Bezpečnost: Trezor vs. Ledger

Bezpečnost: Hardwarové peněženky Trezor a Ledger

Hardwarové peněženky představují nejbezpečnější způsob, jak uchovávat kryptoměny a NFT. Jelikož tyto peněženky mohou být zcela izolovány od sítě, klíče uložené v hardwarových peněženkách se často považují za mnohem bezpečnější než softwarové peněženky jako například MetaMask. Rozdíl je v tom, že když uživatel chce udělat jakoukoli interakci, resp. transakci v účtu připojeném s hardware wallet, musí mít tuto peněženku fyzicky u sebe, protože na ní musí provést úkony potvrzující vlastnictví včetně zadání pin kódu, který se zobrazuje pouze na této hardwarové peněžence, a hesla.

Používají 12- až 24slovní frázi k obnovení zálohy v případě, že uživatel zařízení obsahující soukromý klíč ztratí. Nejznámějšími výrobci jsou Trezor a Ledger, na jejichž detailní srovnání se dnes podíváme.

Obecně platí, že obě peněženky mají své výhody. Záleží na uživatelích, jaký přístup budou preferovat. Obě značky nabízejí levnější i dražší variantu hardware peněženky, ta dražší je samozřejmě vhodnější pro zkušenější a náročnější uživatele, ale zabezpečení jednotlivých variant se v zásadě neliší. Například Trezor model T je velmi atraktivní dotykovým barevným displejem, Ledger peněženky potěší kvalitním kovovým zpracováním a velikostí „do kapsy“.

Vše o peněžence Trezor

Peněženka Trezor je hardwarová peněženka vyvinutá společností SatoshiLabs z Česka v roce 2013. Jde o jednu z prvních společností, která představila hardwarovou peněženku pro kryptoměny. Trezor je malé zařízení, které se připojuje k počítači pomocí USB kabelu a nabízí displej, tlačítka a zabezpečení v podobě fyzického klíče. Při prvním spuštění je třeba zadat zvláštní 24slovní bezpečnostní kód, který slouží jako záloha pro případ ztráty zařízení nebo zapomenutí hesla. Trezor je také schopen generovat nové adresy pro příjem a odesílání kryptoměn a podporuje mnoho různých funkcí jako například integraci s různými burzami a správou akcií a dluhopisů pomocí aplikace Trezor Suite.

V současnosti existují dvě verze Trezoru: Trezor One a Trezor Model T. Trezor One je cenově dostupnější verze s méně funkcemi, zatímco Trezor Model T je vyspělejší verze s větším displejem a podporou více měn. Obě verze jsou k dispozici v mnoha jazycích včetně češtiny.

Trezor je znám jako jedna z nejbezpečnějších možností pro uchování kryptoměn a je považován za standard v oblasti hardware peněženek. Kromě toho, že umožňuje uchovávání privátních přístupových klíčů ke kryptoměnám offline, Trezor používá také vysoké zabezpečení, jako například šifrování a fyzický klíč, aby chránil vaše prostředky před neoprávněným přístupem. Postup, jak si můžete spárovat váš Trezor se softwarovou peněženkou MetaMask, jsme popsali v tomto článku.

Nejlepším způsobem, jak využívat krypto peněženku Trezor, je nainstalovat si aplikaci Trezor Suite. Tato platforma je k dispozici také jako webový klient pro případ, že si nechcete nainstalovat aplikaci. Obě rozhraní mají totožné funkcionality. Aplikace Trezor Suite je nejen bezpečná, ale také uživatelsky přívětivá. Díky aplikaci budete mít dobrý přehled o vývoji svých aktiv, neboť nabízí různé přehledy a grafy. Jednoduché je i používání Trezor Suite k odesílání a přijímání kryptoměn. Jak jsme již zmínili, Trezor si můžete spárovat s MetaMaskem a svá aktiva můžete přesouvat i přes toto rozhraní.

