Decentralizované burzy

Srovnání: Centralizované vs. decentralizované burzy

Kryptoměnové burzy jsou kontaktním místem mezi národními měnami (fiat) a kryptoměnami, jinak řečeno fungují jako prostředník mezi lidmi, kteří nakupují a prodávají kryptoměny. Ať už se jedná o centralizované nebo decentralizované burzy, všechny za transakce požadují poplatky, které se samozřejmě liší výší a strukturou.

Nejzákladnější funkcí je realizace obchodů některého z měnových párů, například výměna bitcoinu za fiat, resp. výměna kryptoměn mezi sebou. Kryptoměnové burzy nabízejí i další produkty a služby, například obchodování s futures a opcemi nebo staking. Burzy se liší svojí velikostí, popularitou, šířkou portfolia i uživatelským prostředím.

Centralizované burzy

Mnohem populárnější jsou centralizované burzy (CEX), téměř každý, kdo se setkal s investicemi, zná například Binance nebo Coinbase. Jejich výhodou je, že se velmi snadno používají, proto jsou vhodné i pro začátečníky. Nejdůležitějším specifikem je, že centralizované burzy tvoří třetí strany – zprostředkovatelé. Mají vlastní knihu objednávek, do níž se zapisuje každý požadavek uživatelů, kteří chtějí nakupovat a prodávat kryptoměny. Tyto zápisy jsou ověřovány na serverech a procházejí bezpečnostními procesy.

Nejdůležitější na centralizaci je, že tyto burzy jsou regulovány a většinou fungují jako strukturovaná společnost. Zjednodušeně si je můžeme představit jako banku, na jejíž účet posíláme peníze a ty následně vidíme na svém kontě na konkrétní burze. Uživatelé mohou s aktivy na svém kontě obchodovat a zaměňovat je za jiné, zároveň mají možnost si tyto peníze z burzy kdykoli vybrat, protože povinností burzy je mít dostatek prostředků na pokrytí části závazků vůči investorům. V těchto dnech je velmi aktivně skloňován případ centralizované kryptoburzy FTX, která se ukázala jako insolventní.

Centralizované burzy většinou vyžadují ověření dokladem totožnosti, tzv. KYC (know-your-customer). Než začne uživatel burzu používat, musí projít ověřením, čímž se burzy snaží zabránit různým finančním podvodům.

Výhody a nevýhody

Výhody

  • Vhodné i pro začátečníky.
  • Jednoduchá správa digitálních aktiv, příjemné uživatelské rozhraní.
  • Dostupná zákaznická podpora.
  • Bezpečnost a ochrana proti podvodníkům a praní špinavých peněz.
  • Nabízí také další funkce, jako například obchodování s marží, obchodování s krypto deriváty, výměnné sázky a půjčování marží.

Nevýhody centralizovaných burz

  • Potenciální hrozba ztráty aktiv v případě, že burza bude insolventní.
  • KYC – některým uživatelům může vadit, když burza vyžaduje osobní údaje.
  • Množství marketingových aktivit, jejichž cílem je získat peníze od investorů.
Liudmila Erukhova MBA/Medium

Decentralizované burzy

Všechny funkce, které nabízejí decentralizované burzy, se od funkcí na centralizovaných burzách liší tím, že nejsou založeny na interních serverech a vlastní infrastruktuře. Namísto toho působí v blochchaine jako decentralizované aplikace (dApp) prostřednictvím různých smart contractů. Jelikož v tomto případě není potřebný prostředník, investor nesvěřuje své peníze nikomu dalšímu. Transakce probíhají přímo mezi kryptoměnovými peněženkami uživatelů. Nejznámějšími decentralizovanými burzami jsou Uniswap a PancakeSwap. Jedná se o autonomní finanční protokoly fungující na bázi smart contractů, které umožňují obchodníkům s kryptoměnami převést jedno digitální aktivum na jiné se všemi transakcemi viditelnými na blockchaine.

Populární jsou zejména mezi zkušenými uživateli a uživateli, kteří preferují kontrolu nad vlastními prostředky před přívětivostí uživatelského rozhraní, jelikož je stále více uživatelů a investorů, kteří dbají na důležitost udržení kontroly nad soukromými klíči.

Zajímavostí je, že na decentralizovaných burzách najdou investoři mnohem více kryptoměn, protože nepodléhají zdlouhavému výběrovému procesu. Problémem je, že zároveň nejsou dostatečně kontrolovány a většinou jsou i velmi volatilní, proto se do těchto málo známých měn obecně nedoporučuje vzhledem k obrovskému riziku investovat.

Potencionální riziko decentralizovaných burz mohou v budoucnosti představovat regulátoři, kteří by v budoucnu mohli požadovat, aby byly decentralizované burzy považovány za nezákonné.

Výhody a nevýhody

Výhody

  • Provozovatel nemá přístup k soukromým klíčům k peněženkám investorů.
  • Integrace s hardware peněženkami.
  • Nižší poplatky.
  • Integrace decentralizovaných financí (DeFi) a NFT.
  • Téměř žádná kontrola a regulace, úplná kontrola nad vlastními digitálními aktivy.

Nevýhody

  • Vhodné pro zkušené obchodníky.
  • Při neopatrnosti uživatelů je větší hrozba ztráty aktiv, například při zapomenutí soukromých klíčů.
  • Méně funkcí, služeb a produktů, které souvisejí s maržovými obchody, limitními objednávkami nebo futures a opcemi.
  • Pomalejší a méně efektivní, zároveň se obtížněji používají.
  • Chybějící zákaznická podpora.
  • Není možné přes ně zakoupit kryptoměny za fiat.
Relite.Finance


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..