Bezpečnost – Discord

Bezpečnost: Jak si nastavit Twitter, Discord, prohlížeč a peněženku, abych byl v bezpečí?

Ve více článcích jsme si již vysvětlili, na co všechno si musíte dávat pozor, když používáte Twitter, Discord nebo MetaMask. Jedná se o aplikace, které investoři využívají nejčastěji, proto je důležité mít je správně nastaveny předtím, než vůbec začnete s kryptoměnami nebo NFT obchodovat. Čím kvalitněji budete mít připraveno své zabezpečení, tím nižší bude pravděpodobnost, že naletíte podvodníkům, nebo vám někdo vlivem vaší nepozornosti vyprázdní peněženku. Jak jsme již několikrát zmínili, nástrah je opravdu hodně.

V žádném případě nezapomínejte na dvoufaktorové ověření účtu přes další zařízení, aby případným útočníkům nestačilo přihlášení heslem. Ty často z různých platforem unikají, a když používáte stejné heslo na více účtech, může se stát nepříjemnost nejen vám, ale i vašim přátelům. Někdo by mohl v případě úspěšného přihlášení do vašeho účtu vylákat peníze i od vašich blízkých. Dvoufaktorové ověření je proto absolutní základ, bez kterého byste ani neměli začínat.

Když máte Discord, Twitter a MetaMask připravený, můžete začít s důležitými nastaveními.

Discord

Jelikož budete pravděpodobně trávit spoustu času chatováním a prohlížením obsahu na Discordu, určitě se vás budou snažit kontaktovat různé osoby, nebo dokonce i boti, kteří jsou naprogramováni tak, aby vám posílali automatické zprávy s falešnými linky nebo jinými typy podvodných zpráv. Dobrou zprávou je, že i samotný Discord si uvědomuje, že jako platforma je velmi přístupný podvodníkům, proto vytvořil relativně dobře fungující systém, který tento typ aktivity dokáže snadno odhadnout. Když se vás proto bude pokoušet kontaktovat, díky nastavení „Keep me safe“ v části o soukromí budou tyto spamové podvodné zprávy umístěny od speciální separátní složky, ze které je můžete okamžitě vymazat.

Tyto zprávy vám však přijdou jen v případě, že máte zaškrtnuto „Allow direct messages from server members“. Ještě více se doporučuje toto políčko odškrtnout. V takovém případě vám už nebude moci posílat zprávy nikdo a vy zůstanete v ještě větším bezpečí. Na druhou stranu, nedostanou se k vám ani žádné další zprávy.

Toto nastavení s otevřenými DMs je proto vhodnější pro pokročilé uživatele. V případě, že jste absolutní začátečník a netroufáte si odhadnout, která zpráva je podvodná a která skutečná, raději si vypněte všechna 4 políčka, která vidíte na tomto screenshotu.

Bezpečnost – nastavení Discordu
Bezpečnost – nastavení Discordu

Kromě posílání zpráv se vás mohou pokoušet další osoby (ale i boti) kontaktovat tak, že vám nejprve pošlou žádost o přátelství. Pamatujte na to, že různé účty sice mohou vypadat legitimně, mít reálné jméno, a dokonce i reálnou fotku (nebo odcizenou z internetu), ale přesto mohou být zájmy těchto profilů nečestné. Je proto doporučeno mít vypnutou možnost, aby vám mohl žádost o přátelství poslat kdokoli. V případě, že si ponecháte zapnutou možnost „friends of friends“, tedy přátelé vašich přátel, vždy se těchto přátel zeptejte, zda konkrétní profil opravdu znají a jaké s ním mají zkušenosti. V případě, že si ponecháte zapnutou možnost „server members“, podívejte se, jaký server máte s touto osobou společný, a ujistěte se, zda se jedná o server, na kterém uživatelům věříte.

Nezapomínejte, že je velmi snadné změnit si na Discordu jméno a nastavit ukradenou profilovku, čímž se mohou podvodníci vydávat za lidi, které znáte.

