Expl0 a Cool Cat

Komentář: 10 nejpopulárnějších českých a slovenských osobností v NFT

Pojem NFT může na první pohled mnohým evokovat byznys, investice nebo prostě peníze. Možná i proto si lidé v Česku a na Slovensku tyto neprobádané vody spojují zejména s rapem, respektive s interprety tohoto žánru. Je pravda, že právě oni mají velkou zásluhu na zvyšování povědomí o nezaměnitelných tokenech mezi veřejností i díky tomu, že za sebou mají vícero relativně úspěšných obchodů ve světě NFT. Dnes si však připomeneme i ty, kteří se do historie nezapsali zrovna nejpozitivněji.

Mezi českými a slovenskými celebritami je velmi mnoho investorů. Některé už dokonce můžeme vidět v různých kampaních, protože právě lidé, kteří mají o NFT alespoň částečné vzdělání, pomáhají budovat důvěru. Právě nedůvěra spolu s velmi nízkou informovaností jsou momentálně největšími bariérami. Věříme ale, že bude přibývat známých osobností, které to s NFT myslí opravdu vážně a mají s ním ty nejlepší úmysly. Lidé tedy budou časem otevřenější tomu, aby se začali v tomto oboru vzdělávat.

V NFT Space jsme připravili podrobného Průvodce NFT a také další vzdělávací články v rámci naší sekce Vzdělávání. Vysvětlujeme v něm problematiku nezaměnitelných tokenů od úplných základů. Pokud vás kromě domácích celebrit zajímá i přehled největších světových měn v NFT, dočtete se o nich v tomto článku.

Portfolia těchto známých osobností jsou sice zajímavá na pohled, ani zdaleka však nemají na mnoho Čechů a Slováků, kteří sice nejsou veřejně činnými osobami, přesto však uskutečnili v NFT světě řadu zajímavých obchodů.

Petr Mára

Petr Mára je suverénně nejznámějším průkopníkem v NFT v Česku a na Slovensku. I díky své pozici technologického guru a youtubera výrazným způsobem přispěl k tomu, aby lidé s otevřenější myslí začali přinejmenším přemýšlet nad využitelností nezaměnitelných tokenů. Mára v minulosti nakoupil CryptoPunka i Bored ape, přičemž zmíněnou opici prodal za stovky tisíc dolarů. Na druhou stranu otevřeně mluví i o rizicích, která NFT a kryptoměny skrývají. I díky jeho transparentnosti si tak může veřejnost udělat názor a zhodnotit všechna pro a proti, které s sebou tyto investice přinášejí. Petr Mára sice nemá vlastní projekt, ale velmi se v oblasti NFT angažuje. I velké společnosti ho oslovují, aby jim radil, jak by měly při využití technologie NFT ve svém byznysu postupovat.

Petr Mára/Youtube

Pil C

Pil C je nejznámějším hudebníkem, který dlouhodobě podporuje komunitu NFT Space CZ/SK na Discordu. Společně se zbytkem investorů často informuje o nových projektech a hledá rozumné příležitosti k investicím. Už dávno vstoupil do projektu Clone X, podle jeho peněženky je však držitelem více než 50 různých NFT kousků včetně mnoha exkluzivit. Vstoupil i do ekosystému Yuga Labs nákupem pozemků Otherside a dalších větších projektů. Zaujala ho i značka Bapetaverse, která ve spolupráci se známým módním obchodem Bape vydala sérii profilových obrázků.

Původně plánoval jako NFT vydat i své nejnovější album Odsouzení k úspěchu, od tohoto nápadu nakonec ustoupil i kvůli tomu, že v našich končinách zatím neviděl dostatečně mnoho nadšenců, kteří by ho pochopili.

Opensea

Rytmus

Rytmus byl ze začátku zřejmě spíše obětí trendu, kdy méně známé platformy prodávaly za velký částky útržky jeho klipů. Nedávno však představil velkou spolupráci s Rull, v jejímž rámci dělá osvětu o této technologii a zároveň propojuje NFT se svou tvorbou. Důležité je, že tokeny nabízí držitelům zdarma a výměnou za důvěru jim nabízí spoustu exkluzivních výhod, které jsou navázány například na možnost poslechnout si skladby v předstihu nebo získat část podílu, který vyplývá ze streamovacích služeb.

