Discord

Vysvětlujeme: Discord jako nejzákladnější komunikační platforma – jak funguje a jak se vyhnout podvodům

Jedná se o sociální síť, která umožňuje všem uživatelům posílat textové a hlasové zprávy nebo realizovat telefonáty a videorozhovory prostřednictvím desktop aplikace nebo aplikace v mobilním telefonu se systémem iOS nebo Android. Discord je specifický tím, že různé typy komunit sdružuje v serverech, které musel předtím někdo s konkrétním účelem vytvořit. Jedná se o volně modulovatelné servery, v nichž mají zakladatelé možnost vytvářet různé chatovací kanály rozdělené podle témat.

Samozřejmě se s ohledem na konkrétní komunity liší to, jak tyto servery vypadají. Důležité je, aby pokrývaly potřeby všech uživatelů, kteří servery využívají. Narozdíl od Twitteru nebo Facebooku je Discord mnohem komunitnější síť a sdružují se na ní primárně lidé, kteří vyhledávají informace konkrétního typu, proto se potkáte spíše s uvolněnější komunikací s lidmi, se kterými zřejmě budete mít něco společného už jen na základě toho, že jste se přidali do stejného serveru. Služba Discord byla původně vytvořena pro odvětví gamingu, jelikož umožňuje i streamování videa, postupně však tyto hranice překročila.

Dnes na něm najdete také servery, které se věnují hudbě, kultuře, politice, umění, či dokonce vztahům. Nás bude dnes primárně zajímat sektor financí, tedy kryptoměn a NFT. Obecně platí, že téměř každý NFT projekt má i Discord server, na kterém projekty informují o všech důležitých událostech, sdružují se na něm zájemci o projekty nebo sběratelé projektu a tým na tomto discordovém serveru poskytuje uživatelům všechny důležité a aktuální informace.

Platforma Discord je bezplatná, je však možné využívat některé příplatkové funkce v případě, že si aktivujete odběr funkce Nitro. Co je Discord Nitro:

  • Umožňuje streamovat kvalitnější videa.
  • Umožňuje posílat větší soubory a delší texty ve zprávách.
  • Umožňuje používat custom emoji napříč servery a soukromými zprávami.
  • Umožňuje dávat „boost“ na servery, kterým se díky tímto boostem následně otevírají různé funkce.
NFT Space CZ/SK Discord
NFT Space CZ/SK Discord

Discord – představení

Discord můžete využívat buď v telefonu, nebo v počítači. V rámci desktop verze jej můžete spustit také v prohlížeči, nebo si stáhnout aplikaci. I samotný Discord vás bude vybízet k tomu, abyste si stáhli klienta, ve kterém je k dispozici více pokročilejších funkcí. Pokud nemáte účet, je třeba zaregistrovat se a vybrat si uživatelské jméno. Je na vás, jestli budete využívat skutečné jméno nebo pseudonym. Discord k vašemu nicku přidá ještě 4 číslice, a tak bude vaše jméno jedinečné bez ohledu na to, co si vyberete. Discord navíc umožňuje vystupovat na různých serverech pod různými identitami, jméno si tedy můžete přizpůsobovat tak, jak vám to vyhovuje. Samozřejmě si účet musíte propojit i s e-mailovou adresou, a případně i s telefonním číslem, což vám umožní nastavit si dvoufaktorové ověření.

Když máte svůj účet připraven, následně máte dvě možnosti: buď si vytvoříte vlastní server, nebo se budete připojovat na otevřené cizí servery. Linky na tyto servery naleznete nejčastěji na Twitteru. Pokud jde o NFT, většina projektů má link na svůj server přímo v profilu, protože je v jejich zájmu, aby na svém serveru sdružovali a budovali komunitu. Na Discordu se můžete připojit k velmi velkému množství serverů a komunit, mezi nimiž můžete přepínat podle navigace v levé části aplikace.

Servery se odlišují i tím, zda jsou veřejné, nebo soukromé. K soukromým serverům se můžete připojit pouze tak, že vám někdo pošle pozvánku. Veřejné servery jsou přístupné každému.

Skutečná zábava tedy začíná až v momentě, kdy jste našli servery podle toho, co vás zajímá. Jak jsme již zmínili, servery se od sebe liší zaměřením.

