Andrej Kalvoda – náhledový obrázek

Trader Andrej Kalvoda: Spekulanti přicházejí na NFT trh primárně v době, kdy na trhu vládne optimismus (Rozhovor)

Andrej Kalvoda patří k nejznámnějším krypto traderům u nás. Na kryptoměnovém trhu působí od roku 2017, o rok později založil vlastní edukační platformu a komunitu Blockspace, se kterou sdílí své vědomosti, zkušenosti a poznatky nejen z kryptoměnového trhu. Stál také při zrodu české Binance komunity, kdy ve spolupráci s Binance natočil několik edukačních webinářů. Netají se ani svým pozitivním vztahem ke krypto gamingu a technologii NFT, což je také jedním z důvodů, proč jsme si jej na dnešní rozhovor pozvali.

Jaká byla tvá cesta ke kryptu a kdy sis uvědomil, že se můžeš tímto oborem také živit? Čemu se v rámci kryptoměn věnuješ a co tě baví nejvíce?

Poprvé jsem se ke kryptu dostal začátkem roku 2017. V té době jsem odešel z práce a cestoval po Evropě, takže jsem měl prostor nadchnout se pro něco nového a ve chvíli kdy jsem se dostal ke kryptu, začal jsem hltat všechny informace, které se ke mně dostaly. Přibližně po roce jsem cítil, že bych o těch nejzajímavějších věcech chtěl psát na své vlastní platformě, díky čemuž vznikla Blockspace.

První cca 2–3 roky jsou vždy pouze o studiu, takže až rok 2020 pro mě byl klíčový, kdy jsem „rozlousknul“, o čem pro mě bude trading a pochopil, že jím jde opravdu vydělávat na živobytí.

Dnes už je pro mě technická analýza spíš pomůcka pro to, jak časovat své dlouhodobější pozice. Nejvíc jsem ale nadšený z toho, jak nám technologie krypta doslova mění životy k lepšímu, a chci mít peníze v produktech, které mi přijdou nejužitečnější.

Poslední dva roky ve světě kryptoměn a NFT byly pořádně turbulentní. Jaké vlastnosti, ať už po lidské, ale i po profesionální stránce, by měli mít obchodníci, aby taková období zvládli?

Zastávám názor, že práce obchodníka/investora je téměř výhradně o řízení rizika. Porozumět riziku a ošetřit ho znamená, že máte kompletní informace a těžko vás něco překvapí. To musí být zároveň v souladu s osobností každého obchodníka, takže po lidské stránce si myslím, že nejdůležitější je porozumět, jak averzní k riziku jsem, a na základě toho si určit hranice.

Po profesní stránce je důležité studovat, být neustále v obraze ohledně aktuální situace na trhu, abych mohl rozumět rizikům, která z něj plynou – krypto je asi nejdynamičtější trh, který na světě je, takže rizika se neustále proměňují.

Určitě se shodneme na tom, že v oblasti blockchainu je naprosto klíčové vzdělávání. Mohl bys nám přiblížit, jak je podle nejlepší začít? Někdo říká, že je dobré investovat malou částku a v praxi se učit, jiní zase říkají, že nejprve je třeba pořádně nastudovat teorii a investovat „nanečisto“. Jaký je tvůj názor a co říkají tvé zkušenosti? Na co se ideálně zaměřit a čeho se raději vyvarovat?

Myslím si, že debata o vzdělání by měla začít u toho, jakým způsobem čerpat vědomosti. Osobně mi extrémně pomohl rozmach podcastů, kde má každý z nás přístup k těm nejchytřejším a nejvzdělanějším lidem na světě a může od nich čerpat nejenom informace, ale i inspirovat se i způsobem, jak přemýšlejí.

Některým bude zase více vyhovovat číst články nebo debatovat s AI. Každý to máme jinak, ale najít si přístup, který mě baví, je podle mě primární věc, protože tak lze získat širokou škálu informací.

Tvá otázka směřovala na to, jakým způsobem jít následně do hloubky. Myslím si, že klíč je vybrat si poté z toho spektra informací ty věci, které mě baví – a vyzkoušet si je v praxi. Pokud chci investovat do tokenu nějakého protokolu, ale nechce se mi jej ani vyzkoušet, je to docela dobrý ukazatel, že bych do něčeho takového investovat neměl.

Moje vzdělání tedy často spočívá v tom, že získám velkou škálu informací, ty nejzajímavější si vyzkouším v praxi, a když se mi to zdá jako skvělý produkt, pustím se do hlubšího studia.