Minimálně v hudebním odvětví tak nastavuje správný směr, protože neprodává NFT za přehnané částky, ale nabízí je zdarma s cílem budovat projekt a komunitu v dlouhodobém horizontu. NFT nevnímá jen jako prostředek k rychlému zisku. V budoucnu bude klíčové, zda se členovi Kontrafaktu podaří udržet úroveň komunikace o tomto tématu, jednak po stránce faktů, ale i po stránce marketingu. Fanoušky časem může omrzet výběr výhod, proto bude stát platforma před výzvou, jak přitahnout pozornost. Sám tvrdí, že jediné NFT, do kterého investoval sám, byl projekt od Snoop Dogga, který si koupil jen ze zvědavosti.

Rull NFT

Majk Spirit

Frontman rapové skupiny H16 byl jedním z prvních Slováků, kteří představili vlastní NFT projekt. Majk Spirit se spojil s platformou Wexo, se kterou připravili nejprve malou kolekci profilových fotografií a vzápětí i tokenizovaných skladeb z jeho úspěšného alba Nový člověk. Interpret sliboval, že všem úspěšným dražitelům prodá oprávnění k osobnímu užívání této skladby. Tvrdil také, že kdyby se našel majitel, který by měl zajímavý komerční nápad, byl by ochoten se o toto duševní vlastnictví za jistých podmínek podělit. Dále slíbil, že NFT bude vstupenkou na jeho koncerty, a zároveň měl v plánu rozdávat lidem dárky ze svého portfolia produktů, tedy kávu, merch a alba. Zároveň prohlásil, že nasbírané peníze věnuje na dobročinné účely.

Když Majk Spirit začal NFT prodávat, několik mínkotvorných médií zveřejnilo články, v nichž nekritizovali přímo zpěváka, ale samotnou platformu, se kterou spolupracoval. Problémem bylo, že Spirit se stal zřejmě jen marketingovým nástrojem pro propagaci nové kryptoměny, na kterou platforma Wexo lákala. Raper občas na Instagramu tvrdí, že nakupuje kryptoměny, ale osvětu v tomto oboru nedělá a neupozorňuje ani na nebezpečí, že investice do NFT je vysoce riziková a nákupčí může o své peníze velmi rychle přijít.

Wexo Pay

Expl0ited

Explo je jedním z pravidelných přispěvatelů v naší Discord komunitní skupině NFT Space CZ/SK. Zejména během bull marketu se aktivně věnoval investování a podle záznamů z jeho peněženky udělal i několik velmi kvalitních obchodů. Jelikož má zkušenosti s tím, na jakých principech NFT funguje, byl například součástí kampaně Tatra banky, která propagovala svou pobočku ve virtuálním světě metaverse. Ke krypto tématům se často vyjadřuje i na svém instagramovém účtu, kde čas od času sdílel i projekty, které ho baví. Známá je jeho koupě NFT projektu Cool Cats, investoval však například i do 3Landers.

Zajímavostí je, že Expl0ited je jedním z bývalých spoluzakladatelů úspěšného projektu Degenheim, o jehož celosvětovém úspěchu se více dočtete v tomto článku.

Expl0ited spolupracoval i se známou investiční platformou, v jejímž rámci se částečně věnoval i risk managementu a upozorňoval, že jde o nákup rizikových aktiv. Varoval, že investovat je možné jen peníze, o které si může nákupčí dovolit přijít, a zároveň opakovaně zdůrazňoval, že jde o vysoce rizikové investice.

