Withoutname: ApeCoin DAO je nezávislá organizace, o všech krocích rozhodují majitelé $APE tokenů (Rozhovor)

Withoutname je český NFT sběratel a investor, který se zaměřuje na NFT ekosystém od studia Yuga Labs. Patří k delegátům v ApeCoin DAO, decentralizované organizaci činící důležitá rozhodnutí o tom, jakým směrem se bude budoucnost $APE tokenu vyvíjet. My jsme si v rozhovoru s Withoutname promluvili o tom, jak funguje staking $APE tokenů, proč jde o zajímavou kryptoměnu a jak můžete stakovat i vy. Již tradičně upozorňujeme také na nástrahy a přinášíme užitečné informace.

1. Zkus nám v krátkosti vysvětlit, co je vlastně ApeCoinDAO, v jakém je vztahu se studiem Yuga Labs a proč jde o dvě různé věci?

ApeCoin DAO je nezávislá na Yuga Labs. O všem musí rozhodovat majitelé $APE, a to konkrétně každý s minimálně 1 $APE. Yuga nemůže být oficiálně propojena kvůli zákonům v USA, proto i celé DAO má své zázemí na Bahamách. Tam ho organizačně spravuje Cartan Group, která je v současnosti nahrazována dle návrhů ApeCoin komunity.

2. Jakou roli hraješ ty osobně v této decentralizované autonomní organizaci a jak je možné, že máš jiné postavení než jiní běžní držitelé Bored Ape Yacht Club? O čem vlastně hlasuješ a podle čeho se rozhoduješ – jen na základě svého vědomí, nebo se radíš s dalšími odborníky?

Neřekl bych, že mám vyloženě jiné postavení. Pouze patřím k TOP15 delegates. To znamená, že spravuji hlasovací práva v hodnotě 110 000 hlasů. Díky svým $APE a lidem, kteří se rozhodli, že nemají čas každý týden DAO řešit, ti delegovali svá práva z $APE na mě.

Tyto hlasy slouží k hlasování o proposalech, které může navrhnout každý. V úvodní fázi se vždy diskutují na Discourse, a když projdou otázkami „Special Council“, tak jsou zařazeny k hlasování na Snapshotu. Pokud většina zvolí „in favor“, projekty dostávají podporu ApeCoin Dao, která většinou spočívá v $APE dotacích.

Zároveň jsem svou aktivitou v ApeCoin Discourse fóru dosáhl levelu „Regular“, který má asi pouze 10–15 lidí z celé komunity, a více jak 100 000 holderů $APE.

3. Dá se říci, že myšlenka stakingu kryptoměny a navázání takového stakingu na NFT je svým způsobem revoluční? V čem podle tobě spočívá důležitost tohoto nápadu? Stane se tak z této kryptoměny ještě etablovanější digitální měna?

Jedná se o jeden z prvních stakingů, který je vyloženě vázaný na NFTs. Díky tomu mohou existovat 3 další pooly, které obsahují více než dvojnásobek APR v porovnání s obecným ApeCoin pool. Samozřejmě to má i negativní stránku, kdy někteří neinformovaní Apes ztrácí svůj staknutý $APE při prodeji svého NFTs.

4. Předpokládám, že už máš nastudovaná první čísla stakingu – co nám zatím říkají statistiky o zájmu o tuto funkci? Kde případně sledovat zajímavé statistiky a informace?

Aktuálně jdeme do třetího měsíce stakingu, který uzavře nejlepší kvartál. Staking $APE je vymyšlen na tři roky a největší odměny dává právě ze začátku. Vše je rozděleno do let a následně do kvartálů. Zatím je to tak, že první rok a první kvartál jsou odměny nejlepší. Ve druhém lvartálu padají o 15 % vůči prvnímu Q, třetí Q poté padá o více jak 40 % vůči prvnímu Q.

To celé dává smysl, protože v Q3 se podle Gargy očekává spuštění Otherside a Otherside marketplace, který bude hlavní ekonomický hybatel. A může podpořit cenu samotného ApeCoinu.

Toto jsou aktuální data na konci druhého měsíce stakingu, jednotlivé APR a rewards.

Apecoin – staking data
ApeCoin – staking data

Tady lze vidět denní odměny za jednotlivý staking v případě NFTs.

Apecoin – calculator
ApeCoin – staking kalkulačka

Zajímavé je, že první den stakingu cena $APE začínala na 4 USD a nyní se pohybuje 5,7–6,3 USD. Tedy i přes úvodní propad k 3,6 USD se cena zásadně zvýšila.