Jak nastavit Trezor:

1. Připojte Trezor přes USB a spusťte aktivaci. Nejprve připojte Trezor k počítači pomocí USB a ve webovém prohlížeči zadejte adresu safe.io/start.
2. Stáhněte si software pro komunikaci se zařízením Trezor. Vyberte příslušný operační systém a stáhněte program, pomocí něhož provedete první instalaci. USB Trezoru budete muset odpojit a znovu připojit tak, jak vás vyzve aplikace.
3. Nainstalujte firmware. Po stažení a nainstalování aplikace Bridge a otevření rozhraní Trezor Suite musíte do zařízení Trezor nainstalovat firmware, protože zařízení dostáváte „prázdné“. Díky připojení online dostanete do vaší hardware peněženky nejaktuálnější verzi. Aby se instalace dokončila, zařízení odpojte a připojte. Po opětovném připojení vytvoříte novou peněženku kliknutím na tlačítko „vytvořit peněženku“. Po celou dobu budete používat tlačítka na zařízení, kterými budete v budoucnu potvrzovat transakce.
4. Zabezpečte svůj Trezor. Ihned po vytvoření nové peněženky pokračujte v procesu, jelikož Trezor vás vyzve k vytvoření 24místné seed fráze a PIN kódu pro přístup do peněženky. Tyto kódy si čitelně zapište na papír a uložte na bezpečné místo. Ideální je nemít PIN a seed na stejném papíře a na stejném místě. Nedoporučuje se seed fráze fotografovat nebo ukládat v telefonu, případně uploadovat online. Seed a PIN kód si zaznamenejte na papír. Když například ztratíte svůj Trezor, pomocí seed fráze budete moci obnovit přístup k peněžence i na zcela novém zařízení. PIN kód je stejně důležitý a samozřejmě jej musíte mít v bezpečí. Pokud by někdo zjistil váš PIN a zároveň měl váš trezor, nepotřebuje ani váš seed a mohl by vás okrást o vaše kryptoměny.
5. Přizpůsobte si svůj Trezor. Když máte všechna přístupová hesla, můžete si přizpůsobit svou aplikaci, nastavit preferované měny, účty a další detaily jako obrázky nebo pozdravy přímo v zařazení Trezor.

Bezpečnost: Trezor
Bezpečnost: Trezor / Trezor.io

Výhody peněženky Trezor:

  • Trezor peněženky mají větší displej než Ledger Nano peněženky, což může být pro některé uživatele výhodou při zobrazování informací o transakcích nebo při jiných úkonech.
  • Trezor peněženky nabízejí dotykový displej i fyzická tlačítka k ovládání.
  • Trezor peněženky nabízí další bezpečnostní funkce, jako například možnost uzamknout peněženku po určitém počtu neúspěšných pokusů o přihlášení nebo možnost použít další autentifikační prvky, např. klíče FIDO U2F.
  • Z hlediska ceny jsou peněženky Ledger a Trezor srovnatelné, takže cena by neměla být nejdůležitějším faktorem při rozhodování mezi těmito dvěma peněženkami.

Nevýhody peněženky Trezor:

  • Jsou kompatibilní pouze s některými aplikacemi, nemají mobilní aplikaci.

Modely peněženky Trezor:

  • Trezor Model One (micro USB, OLED displej 128 × 64 px, ochrana před keyloggery, intuitivní ovládání, obnovení dat v případě ztráty)
  • Trezor Model T (pokročilý bezpečnostní systém, výkonný procesor ARM Cortex-M4, podporuje 500 kryptoměn, vstup USB-C a microSD, intuitivní dotyková obrazovka, ochranný program Password Manager, 240 × 240 px, RGB LCD displej)
Bezpečnost: Trezor – modely
Trezor – modely / Trezor.io

Vše o peněžence Ledger

Peněženky Ledger vyvíjí společnost Ledger se sídlem v Paříži a s pobočkami v USA. Po vstupu na trh v roce 2014 se rychle etablovala jako jedna z nejpopulárnějších hardwarových kryptopeněženek.

