Rug pull/scam

Co je rug pull a jak podvodníci na tomto schématu vydělali desítky milionů?

Spolu s popularizací kryptoměn a nezaměnitelných tokenů rapidně stoupá i počet podvodů na investorech, které obecně nazýváme jako scam nebo také rug pull v případě, že dojde k odcizení finančních prostředků. Hodně napovídá už volný překlad z angličtiny, protože jde o „podtržení koberce“. Stačí si představit, že investor stojí na koberci, který představuje jeho vklad a vklad mnoha dalších lidí. Autor projektu se však ze vteřiny na vteřinu rozhodne, že vám tento koberec podtrhne. Koberec si nechá a vy spadnete na zadek. Jedná se o velmi přesnou ilustraci toho, co se děje s NFT projekty, případě kryptoměnovými schématy, které nazýváme rug pully.

Rug pull obecně popisuje podvody ve světě kryptoměn, při kterých tvůrci konkrétních projektů vezmou všechny peníze od investorů a zmizí s nimi beze stopy.

Investorům tak zůstane bezcenné aktivum, které nemá hodnotu na žádném finančním trhu a není možné se ho zbavit. Rug pully se staly nechvalně proslulé díky rozmachu decentralizovaných financí (DeFi).

Jak rug pull funguje v praxi?

Na začátku pochopitelně stojí nepoctivý zakladatel projektu s jasným záměrem – vytvořit falešný produkt, který bude mít funkční marketing a bude na první pohled vypadat seriózně. Jeho záměrem však není rozšiřovat své podnikání, právě naopak. Takoví zakladatelé většinou vystupují anonymně a snaží se od investorů vylákat co největší obnos peněz, přičemž jim slibují obrovskou návratnost. Dalším předpokladem je zmiňovaný falešný produkt. Tím může být například nová kryptoměna. Vytváření kryptoměn na sítích Ethereum nebo Binance Smart Chain je relativně jednoduché a zvládne to téměř každý díky návodům a online nástrojům. Takové kryptoměny nemají žádnou hodnotu, a dokonce je možné uměle nafouknout jejich cenu vložením menší investice. Když je autor takové falešné kryptoměny chytrý, dostane do oběhu mince s vysokou hodnotou, kterou si zájemci v dobré víře nakoupí přímo od něj, a tak jdou všechny peníze investorů přímo do kapsy podvodníka.

Rovněž je se základními znalostmi a dostatečnou časovou dotací pro lidi zorientované v nezaměnitelných tokenech možné vytvořit i falešný NFT projekt, protože pokud to zakladatelé nemyslí vážně, stačí jim šikovnější grafik, pár hodin s programátory a dobrý marketing.

Celá „magie“ kolem rug pullů většinou končí velmi rychle v momentě, kdy se tokeny, ať už kryptoměny nebo NFT, dostanou do prodeje (a ideálně vyprodají). Krátce po vyprodání bývá zvykem, že autoři projektu přestanou komunikovat úplně, nebo komunikují jen velmi málo a nekonkrétně, případně neumí odpovídat na otázky investorů a způsobují tak stále větší chaos. Rug pully většinou končí v momentě, kdy zakladatelé vyberou z projektu všechny peníze (kryptoměny) a přesunou si je na osobní účty. Jelikož v blockchainu je sice snadné vystopovat transakce, ale téměř nemožné přiřadit peněženky k majitelům, podvodníci trestu velmi často uniknou. Investorovi zůstává v peněžence jen bezcenný token, který zřejmě už nikdy nebude mít hodnotu. Trh se o rug pullu většinou velmi rychle dozví a od projektu dává navždy ruce pryč.

Takový typ krádeží umožnilo právě DeFi, tedy decentralizované finance, v jejichž rámci může kdokoli vytvořit kryptoměnu, kterou bude možné nakupovat za jinou dostupnou kryptoměnu. Když se v minulosti obchodovalo jen na centralizovaných burzách, byl tento typ podvodů mnohem těžší, protože vyžadoval větší investice a přesvědčování burz na zalistování tokenu.