Bezpečnost – nastavení Discordu
Bezpečnost – nastavení Discordu

Twitter

Na Twitteru vám hrozí minimálně tak velké nebezpečí jako na Discordu. V případě, že dáte ve svém profilu najevo, že se zajímáte o NFT, zaznamenají vás boti, kteří se vás budou pokoušet kontaktovat a posílat vám různé typy podvodných zpráv. Budou vám nabízet nevýhodné služby k propagaci nebo přímo posílat linky, přes které vás okradou. Doporučuje se proto vypnout si možnost, aby vám mohl kdokoli poslat soukromou zprávu. Zároveň si můžete zapnout možnost filtrování zpráv, které tak automaticky spadnou do záložky „žádosti o zprávy“. Tuto funkci mějte určitě zapnutou v případě, že se rozhodnete povolit žádosti o soukromou zprávu od kohokoli.

Bezpečnost – nastavení Twitteru
Bezpečnost – nastavení Twitteru

Na Twitteru vás budou algoritmy velmi často označovat v různých typech příspěvků, které například slibují výhru, nebo vám dokonce sdělí, že jste vyhráli soutěž, do které jste se ani nezapojili. Je proto praktické, když zakážete všem lidem, aby vás mohli označovat.

Prohlížeč

I když s nastavením prohlížeče nebudete mít mnoho starostí, přidáváme jej mezi ostatní aplikace, protože je důležité vybrat si ten nejvhodnější. Po našich zkušenostech můžeme doporučit například prohlížeč Brave, jehož vývojáři mnohem více mysleli na uživatele NFT. Za hodně mluví i skutečnost, že Brave už má vlastní kryptomenovou peněženku, o které si více povíme v budoucnu. V každém případě je však plně kompatibilní i se všemi ostatními známými peněženkami, podporuje také různá rozšíření, která si můžete nainstalovat, abyste byli ještě více v bezpečí. Během posledních let se nám několikrát stalo, že nás Brave upozornil na to, že se nacházíme na potenciálně nebezpečné stránce nebo na stránce, která není oficiálním webem vyhledávané společnosti. Brave v kombinaci s kvalitním antivirovým systémem (například Avast) může vykonat spoustu preventivní práce, díky čemuž se vyhnete nebezpečným stránkám.

Peněženka

Jak jsme si již dříve vysvětlili, vaše softwarová kryptoměnová peněženka (nejčastěji MetaMask), musí zůstat v bezpečí. Nejčastější typy podvodů jsme už popsali, a tak si jen připomeneme, že byste nikdy neměli sdílet své soukromé klíče (seed phrase) a nikomu byste neměli posílat své kryptoměny, ať už pod záminkou půjčky nebo vyššího zisku. Vaše aktiva si nechávejte na softwarové peněžence jen po dobu, kdy například mintujete NFT nebo provádíte jiné transakce, větší obnosy mějte uložené na hardwarové kryptoměnové peněžence, která může být rovněž připojena k MetaMask.

Když chcete používat MetaMask, vždy musíte zadávat přístupové heslo, které jste si na začátku nastavili. Slouží k tomu, aby se nikdo nemohl přihlásit do vaší hot wallet, když například zapomenete zaheslovat počítač a vzdálíte se od něj. Toto heslo si nikdy automaticky neukládejte do prohlížeče a vždy jej raději zadejte nově.

Bezpečnost – Metamask
Bezpečnost – Metamask

Zejména uživatelé, kteří provádějí velký počet transakcí mezi svými účty, případně potřebují více těchto účtů, jistě ocení možnosti přizpůsobení. Vaše peněženky si můžete pouhým kliknutím přejmenovat podle toho, jak vám to vyhovuje, a budete se tak moci mnohem lépe orientovat v tom, ve které peněžence se právě nacházíte a na kterou chcete přesunout vaše aktiva.

Bezpečnost – Metamask
Bezpečnost – Metamask

Rovněž vám jistě pomůže možnost přejmenovat si peněženky a dát jim civilní jména nebo názvy. Jde o účinnou ochranu před tím, abyste poslali aktiva na jinou peněženku, než jste zamýšleli.

Bezpečnost – Metamask
Bezpečnost – Metamask

Na závěr ještě důležité nastavení, které se týká bezpečnosti v MetaMask. Vždy mějte zapnutou možnost „Use phishing detection“. Zároveň však upozorňujeme, že tato detekce nefunguje naprosto dokonale, proto na ni nemůžete na sto procent spoléhat a vždy si raději udělejte dobrou rešerši. Společnost tvrdí, že tuto detekci vylepšuje.

Bezpečnost – Metamask
Bezpečnost – Metamask


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..