CryptoPunks Discord
CryptoPunks Discord

Co se dá na Discordu dělat

Jak jste si již mohli všimnout na screenshotu výše, rozhraní služby Discord může na začátečníky působit poněkud chaoticky. Zkusíme vám proto alespoň v krátkosti vysvětlit, na co se vlastně díváte a jak funguje navigace na této platformě.

V hlavním rozhraní služby Discord jsou čtyři části. Na levé straně obrazovky uvidíte servery, jejichž jste součástí. Každý server má svou vlastní ikonu. Pokud používáte mobilní telefon, tento seznam najdete, když po obrazovce swapnete doprava.

Když kliknete na název serveru, obrazovka se změní. Na panelu, který se zobrazí vpravo, uvidíte seznam kanálů. Jsou to chatovací místnosti v rámci serveru, přičemž každá místnost se týká konkrétního tématu, které často odhadnete již podle názvu. Pokud vám však není jasné, co se v daném chatu děje, doporučujeme alespoň chvíli sledovat zprávy nebo si přečíst informace o kanálech. Důvod, proč se kompletní komunikace v rámci jednoho serveru neodehrává v jediném chatu, je jednoduchý. Často se vám stane, že budete součástí serverů, kde jsou tisíce až desetitisíce lidí. Pokud by všichni chatovali v jednom kanálu, neměli byste šanci sledovat je. Kanály jsou rozděleny do více rozbalovacích nabídek zvaných kategorie. Když si otevřete konkrétní kanál, vždy uvidíte konverzaci v reálném čase. Můžete psát zprávy, odpovídat na zprávy jiných uživatelů, přidávat různé emoji nebo gify a upladovat obrázky. Dávejte si však pozor na pravidla serverů, ta se totiž mohou lišit. Zejména na velmi frekventovaných serverech není možné posílat obrazové přílohy.

Některé kanály jsou určené pouze ke čtení. Autoři serveru je většinou využívají ke sdílení konkrétního druhu obsahu, jako jsou například oznámení o vývoji daného projektu.

Napravo od hlavního panelu chatu se nachází seznam všech uživatelů na daném serveru. Můžete vidět, kdo je online a jaký je stav (např. hraje hru nebo poslouchá Spotify).

Jelikož každý server má svou vlastní jedinečnou strukturu kanálů, navigace na novém serveru může vyžadovat trochu času, dokud se dostatečně nezorientujete. Pokusíme se vám shrnout alespoň několik základních typů kanálů, se kterými se v rámci NTF projektů téměř určitě potkáte.

  • #starthere/welcome – uvítací stránka
  • #rules – pravidla serveru
  • #announcements – důležitá oznámení od autorů serveru
  • #officiallinks – oficiální linky spojené s projektem
  • #general – chat, na němž se odehrává největší část komunikace týkající se projektu
  • #offtopic – chat, na němž se uživatelé baví o věcech, které s projektem nesouvisí
  • #giveaways – soutěže o různé výhry, například whitelisty na jiné projekty
  • #roadmap – plány projektu
Discord – YogaPetz server
Discord – YogaPetz server

Bezpečnost na Discordu

Jelikož jsou Discord a Twitter dvě nejpoužívanější aplikace pro investory z Web3, pochopitelně jsou i nejčastějšími platformami, kde se můžete setkat s různými podvodníky. Přinášíme vám proto základní přehled nejčastějších podvodů a rad, jak se jim vyhnout.

