CyberKongz

CyberKongz

Ekosystém CyberKongz patří k nejetablovanějším v prostředí NFT. Jeho velkou výhodou je, že se zrodil ještě v době, kdy většina dnešních sběratelů o nezaměnitelných tokenech moc nevěděla. Genesis, tedy první původní kolekce, obsahuje 1000 kusů CyberKongz. Dnes jsou součástí ekosystému i další kolekce, kterým se budeme věnovat později. Projekt založil umělec Myoo věnující se pixel artu na jaře 2021, spolu s dalšími členy týmu. Každý Genesis CyberKong je vytvořen z 34 × 34 pixelů. Původní záměr vytvořit PFP/Avatar kolekci se však postupně rozrůstal také díky komunitě, která je do dnešního dne velmi silná.

Popularitu získávala i nadále, když Twitter postupně zaplavili nadšenci s profilovkami pixelových goril. Zajímavostí je, že tato kolekce byla vydána bez větších reklamních kampaní, což však bylo v první polovině roku 2021 zvykem, neboť cílová skupina, kterou by vůbec mohly kolekce zasáhnout, byla velmi malá. Původní cena mintu byla 0,01 ETH. Kolekce si postupně získala stabilní místo zejména díky komunitě „early adopters“ a zároveň díky týmu, který projevil zájem budovat projekt a postupně hledat využitelnost v NFT světě. Dnes se už sice může zdát roadmapa CyberKongz mnohým nudná a málo inovativní, sběratelé si však užívají prestiže, kterou jim toto NFT v peněžence dává.

CyberKongz se prodávají dlouhodobě za velmi vysoké částky, v minulosti cena dosáhla trojciferné hranice v ETH. Některé sběratele však postupně zlákala nejen vidina profitu, ale také konkurenční projekty. Nejvyšší prodej za jednoho Konga se vyšplhal na více než 200 ETH, v té době více než 700 tisíc dolarů.

CyberKongz
CyberKongz / OpenSea.io

$BANANA token

Jednou z vlajkových lodí ekosystému je token, který měl v minulosti vysokou hodnotu a zaručoval držitelům docela slušný pasivní příjem. Zajímavostí je, že token vyvinuli zakladatelé kolekce ve spolupráci s některými členy komunity, kteří nabídli své dovednosti jako developeři. Držitelé Genesis kolekce generuje 10 tokenů BANANA denně.

Ano, už při pohledu na tento graf vám může být zřejmé, že v těch nejlepších časech projektu vydělávali pasivní držitelé i 300 dolarů denně. Historické maximum tokenu $BANANA bylo až 122 dolarů za jeden kus, tehdy vydělal držitel kolekce neuvěřitelných 1220 dolarů za den.

Původně byla cena tak vysoká z důvodu, že na token byl navázán breeding nové kolekce Baby Kongz. Když byl však breeding ukončen a nová kolekce dosáhla stanoveného počtu 4000 Baby Kongz, token ztratil svoji největší utilitu, kterou se do dnešního dne nepodařilo nahradit.

Dnes je to zhruba 6 dolarů denně, což je v přepočtu přibližně 200 dolarů měsíčně. Hodnota tokenu odráží podmínky na trhu, ale také skutečnost, že tým nenašel pro svůj token tolik využitelnosti, jak se to daří například ApeCoinu, který je napojen na ekosystém Bored Ape Yacht Club. Navzdory všemu docela slušná odměna. Token $BANANA mohou držitelé využívat k různým funkcím, mohou si například personalizovat své NFT, případně za něj kupovat oblečení. Mnozí jste možná zaznamenali, že nedávno CyberKongz spolupracovali s obchodem Answer.

Jak asi tušíte, Kongz byli průkopníci v nápadu navázání tokenu na NFT. Inspirovaly tak mnohé projekty, které později v roadmapách slibovaly vlastní tokenomiku, tedy ekonomiku založenou na vlastním tokenu. Průkopníci jsou také v tom, že svůj token zalistovali na burze.

$BANANA – vývoj ceny
$BANANA – vývoj ceny / Twitter.com

Rozšiřování ekosystému

Tým postupně pochopil, že bude dobrý nápad, když poskytnou i dalším lidem možnost vstoupit do projektu, protože tisíc Genesis držitelů je sice exkluzivní, ale velmi vysoká cena mohla odradit i ty, kteří mohli být pro budoucnost projektu potenciálním přínosem. Baby Kongy mohli jako odměnu získat i původní držitelé základní kolekce, kteří nasbírali 600 tokenů $BANANA. BabyKongz mají různé výhody, mohou rovněž využívat token $BANANA a zároveň mají přístup na některé servery v Discordu.

Přibližně tři měsíce po uvedení BabyKongz byl vydán CyberKongz VX. Tato kolekce se skládá z 15 000 kusů použitelných v metaversu. Jedná se o 3D kolekci, která má být použitelná v metaversu The Sandbox, do kterého zakladatelé investují spoustu času a peněz. Komunita společně vlastní několik pozemků v rámci hry The Sandbox Game. Vlastní pozemek o rozměrech 12×12 s názvem Neo Kong City a také velký pozemek o rozměrech 24×24 k vybudování ostrova Kongz. Ve hře Sandbox Game se konala i aukce velkého monumentu s názvem „Svatyně pravdy“, kterou CyberKongz vyhrála – přejmenuje ho na „Svatyni Kongz“.

Projekt nedávno vydal svou hru „Play and Collect“ na síti Polygon s názvem Jungle Adventure. Hlavním cílem je posílat CyberKongz VX v posádkách po jednom až pěti na dobrodružné výpravy do džungle s cílem sbírat a vyměňovat herní tokeny za ceny. Díky tomuto interaktivnímu objevování džungle tak mohou držitelé získat další NFT z kolekcí nebo token $BANANA.

Cyberkongz VX
Cyberkongz VX / OpenSea.io

Být součástí ekosystému této kolekce dává držitelům řadu výhod. Tým spolupracuje s různými společnostmi z Web2 i Web3 světa a dělá vše pro to, aby sběratelé profitovali z toho, že jsou součástí komunity. Mají spoustu exkluzivních přístupů, whitelistů a dalších výhod. I když postupně přicházejí inovativní projekty, CyberKongz si stále drží své prestižní místo po boku kolekcí jako CryptoPunks nebo Bored Ape Yacht Club, které přišly na trh mezi prvními. Zakladatelé pomáhají i dalším novým projektům, jelikož tomuto prostředí rozumí, a tak v případě, že vidíte na profilovce Genesis CyberKonga, určitě zpozorněte a podívejte se, zda se nejedná o zajímavou osobnost, jejíž kroky se vyplatí sledovat.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..