Peněženky Ledger – ve spojení s Ledger Live – usnadňují správu nezaměnitelných tokenů. Ledger Nano X podporuje Bluetooth a je kompatibilní s operačním systémem iOS. Je tedy využitelný i na telefonu. Hlavním důvodem, proč si lidé pořizují peněženku Ledger, je bezpečnost. Společnost v této oblasti překonává průmyslové standardy pro bezpečnost. Používá čipy Secure Element certifikované podle Common Criteria EAL5+. Tyto čipy jsou odolné vůči neoprávněné manipulaci na zařízeních Nano a soukromé klíče uživatelů tak zůstávají nedotknutelné.

Nano X i Nano S spolupracují desktopovou a mobilní aplikací Ledger Live. Prostřednictvím této aplikace tak můžete obsluhovat a spravovat mnoho digitálních aktiv v případě, že budete mít zapojenou HW peněženku Ledger k danému zařízení, kde je aplikace nainstalována. S Nano S můžete pomocí chytrého telefonu Android sledovat své kryptoměny, zatímco Nano X podporuje zařízení iOS i Android.

Jak nastavit Ledger:

1. Připojte zařízení Ledger k počítači a zapněte jej. Pro bezpečné připojení použijte přiložený micro-USB kabel.
2. Nastavte kód PIN. Displej zařízení se rozsvítí a zeptá se vás, zda jej chcete nakonfigurovat jako nové zařízení. Pomocí horních tlačítek potvrďte a nastavte PIN kód. Při každém výběru čísla potvrďte výběr současným stisknutím obou horních tlačítek. Kód si zapamatujte nebo zapište, budete jej využívat při každém přístupu k peněžence.
3. Nastavte svou seed frázi. Systém vás ještě přezkouší, jakmile si seed frázi zapíšete. Nedoporučuje se seed fráze fotografovat nebo ukládat v telefonu, případně uploadovat online. Seed frázi a PIN kód si zaznamenejte na papír, ale ideálně je nemějte uložené na jednom místě. V případě, že ztratíte seed frázi, nebudete moci již nikdy obnovit přístup do peněženky.
4. Nainstalujte si do počítače desktopovou aplikaci Ledger Live. Použijte oficiální stránku. Aplikaci si můžete stáhnout do počítače i do mobilního telefonu nebo tabletu.
5. Nastavte si službu Ledger Live a nainstalujte aplikace. Postupujte podle pokynů na obrazovce, nastavte heslo a nainstalujte aplikace pro kryptoměny, které chcete mít v zařízení. Ledger má na tyto aplikace omezené kapacity.

Bezpečnost: Ledger
Bezpečnost: Ledger / Ledger.com

Výhody peněženky Ledger:

  • Ledger peněženky podporují více než 1 500 různých digitálních měn, které můžete nakupovat přímo v aplikaci Ledger Live.
  • Možnost mobilní aplikace.
  • Podpora různých podpisů pro vyšší bezpečnost a šifrování pomocí bezpečnostní přístupové fráze.
  • Ledger peněženky jsou kompatibilní s mnoha různými softwarovými aplikacemi a online službami, což umožňuje uživatelům správu jejich digitálních peněz z různých zařízení.
  • Praktická malá zařízení, která se pohodlně vejdou do kapsy kalhot.

Nevýhody peněženky Ledger:

  • Funkce Bluetooth může teoreticky představovat bezpečnostní riziko. Podle společnosti se však přes Bluetooth nepřenášejí žádná kritická data (například soukromé klíče nebo seed fráze).

Modely peněženky Ledger:

  • Ledger Nano S Plus
  • Ledger Nano X (maximální ochrana dat, jednoduché zálohování a obnovení účtů, OLED displej)
  • Ledger Stax (bezdrátové nabíjení, konektor USB-C, bluetooth+ je dodáván s tzv. Infinity Pass NFT, které bude uživatelům sloužit k identifikaci v blockchainu, toto NFT bude mít několik utilit)
Bezpečnost: Ledger – modely
Ledger – modely / Ledger.com

Na závěr je důležité zmínit, že každá peněženka je jen tak bezpečná, jak dobře dokážete uchránit její klíče. Je důležité, abyste své digitální měny uchovávali v bezpečí a chránili je před krádeží a hackery tak, že budete dbát na bezpečnost svých osobních údajů a uživatelských jmen a hesel.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..