Otherside meta – 1st trip

Komentář: Nejšílenější noc v NFT aneb jak Yuga Labs vydělala stovky milionů za 4 hodiny

Dovedete si představit prosedět celou noc za počítačem, abyste přihlíželi tomu, jak největší projekt v historii pálí miliony dolarů na poplatcích? A dovedete si představit, že toužíte být jedním z investorů, který tyto poplatky bude moci zaplatit? Ať jste na tyto otázky odpověděli jakkoli, nyní vám povíme o nejšílenější NFT noci, kterou jsme v NFT Space jako investoři zažili.

Podobně jako zbytek NFT světa, už v únoru 2022 jsme tušili, že zakladatelé projektu Bored Ape Yacht Club chystají něco velkého. Yuga Labs na začátku roku spustila webstránku, na které umožňovala registraci přes takzvané „KYC“. Registrace byla tedy možná pouze prostřednictvím identifikačního dokumentu – občanského průkazu nebo pasu. Yuga sice dala lidem možnost registrovat se, ale nikomu neřekli, k čemu je tato registrace vlastně dobrá a jak bude možné ji využít. Šlo však o velmi zajímavý moment, protože metodu KYC velmi mnoho investorů ve světě NFT obchází velkým obloukem. Jednoduše chtějí zůstat v anonymitě a žádným způsobem tak nepropojovat svou peněženku s vlastní identitou.

I v naší československé skupině se našli tací, kteří se odmítli zaregistrovat, mnohem více však bylo těch, kteří provedli minimálně jednu registraci. Samozřejmě, našli se i spekulanti, kteří vymysleli způsob, jak těchto registraci udělat ještě víc.

Otherside mint KYC
KYC schválen

Ještě v březnu 2022 Yuga Labs zveřejnila také video, ze kterého bylo již víceméně jasné, že registrace uživatelů souvisí se vstupem do Metaverse.

poznámka: Toto oznámení přišlo jen tři dny poté, co tým ApecoinDAO vypustil do světa kryptoměnu $Apecoin přímo napojenou na ekosystém Bored Ape Yacht Club. Jak již mnozí víte, autoři projektu darovali každému držiteli BAYC 10 tisíc těchto tokenů a každému držiteli MAYC 2 tisíce těchto tokenů. V prvních dnech měl $Apecoin hodnotu 6 až 11 dolarů.

100 tisíc pozemků za $Apecoin

V dubnu 2022 se veřejnost dozvěděla, že zmiňovaná KYC registrace byla opravdu užitečná. Každý, kdo tuto registraci provedl, se mohl ucházet o koupi dalšího projektu z ekosystému BAYC – pozemky Otherside, kterých bylo dohromady 100 tisíc kusů a společně tvoří vlastní vesmír. Mělo to však háček, protože registrací (a tedy potenciálních zájemců) bylo několikanásobně více. I proto jsme všichni věděli, že když si budeme chtít pozemky koupit, budeme muset absolvovat gas wars. V překladu to znamená, že konkrétní NFT si mohou koupit investoři, kteří jsou ochotni zaplatit vyšší poplatek za transakci v síti Ethereum.

Ještě připomeneme, že do prodeje se nedostalo všech 100 tisíc kusů, držitelé BAYC a MAYC totiž měli část těchto pozemků (30 tisíc) alokovaných pro sebe. Celkově se tedy do prodeje pro registrovanou veřejnost dostala jen větší polovina.

Tým zakladatelů Yuga labs je známý tím, že dělá dobře promyšlené kroky. Nikoho proto nepřekvapilo, že tyto pozemky bude možné nakupovat za nativní kryptoměnu $Apecoin. V té době bylo třeba proměnit si na $Apecoin přibližně 6 až 7 tisíc dolarů, resp cca. 2,5 ETH. Cena za mint byla tedy opravdu vysoká, poptávka byla však přesto obrovská a pro investory to znamenalo, že si musí velmi dobře promyslet taktiku.

Osudná noc 30. dubna 2022

Přípravy na mint začaly již během dne v sobotu 30. dubna. Mnozí investoři si připravili nejen dostatek kryptoměny $Apecoin, ale také Ethereum, kterým plánovali pokrýt poplatky. Někteří odhadovali, že je třeba připravit si minimálně stovky dolarů, jiní očekávali, že se vyšplhají ještě výše.

