Paris Hilton Past Lives, New Beginnings

Komentář: 10 nejpopulárnějších světových celebrit, které okouzlil svět NFT

Nezaměnitelné tokeny, jejich spojení s uměním a možnost prokázat vlastnictví zaujaly již stovky celebrit po celém světě. Mnozí z nich investovali do dvou nejpopulárnějších sbírek CryptoPunks a Bored Ape Yacht Club, jiní založili vlastní projekty a některým toto prostředí učarovalo natolik, že mu zasvětili svou tvorbu. Umělce na NFT přirozeně lákají bohaté možnosti v oblasti propagaci a působení na světovém trhu, bohatý networking či jednoduchá možnost prokázat se jako výhradní vlastník výtvoru, která před vznikem blockchainu prakticky neexistovala, případně byla nutná asistence třetí strany (například distribučních společností), která si ukrajovala značný podíl ze zisku.

„Kromě nových možností financování pomáhá NFT méně známým umělcům šířit jejich díla v širším měřítku a za lepších finančních podmínek, takže si mohou ponechat většinu příjmů. NFT v podstatě dávají větší moc do rukou tvůrců. Proto jsem hrdá na to, že jsem jeho součástí,“ uvedla Paris Hilton, kterou na Instagramu sleduje více než 20 milionů lidí. Právě tímto způsobem se nezaměnitelné tokeny postupně stávají běžnějšími a zvyšuje se povědomí o nich.

V tomto článku představíme i další známé osobnosti NFT a připomeneme jejich hlavní výroky na toto téma. Svět celebrit je samozřejmě o marketingu, PR a komunikaci, která vychází z různých typů spolupráce, takže některá prohlášení nemusí být stoprocentně autentická, ale přinejmenším dávají publiku příležitost zamyslet se nad tím, zda není na čase začít se o blockchain více zajímat.

Do NFT již vstoupily i domácí osobnosti, které jsme představili v tomto článku. Ne všechny zpropagovaly nezaměnitelné tokeny tím nejpozitivnějším způsobem a vykazují především komerční přesah. Prozradili jsme také, jaké cenné kousky mají ve svém portfoliu populární Češi a Slováci.

Justin Bieber

Justina Biebera sleduje na Instagramu 263 milionů lidí. Tento popový zpěvák je jedním z nejposlouchanějších na světě.

Je důležité zmínit, že Justin Bieber je jednou z celebrit, které čelí kritice za sdílení NFT, protože nedostatečně informují o nebezpečí investic do digitálních aktiv. Podle serveru Buzzfeed News dostal zpěvák varovný dopis od nevládní organizace Truth in Advertising. Skupina sleduje, zda se celebrity na sociálních sítích chovají zodpovědně. V dopise píší, že Justin Bieber a mnozí další při propagaci technologie nezaměnitelných tokenů téměř nikdy nezmiňují rizika s tím spojená. Stejný dopis obdrželi také DJ Khaled, Eminem, Logan Paul, Madonna, Paris Hilton, Tom Brady, Snoop Dogg a mnoho dalších.

Účelem tohoto dopisu bylo napomenout slavné osobnosti, žádné jiné závěry z něj nelze vyvozovat. „Zjistili jsme, že propagace NFT ze strany celebrit je oblast plná podvodů.“, píše Truth in Advertising populárním osobnostem. Obviňuje je také z netransparentnosti, protože v některých případech podporují nákup projektů, z nichž přímo profitují.

Například v případě Justina Biebera jde o projekt inBetweeners, za kterým stojí jeho dvorní fotograf a kreativní ředitel. Zpěvák tento projekt opakovaně sdílel a ukazoval, jak se na něm dá rychle vydělat, takže se dlouho spekulovalo o tom, zda nemá ke sbírce přímý vlastnický vztah. Použil ji také jako profilovou fotografii. Je hrdým majitelem sbírky opic Yacht Club Bored Ape. První koupil za 500 ETH (v absolutní hodnotě 1,3 milionu dolarů), druhou za třetinu ceny.

Opensea

Paris Hilton

Modelka, herečka a influencerka Paris Hilton byla jednou z prvních žen v NFT. Uvedla celkem čtyři kolekce: Legend of Love, Iconic Crypto Queen, Hummingbird in My Metaverse ve spolupráci s návrhářkou Blake Kathryn a Past Lives, New Beginnings ve spolupráci s Dayzee ze Superplastic. Sbírky jí vynesly několik milionů dolarů.

Paris Hilton nepatří mezi společensky nejodpovědnější celebrity, ačkoli ve svých veřejných prohlášeních opakovaně prohlašovala, že NFT jsou budoucností pro tvůrce a sběratele. Od roku 2020 vydává jednu kolekci za druhou, ale držitelům nenabízí žádné další výhody. Sama prohlašuje, že má zájem i o příjmy z druhotného prodeje. „Potenciál NFT mě ohromuje, zejména když uvážíte hodnotu, kterou nabízí například sekundární prodej. Budu i nadále investovat a využívat svou platformu k šíření informací o potenciálu tohoto neuvěřitelného nového způsobu myšlení o kreativitě a umění,“ řekla agentuře Bloomberg v roce 2021.

