Bored Ape Yacht Club – náhledový obrázek

Bored Ape Yacht Club (BAYC)

Začátky byly nesmělé, Bored Apes se do prodeje dostaly v dubnu 2021, kdy ještě většina celebrit, a tím pádem i laického světa o nezaměnitelných tokenech mnoho nevěděla. Na Slovensku a v Česku se v té době těšil extrémní popularitě Clubhouse, a to je vlastně důvod, proč je i mezi domácími investory poměrně velké množství lidí, kteří mají BAYC ve svém portfoliu. Někteří nadšenci tehdy spuštění projektu zachytili a věřili mu natolik, že z původní investice 0,08 ETH získali i 100 a více ETH.

O Bored Ape Yacht club nebyl nejprve téměř žádný zájem, kolekce se vyprodávala dlouhých 12 hodin. Následně cena rostla přibližně do června 2021 jen velmi pomalu, investoři se rychle střídali, protože málokdo mohl vědět, že tvůrci postupně vybudují stabilní značku. Tomu ostatně nenasvědčoval ani přístup tvůrců.

BAYC logo

Podle webové stránky BAYC kolekci vytvořili čtyři přátelé, kteří „se rozhodli vyrobit nějaké opice, otestovat jejich dovednosti a pokusit se postavit něco zábavného“. Původní myšlenka měla zřejmě velmi daleko do současné podoby nejstabilnějšího ekosystému, který je aktuálně těsně před spuštěním své zatím nejočekávanější utility.

Kolekce obsahuje 10 tisíc kusů vygenerovaných obrázků, které mají různé atributy, resp. vlastnosti – například barvu pozadí, oblečení, účes, emoci ve tváři nebo doplňky. V době psaní tohoto článku na začátku listopadu 2022 je cena za nejlevnější opici BAYC přibližně 70 ETH, tedy asi 110 tisíc dolarů.

Sotheby’s

Neznámí tvůrci, které spojila společná vášeň

Dva zakladatelé BAYC nejprve vystupovali pod přezdívkami Gargamel a Gordon Goner. Jejich identitu později odhalil portál BuzzFeed News. Novináři je odhalili na základě otevřených zdrojů, neboť Greg Solano i Wilie Aronow založili v Miami společnost Yuga Labs. Krátce poté, co vyšel článek, oba potvrdili svou identitu a zveřejnili i své fotografie. Další dva zakladatelé No Sass and Emperor Tomato Ketchup mají velmi bohaté zkušenosti s vývojem, proto si vzali na zodpovědnost technickou stránku projektu. Jejich indentita zajímala veřejnost o něco méně.

Za kreativního šéfa BAYC se považuje umělkyně s přezdívkou Seneca, podle jejích vlastních slov však nebyla jediná, kdo se na tvorbě podílel. Tvrdí, že nakreslila celé tělo opice, Gargamel dodává, že vlastnosti jako pozadí, oblečení a doplňky oblečení vymysleli jiní členové.

Ve skutečnosti je projekt Bored Ape Yacht Club jedním z mála, který garantuje majitelům tokenů a k nim přiřazeným metadatům i kompletní komerční práva. Držitelé mohou se svými opicemi nakládat tak, jak uznají za vhodné, a mohou díky nim dokonce dále vydělávat. Známý je příklad Petra Máry, který si svou opici nechal vytisknout na bundu. Ještě ukázkovějším příkladem je restaurace Bored and Hungry.

Bored and Hungry

Zakladatelé naplno rozjeli blockchainovou technologickou firmu Yuga Labs a byli připraveni rozvíjet svůj NFT projekt se slušnou počáteční investicí. Byl to však jen začátek šílené cesty, která sice trvá jen přibližně 18 měsíců, už však stihla změnit život doslova desetitisícům investorům po celém světě.

Bored Ape je životní styl

Zatímco ostatní projekty se v první polovině roku 2021 učily budovat komunitu, držitelé BAYC již měli uzavřený klub, ve kterém mohli společně navzájem komunikovat a vyměňovat si know-how. Firma Yuga Labs postupně rostla a vydala další kolekce Bored Ape Kennel Club a Mutant Ape Yacht Club.

Tyto separátní projekty zvýšily hodnotu BAYC, ale zároveň přivedly do ekosystému více uživatelů a odměnili předchozí držitele a investory. I když dnes je již původní rozšiřování základny sběratelů běžné, v té době šlo o výjimečný a převratný krok, který mohl dopadnout dobře jen díky stabilní komunitě, která už tehdy věděla, proč jsou NFT opice více než jen obyčejné digitální aktivum, jehož se mohou zbavit s rekordním ziskem. Bored Ape Yacht Club od úplného začátku odměňuje ty, kteří mu dlouhodobě věří. Po vydání BAKC a MAYC se to ukázalo ještě několikrát.