  • Vypněte si soukromé zprávy od neznámých uživatelů.Nejlépe uděláte, když si na Discordu vypnete možnost, aby vám mohli psát soukromé zprávy náhodní uživatelé, které neznáte. V 99 % případů vás budou přes soukromé zprávy kontaktovat podvodníci, kteří vám budou posílat různé podvodné odkazy. V žádném případě těmto lidem neodepisujete, a už vůbec na tyto linky neklikejte. Když se už náhodou na takovou podvodnou stránku dostanete, nikdy si k ní nepřipojujte MetaMask nebo jinou kryptoměnovou peněženku.
  • Doporučujeme nastavení, kdy si můžete v soukromí chatovat s přáteli. Doporučujeme potvrzovat přátelství jen lidem, se kterými jste si již dříve na serveru psali ve společném chatu. Jak vypnout zprávy na Discordu a výrazně tak zvýšit svou bezpečnost: User settings –> Privacy & Safety -> My Friends are nice User settings –> Privacy & Safety -> Allow direct messages from server members (vypnuto).
  • Nikomu nevěřte. I když vám už nebudou moci psát anonymní profily, přesto si musíte dávat pozor na to, s kým budete v kontaktu. Může jít o osobu, která na první pohled vypadá důvěryhodně, potkali jste se s ní například na českém nebo češtině serveru, přesto však může mít špatné úmysly. Jak jsme už mnohokrát upozorňovali, nikdy nikomu nedávejte vaše přístupové kódy, s nikým nesdílejte svou seed phrase, privátní klíče, a už vůbec nikomu neposílejte vaše aktiva, NFTs nebo kryptoměny. Když vám někdo slibuje rychlý zisk, většinou vás bude chtít oklamat. Klidně se můžete na Discordu řídit pravidlem, že pokud něco vypadá příliš dobře na to, aby to byla pravda, zřejmě to pravda nebude. Kontrolujete si i to, jestli si skutečně píšete se správným člověkem, lidé na Discordu se často vydávají za někoho jiného.
  • V NFT světě se scamy nejčetnější dějí přes falešné mint weby. Hlavně u velmi exponovaných projektu podvodníci vytvářejí falešné stránky, které vypadají jako oficiální. Když k nim připojíte svůj MetaMask a podpisem jim dáte přístup k vaší peněžence, buď vám budou moci vzít všechny NFT i kryptoměny, nebo jim minimálně povolíte přístup do peněženky. Některé mint weby vám umožní koupit si NFT, ale jen falešný token, který nemá nic společného s oficiální kolekcí – a tím pádem nemá žádnou hodnotu. Některé falešné mint weby mají nastavené kontrakty tak, že jim jen pošlete ETH a žádné NFT nedostanete. Na tyto falešné linky nenatrefíte jen v soukromých zprávách, ale také přímo na serverech. Má to však řešení, vždy si ověřte, zda se jedná o oficiální link. Každý server má kanál #oficiální linky, kde zaručeně najdete správné adresy.
  • Používejte dvoufaktorové ověření. Jedná se o dvojí zabezpečení profilu při přihlašování. Doporučujeme si jej nastavit všude, i mimo svět NFT. Obzvlášť důležité to je na Discordu, ale i Twitteru, kde by někdo mohl vystupovat pod vaším jménem a zneužívat důvěru jiných lidí, aby tímto způsobem například rozesílal falešné linky. Nastavení je jednoduché, většina platforem umožňuje ověření přes SMS zprávu nebo kód v e-mailové zprávě. Případně přichází v úvahu i ověřování přes aplikace třetích stran, které pravidelně generují jiný autorizační kód.
  • Častým druhem podvodů jsou i falešní botové.Velmi populární bot collab.land slouží k tomu, abyste si propojili discord s MetaMaskem a prokázali tak vlastnictví NFT. Většinou tím získáte roli holderu a přístup do soukromých kanálů. Existují však i falešní collab.land boti, kteří od vás budou vyžadovat podpis v podobě potvrzení transakce, protože podpis je bez gas fees. Když někomu potvrdíte transakci s gas, znamená to, že mu potenciálně můžeme potvrdit zpětnou transakci, která dává povolení k vykradení peněženky. Jediný skutečný Collab.land je Collab.land#6372. Poznáte ho i tak, že má vedle jména ikonu BOT, ale pozor, často podvodníci tuto ikonu nahrazují obrázkem. Doporučujeme si ke skutečnému Collab.land profilu dát poznámku „toto je skutečný collab.land“ a nikdy se vám nestane, že se připojíte k falešnému.
  • Zkontrolujte si oznámení o mintu. Když sledujete konkrétní projekt, který oznámí, že spustil mint, vždy si z více zdrojů ověřte, že se tak skutečně stalo. Podvodníci často spouštějí falešné minty na falešných lincích těsně před oznámením skutečného mintu. Discord server často napadají hackeři, kteří vytvářejí různá falešná oznámení.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..