Ethereum

Kompletní průvodce: Ethereum síť

V roce 2015 programátoři Vitalik Buterin, Gavin Wood, Charles Hoskinson, Anthony Di Iorio a Joseph Lubin představili decentralizovanou open-source technologii Ethereum blockchain. Jejich hlavním cílem bylo vytvořit platformu, jejímž prostřednictvím bude možné změnit fungování internetu budováním decentralizovaných aplikací za pomoci smart contractů. Technologie jako NFT či decentralizované finance přišly až o něco později, když si síť našla své uživatele, kteří se naučili pracovat s novým kódem a pochopili základní vlastnosti, jež umožňují budovat dlouhodobě udržitelný ekosystém.

Síť Ethereum se zakládá na principu decentralizace (není pod kontrolou žádné soukromé společnosti) a je řízena největší a nejaktivnější blockchain komunitou na světě, která neustále přispívá k vývoji dalších funkcionalit.

Ether (ETH, Ξ) je nativní digitální měna – kryptoměna, která síť pohání, používá se pro platby v blockchainu a lze s ní obchodovat na burzách.

Obsah:

  1. Co je Ethereum blockchain?
  2. Jak funguje Ethereum blockchain?
  3. Jak koupit a držet Ether a jak s ním obchodovat?
  4. Jaké má Ethereum síť další využití?
  5. Ethereum a NFT (projekty, trhy a budoucnost)

1. Co je Ethereum?

Podle oficiální komunitní webové stránky Ethereum.org je Ethereum „technologie, která je domovem digitálních peněz, globálních plateb a aplikací. Komunita vybudovala prosperující digitální ekonomiku, nové způsoby, jak mohou tvůrci vydělávat online, a ještě mnohem více. Je otevřena pro každého, ať jste kdekoli na světě – vše, co potřebujete, je internet“.

Tato definice je sice mnohomluvná, ale základní vlastnosti blockchainu Ethereum si jistě zaslouží konkrétnější vysvětlení.

  • Bankovnictví pro každého. Přístup k síti Ethereum a jejím decentralizovaným aplikacím a decentralizovaným finančním produktům je umožněn každému, kdo má přístup k internetu. Od bank se liší tím, že tyto centralizované společnosti teoreticky mohou selektovat, komu otevřou a neotevřou účet, resp. komu umožní provádět konkrétní typ operací ve finančním systému.
  • Peer-to-peer síť klientů. Síť umožňuje provádět transakce nebo uzavírat dohody přes tzv. smart contracty mezi jednotlivými uživateli v síti navzájem, tedy bez potřeby jakékoli třetí strany, která by teoreticky mohla získávat informace, nebo dokonce převzít kontrolu.
  • Více soukromí. K používání aplikací z blockchainu Ethereum nemusíte nikomu poskytnout všechny své osobní údaje. Ethereum buduje ekonomiku založenou na hodnotě, nikoli na kontrole a regulacích. Samozřejmě je třeba dbát na domácí legislativu v případě finančních operací a interakcí s fiat měnou.
  • Odolnost vůči cenzuře. Ethereum nekontroluje žádná vláda ani korporace. Tato decentralizace téměř znemožňuje přestat přijímat platby nebo využívat služby v síti, čímž dává uživatelům jistý typ jistoty, pokud jde o udržitelnost ekosystému.
  • Komeční záruky. Uživatelé mají díky smart contractům jistotu, že se podmínky různých uživatelských dohod nebo dohod mezi uživatelem nebudou v době používání měnit. Případně platí, že s každou změnou musí souhlasit.
  • Modulovatelné produkty. Jelikož všechny aplikace jsou postaveny na stejném blockchainu se sdíleným globálním stavem, je možné tvořit nástavby a kontinuálně vytvářet lepší produkty a uživatelské zkušenosti.

Ethereum se přirozeně často porovnává s Bitcoinem, je však mezi nimi několik základních rozdílů. Nejpodstatnějším je cíl, kvůli kterému vznikly. Zatímco bitcoinová síť byla vytvořena jako alternativa k národním jménům, ethereová síť je platforma pro vznik neměnných aplikací přes smart contracty, která zároveň dává uživatelům kontrolu nad daty.

„Smart contracty jsou malé programy uložené v blockchainu Ethereum, které se mohou samy provádět, když jsou splněny určité podmínky,“ říká Robert Farrington, zakladatel společnosti The College Investor.