Ve vteřině, kdy mint začal, vyskočil gas z běžné hodnoty 10 až 12 na 4000 až 5000. Transakce prošly nejprve těm, kteří byli nejrychlejší, a poté postupně přecházely přes síť těm, kteří byli ochotni zaplatit rekordní částky. Mint trval dlouhé hodiny, protože síť byla velmi přetížená a transakce tak procházely jen velmi pomalu. V závodě vyhrávali ti, kteří platili více peněz za gas fee.

Nakonec prošly transakce jen těm, kteří byli ochotni zaplatit za gas alespoň přibližně 0,8 až 1,2 ETH. Mnozí investoři neměli tisíce dolarů na to, aby si mohli dovolit zaplatit tak vysoké poplatky, transakce jim proto selhaly a pozemky si zakoupit nemohli. Mint trval přibližně 4 hodiny, během nichž Yuga vydělala přibližně 561 milionů dolarů, informuje portál Decrypt. Dalších 150 milionů zaplatili investoři za gas fees.

Yuga se nakonec rozhodla proplatit poplatky za neúspěšné transakce všem investorům, což ji stálo v poměru k celkovým výdělkům jen velmi malou část celkového zisku, přesto si však výrazně vylepšila image mezi investory.

Po velmi akční noci se Yuga Labs dočkala velké kritiky za smart contract, který při mintě použili. Mnozí si mysleli, že zakladatelé projektu BAYC nepoužili správnou technologii, proto byly poplatky rekordně vysoké. Ve skutečnosti však platí, že při tak velké zátěži pravděpodobně neexistoval smart contract, který by fungoval přesně podle představ uživatelů. Výčitka tedy zřejmě nebyla na místě. Yuga se podle mnoha uživatelů na Twitteru měla zamyslet nad úplně jinou formou vydání 100tisícové kolekce, například prostřednictvím raffle.

Ať už je to jakkoli, Otherside byla zpočátku výborná investice. Celkové náklady na 1 NFT byly přibližně 5 ETH a každý, kdo udělal KYC, mohl mintovat až 2 kusy. Pokud jste měli dostatek ETH na takovou investici, z 10 ETH jste mohli za několik hodin vydělat až dvojnásobek, floor price se totiž krátce po mintu vyšplhala na přibližně 10 ETH.

Cena začala pomalu klesat, když se pozemky začaly investorům odhalovat. Méně vzácně se postupně prodávaly za méně a méně, cena naopak stoupala těm investorům, kteří na svém pozemku našli tzv. Kodu. Jedná se o tajemné postavy, kterých je jen 10 tisíc.

Otherside – Koda
InsideBitcoin web

Co bude dál?

Pozemky Otherside byly zasaženy bearmarketem podobně jako zbytek NFT projektů. Yuga Labs slíbila, že do konce roku se bude této části svého ekosystému ještě věnovat, avšak nakonec jsme se dočkali jen krátké informace v posledních dnech roku 2022, kdy jsme se dozvěděli, že Yuga plánuje nejbližší aktivitu s Otherside pozemky na konci prvního kvartálu 2023.

Tato nejistota investorů se odráží také na ceně, v době psaní tohoto článku si můžete jeden pozemek koupit za přibližně 1,5 ETH, tedy v přepočtu asi 2200 dolarů. Samozřejmě, i v případě pozemků záleží na jejich vzácnosti, tedy konkrétně na vlastnostech a zdrojích, které se na pozemku nacházejí.

Ani o vlastnostech zatím Yuga moc nemluví a není jasné, k čemu budou sloužit. Rovněž panují dohady týkající se postav Koda, které budou mít v budoucnu speciální úlohu, jen zatím není jasné, jakou.

Yuga Labs pravděpodobně chystá další mise, aby vtáhla uživatele více do děje, ale o konkrétních plánech moc nemluví.

A nakonec je zde ještě jedna důležitá věc. Od začátku se mluví o tom, že těchto pozemků bude až 200 tisíc. Původně investoři očekávali, že druhou polovinu pozemků rozdají zakladatelé aktuálním držitelům, ovšem vzhledem k aktuální situaci na trhu by to však kolekci výrazně uškodilo, proto není jasné, jakým způsobem, a zda vůbec bude chtít Yuga dostat do oběhu další nálož pozemků.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..