Agentura Bloomberg také upozornila, že Paris Hiltonová a miliardář Bill Ackman podporují organizaci s rozpočtem 300 milionů dolarů, která se snaží posunout rozmach digitálního umění na další úroveň. Společně investovali do společnosti Origyn, která uživatelům nabízí možnost ověřování digitálního umění pomocí chytrých telefonů.

Paris Hilton Past Lives, New Beginnings

Logan Paul

Dalším nepříliš dobrým příkladem pro investory je Logan Paul, z něhož si svět v posledních týdnech utahuje kvůli jeho velmi nevýhodnému nákupu NFT s názvem Bumblebee. Původně do něj investoval více než 600 tisíc dolarů, ovšem dnes má hodnotu pouhých 10 dolarů. Influencer uznal svou chybu a pobavil se nad tímto neuváženým nákupem. Logan Paul je jedním z nejúspěšnějších tvůrců obsahu na Instagramu a YouTube a zahájil úspěšnou kariéru profesionálního boxera.

Logan Paul je velkým fanouškem sběratelských karet Pokémon. Například se chlubí, že jeden z nich koupil za 5 milionů dolarů. Sám ve spolupráci s platformou Bondly vytvořil sérii karet, z nichž měl přímý prospěch. Je tak jedním z těch, kteří v NFT vidí zatím spíše výdělek, nebo alespoň jako způsob, jak se zviditelnit. Světu Web3 zatím nijak nepřispěl, ale získal velkou důvěru investorů a také značnou částku peněz, která je však v kontextu jeho bohatství zanedbatelná. A nyní můžeme přejít k těm, kteří mají na popularizaci nevyměnitelných žetonů mnohem větší zásluhu.

Logan Paul/Twitter

Steve Aoki

Jeden z nejslavnějších DJ na světě říká, že pokud jde o jeho příjmy, honoráře, které dostává za svou hudbu, se nedají srovnat s těmi, které vydělává za NFT. Na soukromém galavečeru pozvaným hostům řekl, že za poslední rok vydělal na prodeji NFT více než na svých posledních šesti albech vydaných v uplynulém desetiletí. Kromě velmi aktivního prodeje a nákupu NFT vydělal Aoki v loňském roce téměř 900 tisíc dolarů prodejem své „hairy“ kolekce NFT. Dále je držitelem několika dalších sbírek včetně BAYC. Podle Aokiho je součet všech příjmů z NFT vyšší než jeho příjmy z hudby.

Zároveň spouští nový členský klub Aokiverse. Z dlouhodobého hlediska považuje DJ tuto technologii za revoluční i v hudebním průmyslu. Věří, že talentovaní umělci se dočkají revoluce, díky níž nebudou muset podepisovat nevýhodné smlouvy s vydavatelstvími. Aoki je jednou z nejoblíbenějších osobností v NFT, ovšem zejména aktivní investoři si z něj dělají legraci, protože už udělal spoustu velmi špatných nákupů. Sám to však otevřeně přiznává a považuje se za jednoho z nejzkušenějších v oboru. „Utratil jsem miliony za nákup NFT, udělal jsem spoustu různých sbírek, spolupracoval jsem s mnoha různými umělci, pracoval jsem se Sotheby’s,“ řekl o sobě pro Forbes.

„Ani mně by nevadilo, kdybych nehrál koncerty. Našel jsem novou vášeň ve sbírání karet, baseballových kartiček, Pokémonů a NFT. Zároveň jsem v létě 2020 objevil NFT, které jsou velmi podobné sběratelským kartám, neboť jde rovněž o sběratelské předměty. Rozdíl je však v tom, že s NFT mohu být tvůrcem i sběratelem,“ pochlubil se ve stejném rozhovoru pro Forbes.

Steve Aoki/Twitter

Snoop Dogg

Snoop Dogg vstoupil do světa NFT vydáním sbírky memoárů s názvem A Journey with the Dogg. Je to sběratelská kolekce klíčových momentů. Legenda světového rapu zaznamenala velký úspěch, když vydražila jeden NFT související s labelem Death Row za více než 100 tisíc dolarů.

Podle spekulací Snoop Dogg vystupuje pod přezdívkou Cozomo de’ Medici jako sběratel a mentor. Ačkoli tato informace nebyla nikdy potvrzena, existuje několik indicií, že za profilem stojí rapper nebo skupina lidí jemu blízkých. Portfolio Cozomo de’ Medici má hodnotu milionů dolarů.

Navázal spolupráci také s dalšími kolekcemi a své působení na NFT završil vstupem do metaverse prostřednictvím interaktivního světa Snoopverse. Americký rapper je také průkopníkem v propojení NFT a hudby. Když se stal šéfem Death Row Records, oznámil svůj záměr přeměnit ji na vydavatelství s přesahem do Web3, zejména pokud jde o odměny pro umělce, kteří by tak měli lepší přístup k právům na své nahrávky.

Rapper je také majitelem opice Bored Ape Yach Club, kterou používá ve své tvorbě. S Eminemem nedávno představili videoklip k písni „From The D 2 The LBC“, v němž oba nejprve rapují ve studiu, ale pod vlivem marihuany na sebe berou opičí podobu inspirovanou kolekcí BAYC.