Ethereum síť umožňuje mnohem rychlejší vytváření bloků a rychlejší zpracování transakcí, díky čemuž je efektivnější. Potvrzování transakcí v blockchainu Ethereum obvykle trvá několik sekund až minut. Záleží na vytíženosti sítě, na které závisí i poplatky. Bitcoinová síť neumožňuje vytváření decentralizovaných aplikací.

Za všechny transakce v síti Ethereum platí uživatelé tvz. gas fees, které se nejčastěji odvíjí podle aktuální vytíženosti sítě.

2. Jak Ethereum funguje?

Ethereum je decentralizovaná blockchainová platforma, která vytváří síť peer-to-peer, jež bezpečně provádí a ověřuje smart contracty, které umožňují účastníkům provádět důvěryhodné vzájemné transakce a interakce bez přítomnosti třetí strany. Ethereum funguje tak, že k napájení sítě využívá výpočetního výkonu. V praxi to znamená, že lidé a organizace používají své počítače ke spuštění specifického softwaru nebo uzlů. Kdokoli může nastavit svůj počítač tak, aby na něm běžel uzel. „Ethereum spoléhá na operátory uzlů, kteří zpracovávají transakce v síti Ethereum,“ říká Jacob Wade, finanční kouč a prezident společnosti iHeartBudgets pro Business Insider.

Důležitou součástí sítě Ethereum je Ethereum Virtual Machine. Jedná se o „motor“, který zpracovává všechny kódy napsané v programovacím jazyce Solidity. Vývojáři používají EVM k vytváření DApps založených na Ethereu. V programovacím jazyce Solidity lze vytvářet všechny různé dApps od kryptografických aplikací DeFi a EVM až po hry a tržiště, jako je OpenSea.

V roce 2022 změnila síť Ethereum mechanismus konsenzu, kterým kontroluje a ověřuje bloky v síti. Cílem Proof of Stake je dosáhnout stejného výsledku jako u Proof of Work, ale při mnohem nižší zátěži. Jedná se o alternativní řešení síťového konsenzu s cílem eliminovat náklady za výpočetní sílu. Funguje tak, že systém náhodně vybere jednoho validátora (ověřovatele), který zkontroluje platnost všech transakcí v bloku. Pokud je úspěšný, obdrží odměnu. Aby se vybraný účastník sítě zaručil za přezkoumání těchto údajů, musí ručit svými kryptoměnami, které jsou „uzamčeny“ na bezpečném místě, nejčastěji tak, že je má validátor přímo pod kontrolou ve své peněžence, jen je nemůže v momentě stakování použít. Stakování si v jistém smyslu vyžaduje přímou investici do samotné kryptoměny, což má svůj smysl, jelikož podíl, resp. držba tokenů je to, co motivuje validátory k udržení bezpečnosti sítě.

Ethereum skládá z několika klíčových komponent:

  • Smart contracty (inteligentní smlouvy).
  • Ethereum blockchain (záznam celé historie transakcí a interakcí se smart contracty).
  • Mechanismus konsenzu PoS (metoda ověřování a zaznamenávání údajů na blockchainu).
  • Ethereum virtual machine (vynucuje dodržování pravidel).
  • Ether (digitální měna).

Tokenové standardy:

Mnohé vývojové standardy Etherea se zaměřují na rozhraní tokenů. Tyto standardy pomáhají zajistit, aby smart contracty zůstaly kompatibilní (například aby nově vydaný token zůstal kompatibilní se stávajícími decentralizovanými burzami).