5. Jak už víme, staking ApeCoinu je teoreticky přístupný každému, a dokonce to funguje i tak, že nepotřebuješ MAYC nebo BAYC k tomu, abys získával odměny. Jak to tedy funguje, když chceš stakovat, ale nesplňuješ všechny podmínky? A vyplatí se to vůbec?

Ano, máš několik možností. Kdokoli může stakovat $APE do oficiálního ApeCoin poolu. Další možnosti poté spočívají v neoficiálních třetích službách jako BendDAO nebo například Binance. Můžeš zde najít majitele Apes nebo Mutantů bez $APE a ten jim můžeš dodat. Share se většinou pohybuje 50–70 % a musíš se dívat, jestli tvoje APR z tohoto dělení je lepší než oficiální ApeCoin pool.

6. Investoři doufají, že využitelnost ApeCoinu bude ještě širší a různorodější než jen zmiňovaný staking. Očekáváš, že bude využitelný v ekosystému Otherside ?

Yuga přijala $APE kompletně za svůj, což znamená, že vše, co vytvoříte, tak bude powered by ApeCoin. Otherside není výjimka a v Q3 očekávám i velký zájem o token samotný. Otherside v sobě bude obsahovat marketplaces na nákup/prodej/výměnu resources, artifaktů a všeho spojeného s Otherside.

Nutno podotknout, že pokud bude mít Otherside úspěch, přidá zásadní utilitu samotnému tokenu.

7. ApeCoin se mimo Web3 uchytil i u některých Web2 značek, jako je například Gucci, které zavedlo platbu ApeCoinem ve své síti prodejen. Očekáváš, že i další velké značky začnou tuto platební možnost v budoucnu využívat? Jaká by mohla být jejich motivace pro tento krok?

ApeCoin má nasmlouvaného Guye Osearyho, který má štědrou alokaci na to, aby $APE dostal do pop-kultury, hudebního a filmového světa. Samozřejmě hlavním cílem je stát se hlavním Metaverse tokenem, který je a bude cool. Ruku v ruce s tím jdou i tyto spolupráce, i když si nemyslím, že by u Gucciho někdo platil ApeCoinem. V tomto případě to mám pouze za hezké PR.

8. Co podle tebe přinese Yuga Labs do světa NFT v roce 2023? Asi je nám všem jasné, že budou chtít posouvat levely, ale otázkou je, zda je tyto levely vůbec kam posouvat. Budou se zaměřovat na Otherside ?

Yuga se v roce 2022 dostala z 22 lidí na více jak 120. I podle founders se věnovali primárně vybudování všech týmů pro BAYC club, Otherside, Punks, Meebits, Kennels, 10KTF a všechny jejich aktivity.

Očekávám tedy, že jejich produkční schopnost je nyní daleko větší, a hlavně dlouhodobě udržitelná. Což i podle Gordona Gonera přinese insane year 2! Už teď víme, že v roce 2023 nás čeká:

  • Mecha Ape battle
  • Secret P2E Blockchain Game
  • Otherside launch
  • 3D modely Apes a Mutantů
  • Bayc DAO

A nezapomínejme, že celý ApeCoin claim byl mimo oficiální roadmapu, jako top shit, který nechce Yuga prozradit dopředu.

9. Na závěr nám ještě prozraď, jak zatím zvládáš bear market a čemu se momentálně v rámci NFT (kromě ApeCoin DAO ) věnuješ?

V posledních měsících jsem prodal všechna svá NFTs a soustředím se vyloženě na Yuga ekosystém. Konvertoval jsem svoje portfolio do 2 Bored Apes. Ty jsem flipoval, abych se dostal na relativně nízký vstup. Zároveň jsem tradoval i $APE, který max stakuji na svých Bored Apes.

Aktuálně mě na long term hold zajímá pouze Yuga Labs ekosystém (BAYC, MAYC, Otherside, Sewer passes). Ostatní věci vidím zatím pouze na krátkodobý flip, pokud jsou v hype.

10. Co bys poradil našim čtenářům, kteří v tuto dobu do NFT teprve vstupují?

Nikam nespěchat a nakupovat v totální krvi, kdy si budete říkat, že to je konec.
Prodávat, když všichni budou greedy, a pořád checkovat hodnotu svého portfolia.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..