Stablecoins

Co jsou stablecoiny a jak fungují?

Stablecoiny slouží k přenášení hodnoty kryptoměn při zachování cenové stability, protože jde o digitální aktiva, která napodobují hodnotu fiat měn. Nejčastěji si drží hodnotu 1 dolar a kolísají maximálně o setiny až tisíciny centů. Když mluvíme o běžných kryptoměnách jako Bitcoin nebo Ethereum jako o volatilních, protože rychle mění svou hodnotu, stablecoiny jsou jejich opakem. Už podle samotného názvu jde o stabilní měnu.

Tento druh kryptoaktiv se využívá například k uskutečňování plateb, při kterých je důležitá přesná hodnota v přepočtu na fiat měnu, kterou napodobují. V případě volatilních kryptoměn není výjimečné, když výrazně změní cenu mezi časem odeslání a přijetí kryptoměny adresátem. U stablecoinů tento problém odpadá. Investoři je zároveň využívají jako úložiště v době, kdy jsou kryptoměnové trhy nestabilní. Když předpokládají, že cena Etherea nebo Bitcoinu padne, kryptoměny změní na stablecoiny a počkají si na další nákup při nižší hodnotě.

Na stablecoinech je zajímavé, jakým způsobem udržují stabilní hodnotu. Podíváme se na nejznámější kategorie, díky čemuž bude pro vás jako investory snazší rozhodnout se, které z nich budete využívat.

Stablecoiny kryté fiat měnou

Jedná se o nejpopulárnější druh stablecoinů a v zásadě to znamená, že je v plné míře kryt hotovostí, tedy v poměru 1 : 1. Centrální emitent, resp. nebo banka drží množství nekryté měny v rezervě a vydává poměrné množství tokenů. Emitent může například držet jeden milion dolarů a distribuovat jeden milion tokenů v hodnotě jednoho dolaru. Je na investorech, jak s nimi budou obchodovat, zda je budou nakupovat, prodávat, nebo si je vymění za fiat měnu. Hlavní myšlenka spočívá v tom, že pokud investor přemění jeden dolar na jeden USDC, firma si dolar nechá a vyrazí pro uživatele nový token, se kterým může obchodovat.

Rezervy stablecoinů jsou udržovány centrálními subjekty, které pravidelně kontrolují své fondy a spolupracují s regulátory, aby zajistily, že subjekty, které emitují stablecoin, budou i nadále udržovat a zajišťovat jeho krytí. Pochybná je vždy důvěryhodnost eminenta, protože uživatelé neumí určit, zda má dostatek rezervních prostředků. Nejlepším řešením je proto transparentnost ve zveřejňování auditů. I tento systém však má svá úskalí a teoreticky se dá obejít. Tento typ stabilních měn je sice důvěryhodný, ale když v nich investoři drží velké objemy peněz, vyplatí se je diverzifikovat.

Nejznámější fiat-backed stablecoiny jsou USDC, který vydává Centre Consortium, USDT, který má dlouhodobě největší tržní kapitalizaci, a BUSD, který vznikl v rámci spolupráce mezi kryptoburzou Binance a Paxos.

USDT/Tether

Stablecoiny kryté kryptoměnami

Stablecoiny kryté kryptoměnami používají jako kolaterál ke svému krytí jiné kryptoměny. Správu krytí zajišťuje sada inteligentních smluv, tzv. smart contractů, které neustále pracují na zabezpečování emitování a pálení nových mincí. Právě tyto smart contracty poskytují vyšší úroveň transparentnosti a jejich měnovou politiku určují voliči jako součást jejich systémů řízení. V překladu to znamená, že investoři spoléhají na jakousi formu davové moudrosti. Výhodou je, že v tomto případě nemusí investoři spoléhat na centrálního správce rezerv, protože systém řídí arbitrážní systémy a inteligentní smlouvy.

Nejznámějším stablecoinem krytým kryptoměnou je DAI, který drží cenu 1 americký dolar. Kryje ho kryptoměna Ethereum, avšak jelikož jde o volatilnější měnu, platí, že když chce někdo emitovat DAI v hodnotě 1000 $, je třeba vložit do protokolu kryptoměnu Ethereum v hodnotě 1500 $. Stabilizace ceny dosahují inteligentní kontrakty přes cenové stimuly, snižují tedy nebo zvyšují nabídku a motivují investory k emitování nových DAI tokenů a k jejich následnému prodeji na sekundárním trhu, díky čemuž cenu stabilizují.

DAI

Algoritmické stablecoiny

Algoritmické stablecoiny nejsou kryty hotovostí ani kryptoměnou, jejich povaha je výrazně decentralizovanější než v případě výše zmíněných typů. Fixace dosahují prostřednictvím soustavy inteligentních smluv a algoritmů, které umožňují investorům emitovat a pálit tokeny podle potřeby k zajištění fixace jejich ceny. Nejpopulárnějším algoritmickým stablecoinem byl TerraUSD, který nedávno zkrachoval, protože se našel někdo, kdo objevil slabiny v algoritmu a dokázal vytvořit na trhu paniku, kvůli níž zkrachovala Terra i její tandemový token Luna.

V praxi se tedy ukazuje, že algoritmický systém stablecoinů zvyšování a snižování dodávky tokenů je funkční jen do momentu, dokud se nenajde „velryba“, která zahltí systém velkým množstvím tokenů a dokáže způsobit velké pohyby ceny. UST si udržovala jednodolarovou hodnotu párováním s tokenem Luna. Když UST klesl pod 1 dolar, obchodníci ho pálili a tlačili na růst ceny výměnou za Lunu. Když UST překročil cenu jednoho dolaru, obchodníci pálili Lunu a dostávali tokeny UST.

Konkrétně stablecoin UST měl ve svých rezervách také kryptoměnu Bitcoin v hodnotě více než 1 miliardy dolarů s cílem zvýšit svou důvěryhodnost mezi investory, ani to však nepomohlo, když cena začala rychle klesat.

Závěrem můžeme konstatovat, že není stablecoin jako stablecoin. Ukazuje se, že v případě stablecoinů je důležité nastudovat si, o jaký typ se jedná a čím je krytý, protože ani tyto kryptoměny nezaručují bezrizikové uložení prostředků, i když by to tak na základě jejich názvu mohlo na první pohled vypadat.

Výhody a nevýhody stablecoinů

Výhody

  • Zajišťují investorům ochranu před nežádoucím vlivem cenových výkyvů, investoři jimi mohou zajišťovat svá portfolia.
  • Investoři v nich uchovávají hodnotu při poklesu cen, případně do nich vybírají zisky dosažené v růstu trhu.
  • Poskytují vyšší úroveň předvídatelnosti a stability v případě potřeby provádět transakce v konkrétní hodnotě.
  • Mohou hrát roli při integraci kryptoměn s tradičními finančními trhy.
  • Nahrazují fiat měny těm, kteří preferují decentralizovanější investice.
  • Ve většině případů je možné zablokovat proudění stablecoinů (USDT a USDC), které jsou využívány k ilegální činnosti.

Nevýhody

  • Uživatelé musí důvěřovat širší komunitě a zdrojovému kódu v inteligentních smlouvách.
  • Uživatelé musí důvěřovat netransparentním držitelům rezerv, kteří nemusí mluvit pravdu o své solventnosti.
  • Nebezpečí podvodů.
  • Relativně nová technologie, která není mezi veřejností zaběhnuta a adaptována tak, jako fiat měny.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..