Existuje ještě takzvaný Soft Rug Pull nebo lehký Rug Pull, kdy podvodníci nevytáhnou likviditu z projektu najednou, ale dlouhodobě a bezcílně prodávají své tokeny, i když vědí, že jsou nepoužitelné, zatímco veřejně prohlašují opak. Zbavit se bezcenné kryptoměny se tak snaží pomalu.

Jak rug pull poznáte?

  • Autoři projektu většinou nezveřejňují svou identitu, nelze na ně dohledat reference.
  • Projekty buď nemají žádnou roadmapu, nebo mají nerealizovatelné plány.
  • Vstupní náklady jsou většinou velmi vysoké, ale projekt láká na různé výhody naznačující rychlou návratnost, případně soutěže a losování o hodnotné ceny.
  • S týmem zakladatelů nespolupracuje žádný další důvěryhodný partner.
  • Tým není dostatečně transparentní.
  • Tým se nezaměřuje na výsledky, ale na hodnotu svého produktu, i když by měl tuto hodnotu určovat pouze trh.
  • Problémy s komunikací v případě osobnějších otázek a problémy s komunikací krátce poté, co projekt vybere od investorů peníze.
  • Další technické problémy, za kterými může stát nekompetentní tým.
  • Samozřejmě platí, že i projekty, které nejsou zrovna rug pully, mohou mít výše zmíněné problémy.
  • Jednoduše platí, že dokud nejste o investici přesvědčeni a vidíte spoustu red flags, je lepší se takovému projektu obloukem vyhnout.

Nejznámější rug pully

  • Jednou z nechvalných legend je Ponziho kryptoměnové schéma OneCoin. Společnosti stojící za schématem byly OneCoin Ltd. a OneLife Network Ltd., které založila bulharská státní příslušnice Ruja Ignatova, která zmizela v roce 2017. Schéma vydělalo podvodníkům přibližně 4 miliardy dolarů. Hlavní činností společnosti byl prodej učebních materiálů a fungovalo jako víceúrovňové marketingové schéma, kde byli kupující placeni za nábor nových kupujících. S tokeny se však aktivně neobchodovalo a na trhu byly nepoužitelné. Toto schéma mělo dokonce i trestněprávní dopady, Ruja Ignatova sice policii utekla, její bratr Konstantin se však přiznal k praní špinavých peněz. Po vydání zatykače zakladatelka v roce 2017 zmizela a kontrolu předala svému bratrovi.
  • Podobným příkladem je i turecká platforma Thodex, která sloužila jako kryptoměnová směnárna pro přibližně 400 tisíc uživatelů. Ti do ní vložili své peníze, jednoho dne však byla vypnuta a už nikdy nebyla obnovena. V roce 2021 Turecko zahájilo vyšetřování Fatiha Faruka Ozera, který se měl dopustit podvodu a založení zločinecké organizace.
  • Způsoby „odchodu“ zakladatelů projektů i s penězi jsou různé. Své o tom vědí ti, kteří investovali tisíce do projektu Defi100. Dne 22. května 2021 se na webové stránce tokenu zobrazila zpráva: „Podvedli jsme vás a nemůžete s tím dělat ani ho*no.“ Podle CoinDesk zakladatelé zmizeli s finančními prostředky investorů v hodnotě 32 milionů dolarů.
  • NFT projekty sice v rámci kategorie rug pullů ukradly podstatně menší obnosy peněz, známe však několik velkých učebnicových příkladů. Například Evolved Apes byl projekt NFT s 10 000 kusy, který investorům sliboval hru, která postavám umožní bojovat mezi sebou a vyhrát odměny. Vývojáři však po vyprodání náhle zmizeli a vymazali účty na sociálních sítích spojené s projektem. Celkově anonymní vývojář známý jako „Evil Ape“ ukradl přibližně 2,7 milionu dolarů.
  • Populárním rug pullem, který stojí za zmínku, jsou i Bored Bunny. Tato kolekce NFT získala spoustu pozornosti díky sdílení celebritami jako Floyd Mayweather a Jake Paul. Po vyprodání celé kolekce tvůrci zmizeli s lupem v hodnotě asi 21 milionů dolarů. Od začátku bylo možné zaznamenat několik výše zmíněných červených vlajek, které mnozí přehlédli.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..