Snoop Dogg/Eminem/Youtube

Eminem

Eminem vstoupil do NFT se svou první kolekcí Shady Con. Jednalo se o digitální událost, která umožnila fanouškům získat sběratelský předmět NFT na Nifty Gateway. Tyto tokeny jsou také spojeny s některými raperovými jedinečnými nahrávkami. Je rovněž hrdým majitelem opice z kolekce Bored Ape Yacht Club, která je mu nápadně podobná.

Do BAYC investoval 123,45 ETH, což v té době mělo v absolutní hodnotu asi 450 tisíc dolarů. Původní majitel, společnost GeeGazza, vydělal přibližně 200násobek původní investice. Eminem změnil svoji profilovku na Twitteru a opici použil ve zmíněném videoklipu se Snoop Doggem, přesto je spíše investorem než tvůrcem. Podle OpenSea vlastní jeho profil Shady Holdings několik vzácných NFT v hodnotě stovek tisíc dolarů.

„Sbírám je už od dětství. Sbíral jsem komiksy, baseballové kartičky, různé hračky a také všechna rapová alba na kazetách, která se mi dostala do rukou. V dospělosti se toho moc nezměnilo. Snažil jsem se obnovit některé z těchto kolekcí z mládí a vím, že nejsem sám,“ vysvětlil Eminem v tiskové zprávě.

Opensea

Mark Cuban

Americký podnikatel a miliardář Mark Cuban, kterého na Twitteru sleduje téměř 9 milionů lidí, je známou televizní osobností. Patří ke skupině kontroverzních investorů, neboť opakovaně čelil obvinění, že využívá své sociální sítě ke sdílení pochybných projektů, a podle serveru TechCrunch čelí obvinění z účasti na Ponziho schématu. Majitel různorodých médií má bohaté zkušenosti v oboru, který úzce souvisí s prezentací. Proto se rozhodl vytvořit online galerii, která by prezentovala NFT v různých podobách. Pomocí jeho platformy Lazy.com mohou uživatelé prezentovat své digitální umění a sběratelské předměty na jednom místě a sdílet své sbírky na sociálních sítích.  Registrace se provádí prostřednictvím e-mailové adresy a připojením kryptoměnové peněženky.

Jeho pohled na NFT je přirozeně obchodní. „S NFT můžete prodávat cokoli digitálně. Můžeme prodávat virtuální vybavení Mavs, tenisky, umělecké předměty, obrázky, videa, zážitky, cokoli, co nás napadne, můžeme prodávat. Přemýšlíme o přidání virtuálních šperků, doplňků a oblečení, které vytvoříme, k reálným obrázkům na sociálních sítích. Takže si můžete na své příspěvky přidat parádní virtuální tenisky Mavs, které vypadají stejně reálně jako ty, které máte na nohou,“ řekl před téměř dvěma lety pro CoinDesk.

Lazy.com

Jack Dorsey

Zakladatel Twitteru a bývalý generální ředitel Jack Dorsey vytvořil ze svého prvního příspěvku na Twitteru nezaměnitelný token a prodal ho za téměř 3 miliony dolarů. Je fanouškem kryptoměn a dlouhodobě se věnuje šíření osvěty v této oblasti. Považuje za svůj úkol vysvětlit široké veřejnosti, že NFT a kryptoměny nejsou jen trendem a bublinou, ale mají skutečné výhody. Podle několika technologických portálů algoritmus Twitteru dlouho záměrně podporoval příspěvky o kryptoměnách, protože Dorsey byl jejich fanouškem. Je známý rovněž tím, že věnuje obrovské částky v kryptoměnách na charitu.

V minulosti se Jack rozhodl otestovat také technologii NFT, když vyrazil svůj vůbec první tweet na platformě Twitter jako NFT a to pomocí aukce následně vydražil za neuvěřitelných 2,9 milionu dolarů.

Jack Dorsey/Twitter

Shawn Mendes

Populárního hudebníka Shawna Mendese poslouchá na Spotify více než 43 milionů posluchačů měsíčně a jeho písně mají miliardový dosah. Z pozice úspěšného umělce se rozhodl vstoupit do NFT ve spolupráci s technologickou společností Genies. Fanouškům nabídl možnost zakoupit si různé sběratelské předměty, jako jsou náhrdelníky, vesty, náušnice, nebo dokonce virtuální kytara. Tyto předměty umožňují sběratelům stát se součástí uzavřené skupiny fanoušků, kteří mají přístup k exkluzivním událostem.

Kanadský zpěvák Shawn Mendes celý výtěžek z prodeje věnoval své nadaci Shawn Mendes Foundation, která pomáhá začínajícím digitálním umělcům. „Sběratelské předměty z kolekce Genie Moments jsou inspirovány mým albem Wonder. Chci získat finanční prostředky na povznesení a posílení postavení mladých digitálních umělců, kteří využívají svůj talent k vytváření pozitivních sociálních změn,“ uvedl Mendes při propagaci projektu.

OpenSea


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..