  • ERC-20 – Jedná se o zaměnitelné (fungible) tokeny. Znamená to, že když mám v peněžence pět 20korunových mincí a obchodníkovi mám zaplatit 40 korun, tyto mince jsou zaměnitelné, protože je jedno, které dvě na zaplacení použiji. Příkladem ERC-20 tokenu je například ETH. Když má někdo 3 ETH a 1 vám pošle, je vám jedno, který to bude, protože mají stejnou hodnotu. ETC-20 tokeny mohou vytvářet různé společnosti a mohou jim přiřazovat různé funkce, například na ně mohou navázat hlasovací právo.
  • ERC-72 – Standard pro Ethereum smart contracty, který umožňuje vytvoření unikátních NFT tokenů, jež mohou být použity jako digitální sběratelské předměty. Žádné dva tokeny ERC-721 nejsou stejné. Standard ERC-721 také poskytuje jednotné rozhraní pro aplikace, které chtějí pracovat s těmito tokeny, což umožňuje snazší interakci mezi různými aplikacemi a tokeny.
  • ERC-777 – Je navržen jako vylepšení standardu ERC-20. Tento standard umožňuje vytváření tokenů, které jsou kompatibilní se stávajícími aplikacemi a infrastrukturou ERC-20, ale poskytuje více možností a funkcí pro řízení a ovládání těchto tokenů. Mezi hlavní vlastnosti standardu ERC-777 patří schopnost posílat tokeny bez potřeby předem definované peněženky, jakož i možnost kontrolovat, kdo může nebo nemůže posílat tokeny.
  • ERC-1155 – Je navržen jako kombinace standardů ERC-20 a ERC-721 a poskytuje možnost vytvářet tokeny s jedinečným identifikátorem i tokeny se stejným identifikátorem. To umožňuje vývojářům snadněji a efektivněji vytvářet a spravovat různé druhy tokenů v rámci jednoho smart contractu. Standard ERC-1155 také poskytuje jednotné rozhraní pro aplikace, které chtějí pracovat s těmito tokeny, což umožňuje snazší interakci mezi různými aplikacemi a tokeny.

3. Jak koupit a držet Ether a jak s ním obchodovat?

Digitální měnu Ether (ETH) lze nakupovat různými způsoby, které se odlišují zejména preferencemi investorů. Ať už preferujete co nejintuitivnější uživatelské rozhraní pro začátečníky nebo co největší bezpečnost, nabízí se vám hned několik možností.

Nejjednodušší způsoby nákupu kryptoměny ETH:

  • Kryptoměnové burzy – Kryptoměnové burzy jsou kontaktním místem mezi národními měnami (fiat) a kryptoměnami, jednoduše řečeno fungují jako prostředník mezi lidmi, kteří nakupují a prodávají kryptoměny. Mnohem populárnější jsou centralizované burzy (CEX) a téměř každý, kdo se setkal s investicemi, zná například Binance nebo Coinbase. Jejich výhodou je, že se velmi snadno používají, proto jsou vhodné i pro začátečníky. Na všech těchto platformách je nutno doložit i identifikační průkaz. Tento krok je na burzách znám jako KYC – know your customer. Takové ověření v současnosti vyžadují všechny regulační orgány. Je to také jeden z nejefektivnějších způsobů, jak mohou platformy chránit uživatele před podvody. Na těchto CEX si stačí dobít fiat menu přes nabízené brány a následně je zaměnit za ETH. Je třeba počítat s tím, že burzy si za své služby účtují různé poplatky. Následně můžete na těchto burzách kryptoměnu také držet. Doporučujeme však dodržovat všechny bezpečnostní zásady.
  • Kryptoměnové peněženky – Nejčastěji se jedná o aplikaci, kterou si uživatelé mohou stáhnout a nainstalovat do svého zařízení. Softwarové peněženky jsou pohodlnější a dá se k nim snáze přistupovat než k hardwarovým, protože jsou vždy připojeny k internetu. Nejznámější softwarovou kryptoměnovou peněženkou je MetaMask. Umožňuje uživatelům přistupovat k jejich peněžence prostřednictvím rozšíření prohlížeče nebo mobilní aplikace, kterou lze poté použít k interakci s decentralizovanými aplikacemi. Platforma poskytuje uživatelům úplnou kontrolu nad přístupovými klíči, a tím pádem i nad všemi aktivy. Dalšími známými peněženkami jsou například Coinbase Wallet nebo Trust Wallet. Na MetaMask si můžete kryptoměny „dobít“ dvěma nejpoužívanějšími způsoby: odesláním z burzy (Binance, Crypto.com, Coinbase, Gemini a podobně) nebo nákupem ETH přímo přes platební rozhraní MetaMasku. V případě dobití přes platební bránu zaplatíte poplatek přímo v MetaMasku.

4. Jaké má Ethereum síť další využití?

Síť Ethereum je suverénně nejpoužívanější na světě primárně díky tomu, že nabízí velmi širokou škálu využití. Zdaleka nejde jen o jednoduché přesuny kryptoměn. Jak už asi tušíte, samotné smart contracty umožňují i mnohem zajímavější manipulaci.

Důležitá aplikace smart kontraktů je v oblasti DApps (Decentralizované aplikace).