Trait Sniper

Zlomový moment – BAYC předběhli CryptoPunks

Závratné tempo růstu nabraly znuděné opice již na podzim 2021, kdy odměňování držitelé a sběratelé věděli, že to Yuga Labs myslí opravdu vážně. Na síle nabírala tato značka i díky tomu, že jí svou důvěru postupně svěřilo stále více populárních osobností ze showbyznysu. Jeden ze zásadních momentů přišel krátce před Vánoci, když Bored Apes přeskočili ve floor price legendární CryptoPunks. Tato výměna na postu jedničky se udála při ceně 52,69 ETH za nejlevnější CryptoPunk a 53,9 za nejlevnější BAYC. Spanilá jízda však pokračovala dál a učarovala i hvězdám jako Post Malone, Justin Bieber, Eminem, Jimmy Fallon, Madonna či Paris Hilton.

Trvalo pak jen tři další měsíce, než Yuga Labs koupili CryptoPunks. V březnu 2022 bylo oznámeno, že Yuga Labs získala práva na duševní vlastnictví CryptoPunks a Meebits za nespecifikovanou částku. Yuga Labs uvedli, že vlastníkům CryptoPunks poskytují kompletní komerční práva na tokeny a jejich podobizny.

Trait Sniper

$APE a obrovské odměny pro držitele

A to není zdaleka všechno. Ještě během března 2022 oznámili autoři znuděných opic spuštění vlastní kryptoměny $APECOIN, přičemž se zároveň rozhodli odměnit všechny držitele, kterým rozdali více jak 10 tisíc mincí $APECOIN za každou opici.

Hodnota kryptoměny byla na začátku kolem jedenácti dolarů za jednu minci, majitel každé opice si tak polepšil o přibližně 100 tisíc dolarů v případě, že kryptoměnu hned prodal na burze. $APECOIN je momentálně v TOP 40 nejsilnějších kryptoměn na světě a jeho hodnota klesla na přibližně 5 dolarů. Důvodem je zejména současný stav trhu. Mince dostaly i držitelé projektu Mutant Ape Yacht Club.

Ještě v první polovině roku navázala společnost Yuga Labs dalším zásadním počinem, když do prodeje uvedla 100tisícovou kolekci metaverse pozemků Otherside.

Jedná se o další zásadní moment v NFT světě. Všechny tyto pozemky tvoří dohromady souvislý otevřený svět, ve kterém bude v budoucnu možné nejen tvořit interakce, ale přímo využívat například zmíněný token $APECOIN. Pozemky Otherside se prodávaly jednu noc, během které vydělala společnost Yuga přibližně 600 milionů dolarů, informuje Decrypt. Podařilo se jí efektivně zvětšit svůj ekosystém, mnozí však v současné době vzhlížejí k dalším krokům. Momentálně se očekává spuštění stakingu. Každý majitel opice Bored Ape a Mutant Ape bude moci svůj $APECOIN stakovat na termínovaném účtu a vydělávat na úrocích. Zatím není jasné, kdy bude staking přesně spuštěn, avšak odhaduje se první polovina prosince tohoto roku.

Eminem a Snoop Dogg video

Češi, Slováci a BAYC

Jak jsme zmiňovali v úvodu, i mezi Čechy a Slováky je hodně držitelů nezaměnitelných tokenů z ekosystému Yuga Labs. Potkat je můžete zejména na největším československém Discordu NFT Space SK/CZ. Většina sice svou identitu z různých praktických důvodů nezveřejňuje, o některých už však dokonce vznikly i články.

Dva zakladatelé discordového serveru pro domácí nadšence NFT STPN a Mopo v rozhovoru pro Refresher řekli, že i když mají hodnotné portfolia za stovky tisíc dolarů, nemají v plánu opustit svou práci. „NFT beru jako koníček. Práce mě baví a věnuji se jí už déle. Budování kariéry mi zabralo spoustu času a námahy a nevidím důvod opustit ji,“ vysvětluje Refresheru Slovák Mopo pocházející ze severního Slovenska.

„Za novodobého sběratele se úplně nepovažuji. Mám sice své portfolio, v jehož rámci prezentuji své nejlepší či nejoblíbenější kousky, ale ne všechny kousky plánuji držet dlouhodobě. Ve většině případů obchoduji s NFT v časovém horizontu týdnů, někdy i dní. Vždy záleží na tom, o jakou kolekci jde a jakou strategii zvolím. Věřím, že jen malý zlomek dnešních kolekcí bude existovat i za několik let,“ dodává STPN.

Kromě STPN a Mopa víme o minimálně dalších deseti Slovácích a Češích, kteří mají ve svém portfoliu Bored Apes nebo Mutant Apes. Patřil mezi ně i Petr Mára, který svou opici mezitím prodal, ale také Tino Forbidden, zakladatel projektu Rumpel, který si koupil opici Mutant Ape.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..