Beeple- HUMAN ONE

Komentář: Toto jsou nejdražší světové NFT, které kdy byly koupeny na sekundárních marketech

V jednom článku jsme již popsali, jaké faktory určují cenu nezaměnitelných tokenů (NFT) na trhu. Kromě faktorů zmíněných v článku je vhodné mít na paměti, že každý NFT je jedinečný a má své specifické vlastnosti. Právě za tyto vlastnosti jsou někdy uživatelé ochotni připlatit si pořádný balík například v případě, že mají pocit, že se jim obrázky podobají, případně v nich vidí jinou subjektivní hodnotu, kterou lze jen velmi těžko vypočítat. Přesně to je příklad několika NFT, o kterých si dnes řekneme více. Sestavili jsme žebříček nejdražších nezaměnitelných tokenů, které se v posledních letech na sekundárních trzích nebo v aukčních domech prodaly.

O jednotlivých transakcích si povíme něco víc, obecně však platí, že sběratelé jsou ochotni zaplatit za vysněné NFT i miliony, resp. desítky milionů dolarů. Samozřejmě i NFT trh již zažil několik anomálií a ne vždy platí, že každý další uživatel vydělá na konkrétním tokenu o něco více, nic to však nemění na skutečnosti, že se pohybujeme na trhu, kde se lidé dívají na investice z velmi specifické perspektivy.

10. CryptoPunk #7804 – 7,57 milionu dolarů

CryptoPunkem začneme i skončíme, neboť tato 10tisícová kolekce v sobě ukrývá hned několik pokladů. CryptoPunks jsou 24×24pixelový, 8bitový PFP/Avatar projekt, který vznikl v červnu v roce 2017. Mezi tisíci méně vzácných se nacházejí i takové kousky, za které byli majitelé ochotni zaplatit miliony. Tento Punk byl prodán za neuvěřitelných 4,2 tisíc ETH majiteli společnosti Figma Dylanu Fieldovi. Alien Punkové jsou ze všech nejvzácnější, neboť z celkové kolekce jich je jen 9.

CryptoPunk #7804
CryptoPunk #7804

9. CryptoPunk #3100 – 7,58 milionu dolarů

CryptoPunk #3100 je mimozemský Punk s čelenkou bez dalších vlastností. Jak jsme již zmínili, protože Alien punků je nepoměrně málo k ostatním typům, jsou velmi vzácní. V roce 2021 byl prodán za 2 500 ETH společnosti, která vlastní i několik dalších Punků.

CryptoPunk #3100
CryptoPunk #3100

8. CryptoPunk #5577 – 7,7 milionu dolarů

Asi nikoho nepřekvapí, že tomuto žebříčku budou kralovat právě CryptoPunkové, jde totiž o nejlegendárnější kolekci, jejíž hodnota spočívá právě v historickém významu, jelikož se jedná o první PFP generative art kolekci na blockchainu Ethereum. Osmým nejdražším NFT je Punk s podobou opice. Tato opice nosí klobouk hnědé barvy. NFT bylo od neznámého majitele prodáno Robertu Leshnerovi, zakladateli compound protokolu DeFi. Transakce se uskutečnila v únoru 2022 za 2501 ETH.

CryptoPunk #5577
CryptoPunk #5577

7. CryptoPunk #4156 – 10,26 milionu dolarů

Punk#4156 se stal pro jednoho ze svých majitelů velmi dobrou investicí. Za více než 10 milionů byl zakoupen 9. prosince 2021, jen 10 měsíců po prodeji za 1,25 milionu dolarů. Nový majitel ho koupil za 2500 ETH v době, kdy se této kryptoměně velmi dařilo. Jeho hodnota vyplývá z jeho vzácnosti, neboť celkem existuje jen 24 CryptoPunků s podobou opice.

CryptoPunk #4156
CryptoPunk #4156

6. TPunk #3442 – 10,5 milionu dolarů

Projekt TPunks sice přímo nesouvisí s CryptoPunks, přesto jsou považováni za jejich bratrance na blockchainu Tron. Jde rovněž o pixelové postavy, mají však odlišnou barevnou škálu i samotné vlastnosti. Číslo #3442 je postavička žolíku. Projekt TPunk je zároveň vůbec prvním projektem, který se nachází na blockchainu Tron. Za toto NFT zaplatil v srpnu 2021 jeho majitel celkem 120 milionů TRX.

