NFT.London

Fotoreportáž: Jak to vypadalo na NFT.London? Odpovídá Mattbullish

Jeden ze spoluzakladatelů českého projektu The Divergents, Mattbullish, nám prozradil, jaké to bylo na nedávné konferenci NFT.London, která se konala v listopadu 2022. Přečtěte si, co jeden ze speakerů @mattbulish, vlastním jménem Matěj Zimák, řekl ostatním účastníkům konference a proč by se podobných akcí měli účastnit i další Web3 nadšenci.

Matěj Zimák archiv

Proč si se rozhodl zúčastnit NFT konference v Londýně?
V podstatě proto, co jsem zažil v létě na NFT.NYC. Byl jsem byl zvědavý, v jakém formátu udělají evropskou verzi v Londýně, zvlášť když jsme v bear marketu.

Přesto to bylo pro tebe něco nového.
Ano, tentokrát jsem si to ovšem chtěl vyzkoušet v roli speakera a zjistit, jak moc se to bude lišit.

Jelikož to není tvá první NFT konference, řekni nám, co jsi zatím zažil na jiných konferencích?
Tento rok mě asi zaujala Nonfungible Conference v Lisabonu na jaře, která byla moje první zahraniční NFT konference. Kromě fajn obsahu přes den budu ještě dlouho vzpomínat na závěrečný event, který organizovali spolu s The Sandbox a Party Degenerates v obrovské botanické zahradě. To mělo opravdu jedinečnou atmosféru.

Předpokládám, že velký zážitek byla i událost NFT.NYC v New Yorku.
NFT.NYC bylo jedinečné nespočtem side eventů od NFT komunit, po umělecké kolektivy nebo investory. Za těch pár dní toho tam mohl člověk zažít opravdu hodně a každý event měl trochu jinou atmosféru. Na srazech pro umělce byla v porovnání například s Ape Festem úplně jiná atmosféra.

Matěj Zimák archiv

Proč by podle tebe měli sběratelé a nadšenci do NFT navštívit například NFT.London a čím se tato akce liší od jiných akcí podobného charakteru?
Co se týče NFT konferencí, asi bych se na to podíval trochu obecněji. Z pohledu NFT sběratele nemusí hrát roli, jestli to je NFT.NYC, NFT.London, Nonfungible Conference nebo třeba EthCC. Dnes v podstatě i Web3 nebo tech konference mají přesah do NFT. Jde o to, jaký z toho chce mít člověk zážitek. Pokud jde zájemci spíše o to, sejít se s lidmi z různých NFT komunit, šel bych asi po největší konferenci, což je stále NFT.NYC. Pokud jde o obsah a edukaci, kvalitnější můžou být konference s méně speakery, kde je ten obsah více tematický, jako například EthCC. Sběratele zajímající se o umění může zase třeba více zaujmout Art Basel nebo české NFC.

Je to i o networkingu.
Pokud máte web3 startup a hledáte partnery, lidi do týmu nebo investora, relevantní můžou být všechny. Foundery z web3 prostoru jsem potkal v podstatě všude, stejně jako VC a angels.

V čem se podle tebe tyto konference liší od jiných obchodních konferencí, které nesouvisejí s NFT?
Tím, že je záběr vyloženě na NFT, umožňuje to organizátorům seskupit obsah tematicky. Můžete tedy jít na panely nebo přednášky zaměřené na hudbu, DAO, módu, collectibles, gaming aj. Beru to jako výhodu pro ty, kteří se chtějí zaměřit na konkrétní témata. Oproti všeobecnějším konferencím je však možné, že potkáte většinu lidí ze stejné bubliny. Někdy může být zajímavé jít primárně na technologickou nebo startupovou konferenci typu web summit nebo slush a podívat se na NFT témata s odstupem a v jiném kontextu.

Matěj Zimák archiv

Jak vypadal letošní ročník NFT.London z tvého pohledu?
NFT.London byla značně menší konference než letní NFT.NYC s o hodně méně side eventy, což se ovšem dalo očekávat. Odehrávala se v poměrně sofistikovaném prostoru Queen Elizabeth II Centre ve středu Londýna. Bylo vidět, že co do úrovně konference nepřitáhla tak kvalitní projekty jako třeba na NFT.NYC. Přesto jsem tam potkal zajímavé lidi z NFT prostředí. Něco se povedlo méně, něco více.

Co se podařilo méně?
Slabší třeba bylo zpracování a vystavení děl v rámci NFT galerie.