Jedná se o inteligentní digitální aplikace nebo programy na bázi kontraktů, které běží na blockchainech mimo centralizované servery. Mohou působit podobně jako běžné mobilní aplikace a nabízet služby různé služby od her a finančních aplikací až po sociální sítě. Jejich backendový kód běží na distribuovaných peer-to-peer sítích. Smart contract funguje jako soubor předdefinovaných pravidel vynucených počítačovým kódem. Když a pokud jsou splněny určité podmínky, všechny uzly sítě provedou úkoly, které specifikuje smart contract. Jakmile je smart contract nasazen na blockchain, je obtížné změnit kód nebo jej zničit. K interakci s DApps jsou potřebné peněženky jako Metamask, TrustWallet nebo Coinbase Wallet.

Dalším využitím je oblast DeFi (Decentralizované financování).

Patří mezi ně různé půjčky fungující na bázi smart contractů, mintování stablecoinů a decentralizované burzy. Umožňují provádět experimentální finanční operace, například realizace půjček, spekulovat s cenami aktiv nebo vybírat úroky z kryptoměn přes speciální účty podobné termínovaným účtům.

Smart kontrakty využívají také DAO (Decentralizované autonomní organizace).

Jedná se o nový koncept řízení společností a sdružení, která nemají přesně definované struktury řízení. Tradiční hierarchii nahrazují spíše plochými a distribuovanými strukturami. DAO spravují držitelé kryptoměn nebo nezaměnitelných tokenů, pravidla si mezi sebou vynucují automaticky na blockchainu prostřednictvím smart contractů.

5. Ethereum a NFT (projekty, trhy a budoucnost)

Nezaměnitelný token – jednotka dat, která je zapsána a potvrzena v digitální databázi blockchain. Každá digitální položka je unikátní a reprezentuje ji konkrétní token, který může mít název, hodnotu a grafickou podobu.

Blockchain dává tvůrcům možnost tokenizovat svá díla a prodávat je tak v digitální podobě s virtuálním dokladem o originalitě. Umělci mohou NFT mintovat, distribuovat volně přes blockchain a nabýt autorských honorářů ze všech sekundárních prodejů svých děl z tzv. royalties. Výši licenčních poplatků určuje původní autor v době mintování projektu.

NFT si můžete buď vymintovat přímo od autorů, nebo si je zakoupit na digitálních sekundárních trzích.

Projekty:

Na síti Ethereum vycházejí NFT projekty ve velkém počtu, drtivá většina z nich však nemá dlouhou životnost. V NFT Space se velmi aktivně věnujeme prevenci a radíme, jak odhalovat projekty bez potenciálu.

Obecně můžeme NFT projekty na síti Ethereum rozdělit do více skupin. NFT projekty se dělí na umělecké, sběratelské, hráčské, utility projekty a různé jiné. Patří sem i Metaverse projekty, které usilují o vytvoření virtuálních světů, ve kterých budou v reálném čase uživatelé moci dělat různé sociální interakce a budou při tom moci využívat i další NFT předměty. Nejznámějšími projekty v NFT světě jsou:

  • Bored Ape Yacht Club,
  • CryptoPunks,
  • CloneX,
  • Doodles.

Tržiště:

Obchodování s NFT je možné na tzv. sekundárních tržištích, které sdružují konkrétní kolekce. Jejich úkolem je zajistit bezpečné obchodování výhradně s oficiálními NFT tokeny, které jsou většinou označeny verifikačním symbolem. Nejznámějšími tržišti jsou:

  • OpenSea,
  • LooksRare,
  • X2Y2,
  • Magic Eden.

Budoucnost:

Ethereum síť umožňuje tokenizaci různých druhů movitých a nemovitých aktiv a optimisté předpokládají, že v budoucnu bude adaptace tohoto druhu technologie ještě větší, neboť stále více lidí a společností bude nacházet praktické uplatnění blockchainu v běžném životě. Kryptoměnový a NFT trh se odvíjí od aktuálních ekonomických a makroekonomických faktorů a váží se na něj různé cykly. Zároveň do NFT a Web3 nadále vstupují různé komerční společnosti, které experimentují s vymoženostmi blockchainu. Do NFT vstupují mnohé módní domy jako Louis Vuitton či Dolce Gabbana, ale také automobilové společnosti jako Lamborghini a sportovní značky jako Nike nebo Adidas. Postupně do NFT vstupují také slovenské a české značky.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..