CryptoPunks – náhledový obrázek

CryptoPunks

CryptoPunks jsou známým průkopníkem ve světě NFT, jelikož se jedná o jeden z prvních projektů vytvořených na blockchainu Ethereum. Jejich prvenství spočívá v tom, že jsou první PFP kolekcí.

CryptoPunks jsou 24×24pixelový, 8bitový PFP/Avatar projekt, který vznikl v červnu roku 2017. Jeho zakladatelem je softwarová firma Larva Labs se sídlem v New Yorku. Kolekce se skládá z celkem 10 000 algoritmicky generovaných obrázků, z nichž každý má své jedinečné vlastnosti. Punkové zobrazují mužské i ženské postavy, ale také zombie, opice a mimozemšťany.

CryptoPunks vydala společnost Larva Labs na dvakrát, což bylo zjištěno nedávno, v srpnu 2022, kdy byl nalezen původní kontrakt. Původní verze, která se hned začala označovat jako V1 a začala se hned obchodovat na OS, se ale neujala, jelikož tento počáteční fail Nebyl tvůrci z Larva Labs vysvětlen a původní kontrakt nebyl nikdy celý vymintován. Pro všechny jsou jen jedni CryptoPunkové a to ti, které známe v současné podobě, i když teoreticky by se daly označovat jako verze V2.

Zajímavostí je, že dnes jedna z nejúspěšnějších kolekcí původně rozdávala své NFT zdarma 9 000 zájemců. Pro zbytek týmu si nechali 1 000 NFT. V té době bylo jediným požadavkem, aby uživatelé měli nainstalovány potřebné peněženky, protože CryptoPunks vznikly výhradně s myšlenkou pobavit lidi a adaptovat se v dosud neprobádaném světě. Před pěti lety nemohli zakladatelé tušit, že tvoří historii. Kombinace neobvyklého uměleckého zpracování, velmi brzkého vstupu na trh a neustálé tvrdé práce týmu se však vyplatila a Punkové jsou dnes legendární kolekcí, kterou zná v NFT světě opravdu každý.

Cena CryptoPunků vystřelila ještě předtím, než tvůrci z Yuga představili svou kolekci Bored Ape Yacht Club, proto měly pixelové postavy relativně velký náskok. Když trh začal v loňském roce rapidně růst, kolekce Punků si přirozeně držela prvenství, jelikož většina sběratelů věděla, že kolekci s takovou nostalgickou hodnotou se nevyplatí prodávat levně. Kolekce se stala ještě hodnotnější, když se začaly její kousky prodávat i v největších aukčních domech včetně Christie’s a Sotheby’s a přilákaly několik významných investorů NFT, jako jsou influencer Gary Vaynerchuk, raper a podnikatel Jay-Z, tenistka Serena Williams a mnozí další.

Cryptopunks.app

BAYC je přerostly a poté koupily

Larva Labs vydali v květnu roku 2021 další kolekci, která je již na první pohled navázána na ikonické Punky. 20tisícová kolekce Meebits je považována za pokračovatele, který zároveň rozšiřuje ekosystém. 10 tisíc kusů bylo určeno pro držitele CryptoPunků a zbývajících 10 tisíc kusů se mintovalo za cenu 2,5 ETH a bylo vyprodáno během pár minut. V té době byla floor price CryptoPunků více než 15 ETH. Avataři mají 3D úpravu, a tak jsou využitelní například v Metaverse.

Zakladatelé kolekce Bored Ape Yacht Club v březnu 2022 koupili od Larva Labs kolekce CryptoPunks a Meebits za nezveřejněnou částku.

Spoluzakladatelé Larva Labs Matt Hall a John Watkinson v prohlášení uvedli, že se rozhodli kolekce prodat, protože BAYC mají kvalitní vedení a mají pocit, že budou lepším správcem projektů. „Yuga Labs jsou nejlepšími na světě v tom, co dělají, a jsou ideálními správci CryptoPunks a Meebits. Jsme přesvědčeni, že v jejich rukou budou i nadále životně důležité a prosperující projekty na vznikajícím decentralizovaném webu,“ uvedli. V minulosti zakladatele CryptoPunků mnozí kritizovali kvůli jejich nízké akceschopnosti. Zároveň byli kritizováni za to, že se snažili vydělat na V1 CryptoPuncích, i když šlo o smart contract, kterého se už nikdo nikdy neměl dotknout. I tyto manažerské chyby vedly k dohodě mezi Larva Labs a Yuga Labs.

V rámci dohody Yuga Labs také získaly 423 CryptoPunků a 1711 Meebitů. Na otázku, co s nimi plánují udělat, Gordon a Gargamel, pseudonymní spoluzakladatelé Yuga Labs, řekli, že s rozhodnutím nespěchají a budou sledovat, co se s trhem děje.

Punkové ukázali, že se umí dobře pohybovat i v komerčním světě, když se v srpnu 2022 spojili se společností Tiffany & Co. prodávající luxusní šperky a módní doplňky. Celkem dali do prodeje 250 kusů šperků s tématikou CryptoPunks. Nezaměnitelné tokeny NFTiffs si sice mohli zakoupit všichni, ale požádat o fyzickou podobiznu přívěsku s Crypto Punkem mohli pouze majitelé původní kolekce CryptoPunk. „Pokud opravdu směřujeme do éry, ve které se virtuální svět stane důležitějším a zásadním pro naše prožívání, vlastnictví virtuálního zboží bude mnohem cennější,“ konstatoval jeden z lídrů CryptoPunks Noah Davis. Spolupráce s přední značkou luxusních šperků pomáhá podle něj budovat komunitu.

Cryptopunks.app

Budoucnost

Zajímavostí je, že NFT z kolekce CryptoPunk nelze nakupovat a prodávat přes sekundární trhy, neboť jedinou platformou určenou k obchodování je oficiální webová stránka projektu. Důvod je jednoduchý – kromě toho, že se tvůrci vyhýbají podporování tržišť prostřednictvím zprostředkovatelských poplatků, zároveň umožňují bezpečnější nákup bez podvodů.

CryptoPunks nedávno překonaly hranici 1 milion ETH v objemu prodeje a nákupu. Jedná se o rekordní číslo, které bude bez pochyb nadále růst.

Prozatím musí držitelům stačit informace, že společnost Yuga Labs má určitě zajímavé plány a kolekci bude nadále vylepšovat. Spekuluje se o tom, že by jí časem mohly vybudovat ještě větší ekosystém a napojit ji na další výhody pro investory.