A co nejvíce?
Hodně se jim podařila večeře pro VIP a speakery večer před začátkem konference. Na Twitteru jsem zachytil pár virálních příspěvků o tom, jak bylo NFT.London odfláknuté, s prázdnými sály. Podle mého názoru byly tyhle příspěvky úplně mimo realitu a bylo dost vidět, že jejich autoři měli buď nějakou osobní agendu, nebo se chtěli zviditelnit.

Matěj Zimák archiv

Jaký byl program a co se ti nejvíce líbilo?
Program je opravdu hodně obsáhlý. Běží zároveň třeba v pěti sálech, takže určitě bych doporučil si předem najít speakery a obsah, který návštěvníka mě zajímá, protože ne všichni speakeři stáli za pozornost. To je ale prokletí většiny velkých konferencí. Mně osobně nejvíce přinesla zmiňovaná večeře pro VIP a speakery, na které jsem potkal hodně zajímavých lidí. Pro mnohé návštěvníky může platit, že zajímavější pro ně budou spíše side eventy než samotná konference.

Byl jsi také jedním ze speakerů, kteří na konferenci vystoupili. Proč tě pozvali? O čem jsi mluvil a jaké byly reakce?
Mluvil jsem o budoucnosti komerce ve vztahu k „redeemable NFTs“. V podstatě se to točilo kolem využití NFTs na komerční bázi. Jak je využívají mezinárodní značky dnes a co můžeme očekávat v budoucnu, jak lze NFT využít pro vytvoření kompletně nové zkušenosti pro zákazníky, exkluzivní edice produktů dostupné pouze podle nějakého klíče, ať už to je například držení konkrétního NFT, účast na IRL akci nebo něco jiného. Zajímavé je uplatnění NFTs v případech, kdy je malá nabídka a velká poptávka. NFT může v takovém případě odemknout likviditu držitelům, otevřít kompletně nový business model, kdy na sekundárním trhu mohou třetí strany přeprodávat právo na nějaký produkt, na který čekají. Dodavatel nebo výrobce z těchto přeprodejů získává menší poplatek z každé transakce. Toto je úplně nový model komerce. Podobně se dá NFT využít také pro lepší odhad poptávky bez nutnosti nadvýroby a plýtvání materiály. Některé trhy by tak mohly být mnohem efektivnější, například v módním průmyslu. Na naší panelové diskuzi bylo asi 80 lidí a zaznamenal jsem pozitivní reakce. Několik lidí se mi ozvalo i později.

Matěj Zimák archiv

Myslíš si, že někdo, kdo není fanouškem světa kryptoměn, by si NFT.London také užil?
Upřímně nadšence do kryptoměn a NFT vnímám jako dva odlišné tábory. Pokud mě zajímají kryptoměny jako takové, spíš bych šel na kryptoměnovou konferenci s širším záběrem. Na NFT konferencích může být přesah do marketingu, web3 nebo DAO, ale kryptoměny jako takové tam za mě nepatří. Vnímám je jen jako jeden z mnoha web3 use cases. Tady je priorita tematické rozdělení různých use cases NFT, aby si tam každý našel to své.

Víme, že vstupenky na takové akce nejsou zrovna levné, je to podle tebe v pořádku? Stojí to skutečně za ty peníze?
Vstupy by mohly za mě být levnější, konference by tak měla větší dosah. Lze si ale vstupenku pořídit s velkým předstihem za třeba 300 USD a jsou i slevy pro ty, kteří se zúčastnili předchozího ročníku konference. Lze ji i získat zadarmo, pokud se chcete zúčastnit v roli speakera. Nebo se lze ucházet o lístek zdarma. Jen musíte vysvětlit svoji motivaci a pojmout to originálně.

Zdá se, že v Česku je trend NFT konferencí zatím v plenkách a bude jich do budoucna přibývat. I přesto se u nás uskutečňuje dost menších akcí. Jak hodnotíš tyto události?
Určitě v zahraničí se toho chytá o hodně víc lidí. Na jaře se bude poprvé konat NFT.Paris, bude další ročník Non-fungible Conference v Lisabonu, zároveň take NFT.NYC v New Yorku. U nás jsou podle mě UTXO a NFC kvalitní formáty. Společnost STRV občas organizuje web3 srazy. Ovšem s tím, jak se na tuto oblast upírá stále více pozornosti, toho u nás očekávám mnohem více.

Matěj Zimák archiv


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..