TPunk #3442
TPunk #3442

5. CryptoPunk #7523 – 11,5 milionu dolarů

Jeden z rekordních prodejů se odehrál v červnu 202. Pomohla mu i pandemie koronaviru, protože tento mimozemský Punk má na sobě lékařskou roušku. Byl prodán za téměř 12 milionů dolarů (2 500 ETH). Existuje jen devět mimozemských pankáčů a tento má tři charakteristické atributy. Kromě lékařské masky nosí Punk na hlavě pletenou čepici a má zlatý piercing v uchu. Na číslo #7523 nejsou podány žádné nabídky a od tohoto rekordního prodeje zůstal na stejné adrese. Jeho oficiální majitel není znám.

CryptoPunk #7523
CryptoPunk #7523

4. CryptoPunk #5822 – 23,7 milionu dolarů

Jedná se o nejdražšího Punka všech dob. Byl prodán v únoru 2021 za 8 000 ETH (v té době přibližně 23,7 milionu dolarů). Tento Punk-mimozemšťan má jen jediný charakteristický znak, kterým je modrý šátek na hlavě. Je tedy považován za „clean“, což v překladu znamená, že sběratel vidí krásu v jednoduchosti. Současným majitelem je generální ředitel společnosti Chain Deepak Thapliyal, který jej koupil pomocí protokolu DeFi společnosti Compound Finance. To znamená, že Thapiliyal si na koupi vzal kryptoúvěr.

CryptoPunk #5822
CryptoPunk #5822

3. Beeple: HUMAN ONE – 28,95 milionu dolarů

Americký grafický designér Mike Winkelmann prodal v listopadu 2021 tento fyzický a digitální hybrid, který byl prvním NFT prodávaným velkým aukčním domem Christie’s. 3D socha je vystavena v boxu, který má čtyři obrazovky promítající pohyblivé obrazy v neustálé smyčce. Dílo HUMAN ONE je napojeno na jedinečné NFT, a tak má jeho majitel potvrzení o vlastnictví zapsané v blockchainu.

Beeple- HUMAN ONE
Beeple – HUMAN ONE

2. Pak x Assange: Clock – 52,7 milionu dolarů

Pak se proslavil i kontroverzním nápadem, když zveřejnil kolekci The Clock (v překladu Hodiny), na které spolupracoval s Julianem Assangem. Jednoduše řečeno jde o hodiny, které se každý den aktualizují a ukazují, jak dlouho je zakladatel WikiLeaks Julian Assange uvězněn. Tímto projektem vysbírali neuvěřitelných téměř 53 milionů dolarů, které měly být použity na právní obranu Assangea. Jedná se o prodej jediného díla jednomu majiteli, kterým je v tomto případě decentralizována autonomní organizace AssangeDAO. Jde o organizaci spravovanou na blockchainu, jejímž členem je přibližně 10 tisíc lidí.

Pak x Assange - Clock
Pak x Assange – Clock

1. Beeple: Everydays: the First 5000 Days – 69,3 milionu dolarů

I když některé články uvádějí jako nejdražší prodané NFT kolekci Merge od Paka, chtěli bychom tyto skutečnosti uvést na pravou míru. Pak sice opravdu vysbíral až 91,8 milionu dolarů, ovšem ne za jediné dílo, ale za celou „open edition“ kolekci. Uživatelé z ní tedy mohli během časově omezeného období nakupovat nekonečně mnoho děl. I proto Pakovi patří prvenství, ovšem ne v prodejích jednotlivých děl. Prvenství si nadále drží Beeple. Jedná se o koláž 5 000 děl uznávaného umělce. Od roku 2007 se zavázal, že každý den vytvoří jedno umělecké dílo, a toto je výsledek.

Beeple- Everydays- the First 5000 Days
Beeple- Everydays- the First 5000 Days

BONUS: CryptoPunk #9998 – 530 milionu dolarů

Z technického hlediska je tento Punk nejdražším NFT, jaké se kdy prodalo. Někteří lidé však tento prodej považují za neplatný. Jak informuje Bloomberg, prodej proběhl v říjnu 2021, kdy majitel tohoto CryptoPunka koupil sám od sebe za využití rychlé půjčky. Peníze z této transakce následně použil na splacení půjčky. Tato neuvěřitelná transakce připomíná tvz. „wash trade“ na běžném trhu s cennými papíry. Cílem zřejmě bylo vytvořit falešnou aktivitu na trhu.

CryptoPunk #9998
CryptoPunk #9998


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..