Expl0ited

Tino Forbidden

Zakladatel značky Life is porno se NFT věnuje zřejmě nejdéle ze všech známých Čechů a Slováků. Kromě toho, že má vlastní projekt Rumpel, zároveň věnuje spoustu času osvětě a diskusím na toto téma v médiích a na Twitteru. Dlouhodobě se snaží o to, aby technologičtí nadšenci chápali, proč má smysl se o nezaměnitelné tokeny zajímat. Pravidelně pořádá diskuse na různá témata. Už před více než rokem přišel s experimentem v podobě aukce digitální formy limitované edice lahve alkoholu ve spolupráci s lihovarem Žufánek. Dražba měla velký úspěch navzdory tomu, že v té době málokdo uměl popsat principy, na kterých NFT stojí. Dnes je Tinův projekt Rumpel ztělesněním projektu, který zaručuje držitelům různé typy výhod se zásadním přesahem do reálného světa.

Tino Forbidden

Sergei Barracuda

Další známý rapper, který kouzlu sbírání NFT podlehl, je Sergei Barracuda. Zaujal ho například projekt Superplastic, jež později oznámil dokonce i spolupráci s Gucci. Jeho zájem však brzy opadl a po pár obchodech toto hobby pověsil na hřebík. Patří spíše mezi horší příklady praxe, protože během své krátké investorské kariéry opakovaně sdílel na instagramovém profilu některé podvodné NFT projekty, které mu výměnou za publikaci na jeho sociálních sítí daly možnost vymintovat NFT buď zdarma, nebo v předstihu. Chvíli se dokonce zdálo, že by mohl mít i vlastní kolekci, nakonec však zůstalo jen u profilového obrázku na jeho instagramovém profilu.

Opensea

Meky Žbirka

Pozůstalí po slavném zpěvákovi Miroslavu Žbirkovi se dohodli s projektem Legacy NFT na vytvoření projektu s názvem MIRO 70. Skrývá se za ním virtuální kartička v limitovaném počtu, která vznikla u příležitosti jeho nedožitých 70 let. Pravděpodobně půjde především o vzpomínkový předmět, jehož hodnota zatím není známa. Autoři zároveň slibují, že majitel získá jedinečné výhody, které jsou konkrétně rozepsané u každé kartičky, a stává se tak součástí velmi úzkého okruhu lidí, pro které byl Meky národní ikonou.

Investoři, kteří se pohybují v NFT světě, vědí, že podobné projekty jsou téměř vždy ztrátové, protože na sekundárních trzích mohou uspět pouze ti, kteří neustále doručují držitelům výhody, které by měly v ideálním případě převyšovat původní cenu NFT, případně s sebou nést nenapodobitelnou přidanou hodnotu. Je proto možné, že hodnota tohoto počinu se nebude zvyšovat navzdory tomu, že jde o hudební legendu.

Meky Žbirka

Gleb

Gleb je první hudební intepret, který dostal příležitost vystoupit v rámci koncertu v metaverse. Umožnila mu to spolupráce s Tatra bankou, která prostřednictvím této aktivity propagovala studentské účty a další své produkty. Samotný Gleb je známý tím, že se cíleně vyhýbá tomu, co by mohli dělat jiní, zřejmě i proto se mu virtuální koncert zalíbil. „Názory jsou různé, virtuální show jsou u nás ještě v začátcích a nebylo vůbec lehké něco takového zrealizovat. To, že preferuji opravdové show psát ani nemusím, ale jsem rád, že jsem se zúčastnil, a jsem ready si to v budoucnu zopakovat. Toto byl první slovenský rapový metaverse koncert. Jsem zvědavý, kam se virtuální show posunou,“ napsal později na Instagramu. Ke sběratelům podle dostupných informací zatím nepatří.

Ondřej Zunka

Desítku známých osobností uzavírá NFT umělec Ondřej Zunka, který patří mezi nejúspěšnější ve svém oboru. V první polovině roku vydal kolekci svých prací pod názvem The Fleur. Celkem prodal 21 NFT, každý z nich za tisíce až desetitisíce dolarů. Mezi investory do jeho projektů jsou i zvučná jména, za všechny jmenujme třeba Paka, který se proslavil v NFT světě svými kontroverzními uměleckými nápady. Ondřej žije v Londýně a věnuje se experimentování s designem a digitálním uměním, i když původně vystudoval technologicky zaměřený obor.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..