Co očekáváme od roku 2023

Komentář: Co očekáváme od NFT v roce 2023?

Rok 2022 byl v NFT velmi turbulentní, zažili jsme neuvěřitelný začátek roku, kdy téměř každý menší projekt dostal alespoň na chvíli zazářit. Následně přišla válka na Ukrajině a spolu s ní ruce investorů svazovala i stále silnější ekonomická krize, kterou způsobily mimo jiné problémy nahromaděné z období koronavirové pandemie. To vše způsobuje, že se lidé zaměřují primárně na své přežití a s investicemi čekají na lepší časy. I přesto stále více uživatelů začíná chápat, co technologie blockchainu a NFT představuje.

Uvědomují si, že to není jen o investici a následném počítání profitu nebo ztrát, ale také o absolutním vlastnictví a nekonečné využitelnosti smart contractů, které mohou být jako inteligentní smlouvy využitelné v různých oblastech mimo nezaměnitelné tokeny.

Kryptoměnový a NFT trh je momentálně v mnohem horším stavu než před rokem, vidíme to například na objemu prostředků, které se denně protočí na sekundárních marketech jako OpenSea nebo X2Y2. Tento objem sice klesl i o více než 90 %, automaticky to ovšem nemusí znamenat katastrofu, právě naopak, může jít o zajímavou příležitost zpomalit. Zároveň se v roce 2023 pravděpodobně podaří ještě více vyfiltrovat projekty, které za něco stojí, mají za sebou stabilní tým odborníků a dokážou doručovat kvalitní roadmapy a různé utility. Uživatelé se pravděpodobně ještě více zaměří na kvalitu projektů a nebudou věnovat pozornost podivným rychlokvašeným a sliby přeplněným pseudoprojektům bez vize.

Někteří technologičtí odborníci vidí v aktuální makroekonomické situaci dokonce i výhody, pokud jde o vyhlídky do roku 2023. Spoluzakladatel a technologický stratég z Digital Futures Institutu Mark van Rijmenam pro Thinkers360 řekl, že v roce 2023 bude zřejmě pokračovat bear market s ohledem na situaci na trhu. „Z technického hlediska to však není problematické, protože to nabízí širší Web3 komunitě příležitost pokračovat ve vývoji a zlepšování technologie bez vší pozornosti médií, což motivuje ‚investory‘, kteří se snaží rychle vydělat, aniž by této technologii skutečně rozuměli. Trhy otočí, technologie se výrazně zlepší a nabídne větší hodnotu pro společnosti a zákazníky, kteří chtějí ve svých aplikacích používat kryptoměny a/nebo NFT.“ Mark van Rijmenam očekává, že NFT a blockchain se na chvíli ocitne mimo oblast zájmu spekulantů, a naopak lidé, kteří to myslí opravdu vážně, dostanou ještě více prostoru.

Na druhou stranu, různé typy traderů zde stále budou a ti šikovní si jistě stále dokážou vydělat. Důležité je, aby měli správně nastavený risk management a vstupovali primárně do projektů s dostatečným počtem obchodů, a tím pádem i s dostatečnou likviditou. Konkrétně bychom chtěli zmínit několik oblastí, ve kterých pravděpodobně uvidíme přirozený vývoj k lepšímu. Očekáváme, že v těchto oblastech se bude dít množství zajímavých věcí, kvůli kterým se vyplatí sledovat NFT aspoň okrajově, i když nejste aktivním investorem. Časem se totiž svět blockchainu dotkne mnoha oblastí běžného života.

  • Známé společnosti přejdou od imageových NFT k věrnostním programům. Známe množství značek, které se již s NFT spojily buď přímo, nebo ve spolupráci s úspěšnými projekty či studiemi. Většinou šlo o imageové a „cool“ projekty, kterými si mohly značky otestovat, zda mají spotřebitelé zájem o takovou inovativní formu interakce. Dnes tak vědí, že jejich NFT se mohou na trhu uchytit, ale jen pokud budou poskytovat držitelům alespoň nějaké výhody. Posunutím hranice mezi značkou a sběratelem budou stále lépe využitelné utility. V roce 2023 budou mnohé značky následovat průkopníky jako Louis Vuitton a Starbucks, které využívají NFT, aby umožnily přístup k exkluzivním zákaznickým zážitkům a výhodám.
  • Gamingové platformy dostanou druhou šanci přesvědčit o své síle. Už před rokem, kdy byl trh v rozmachu, jsme viděli růst i několik projektů, které představily hry a herní světy napojené na různé typy tokenů a ekosystémů, které slibovaly hráčům alespoň malé výdělky v případě, že hru začnou hrát. Obvykle tyto hry vyžadovaly investici a jejich ekonomiky nebyly dlouhodobě udržitelné. Očekáváme však, že v příštím roce se objeví i zajímavé projekty, které si z blockchainu vezmou jen to nejlepší a zkusí hráčům z celého světa nabídnout něco mezi Web2 a Web3, aby byly některé jejich assety tokenizovány, ale zároveň, aby byly přístupné i těm, kteří se o NFT nezajímají. Bude to velká výzva, ovšem s rozmachem sportů a zvědavostí investorů mohou gamingové NFT zažít zajímavý rozmach.
  • Do Metaverse skočíme oběma nohama. Samozřejmě, bude záležet mimo jiné na tom, jak pokročí Metaverse projekty, které nejsou založeny na decentralizaci. Nejlepším příkladem jsou očekávání kolem Metaverse od Facebooku, který do této technologie investuje neuvěřitelné množství prostředků. Můžeme však očekávat, že na trhu bude stále více zařízení, která uživatelům zpřístupní „návštěvu“ Metaverse reality, a zároveň se v tomto prostředí adaptuje ještě více uživatelů. Zajímavé bude samozřejmě sledovat, jakým způsobem ovlivní vnímání veřejnosti například očekávaný AR/VR set od Apple, od kterého se přirozeně očekává hodně. Může se zasloužit o onboarding velkého počtu nových uživatelů, které tato technologie uchvátí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..