Andrej Kalvoda – krypto
Andrej Kalvoda – krypto / Instagram.com

Spousta obchodníků má tendenci sdružovat se v různých komunitách. Ostatně i ty buduješ vlastní komunitu. Jaké výhody, ale také nevýhody podle tebe má, když méně zkušený investor vstoupí do nové skupiny? A jak by se měl chovat?

Myslím si, že největší úskalí komunity je, když se mnoho jejích členů uzavře pouze do této jedné komunity a poté se z ní stane spíše kult, tak jako se to v posledních letech děje například kolem Bitcoinu.

Pokud vstoupí nováčci do nějaké komunity, kde se o názorech aktivně debatuje a členové mají touhu růst a vzdělávat se, je to velmi často dobrý signál. Dalším solidním ukazatelem je také to, okolo jakého člověka/skupiny se tato komunita sdružuje. Typicky si přitahuje podobné lidi, takže pokud je vám někdo sympatický v tom, jak uvažuje, je pravděpodobné, že komunita kolem něj bude podobná.

Co se týče samotného chování nováčků, občas se setkávám se dvěma extrémy – jednak ti, kteří mají pocit, že po půl roce všemu rozumí, a druhý extrém jsou lidé, kteří berou každý cizí názor a přejímají ho bez jakéhokoliv ověřování.

Oba extrémy jsou těmto lidem na škodu, protože buď si uzavírají cestu k tomu se posunout, nebo udělají bez rozmyslu rozhodnutí, kterého můžou brzy litovat, protože neznají celý kontext.

Myslím si, že začátečníci obecně by měli klást více otázek. To je způsob, jak mohou z komunity vytěžit nejvíc.

Poměrně často vidíme, že lidé, kteří se zajímají o kryptoměny, nevěnují oblastem NFT, Web3 či metaverse žádnou, nebo jen malou pozornost. U tebe je to však jinak. Čím tě tyto oblasti zaujaly a jaké projekty tě například baví?

NFT trh je stále v plenkách a je to vidět třeba na tom, jak extrémně neefektivní stále je. Až donedávna byl standard platit 2,5 % NFT tržišti a až 7,5 % vydavatelům NFT. A čím méně vyzrálý trh je, tím jednodušší je najít v něm svůj edge a účastnit se velkých projektů, dokud jsou v počátku.

Zároveň očekávám, že v následujících dvanácti měsících uvidíme gaming jako jednu z nejpopulárnějších a nejrychlejších oblastí krypta. Gaming je a bude propojený s NFT, takže se zdejší aktivity chci účastnit.

K tomu ale NFT trh musí ještě dozrát a myslím si, že jeden z nejpodstatnějších prvků infrastruktury za poslední dobu je Blur. NFT komunita jej často nemá v lásce, ale likvidita, kterou přinesl, je naprosto stěžejní.

NFT tržiště Blur – likvidita
NFT tržiště Blur – likvidita / Blur.io

Měli by obchodníci s NFT mít i nějaké zkušenosti s obchodováním na tradičním či kryptoměnovém trhu? Je podle tebe důležité sledovat i nějaké aspekty, jako například v jaké fázi či stavu se trh nachází, než se člověk rozhodně zakoupit nějaké NFT?

To je moc dobrá otázka, ale nemám na ni odpověď. Myslím si, že je rozumné říct, že spekulanti přicházejí na NFT trh primárně v době, kdy na trhu vládne optimismus. Prozatím jsem tam ale nevysledoval nějakou solidnější korelaci s cykly zbytku krypta a spíše mi přijde, že NFT žijí svým životem, který je často závislý na událostech uvnitř tohoto odvětví.

Takže si nemyslím, že by bylo nutné se nejprve naučit obchodovat s kryptem nebo na tradičním trhu. Myslím si ale, že by bylo dobré, kdyby NFT komunita více adaptovala tradiční metriky jako marketcap jednotlivých projektů, pochopila princip inflace v podobě „free minut“ a tak dále. To jsou věci, které podle mě začnou mít čím dál větší váhu.

Nelze opomenout tvou spolupráci s Binance. Můžeš nám o této spolupráci říci více informací a popsat, o čem vlastně je, co je její cílem a jak jste se k této spolupráci dostali?

S Binance jsem spolupracoval hlavně v roce 2020, když se teprve rozjížděli a spouštěli českou Binance komunitu. Tehdy mě oslovili, abych pořádal několik edukačních webinářů na témata jako obchodování na Binance Futures a tak dále. V té době jsem Binance používal každodenně, takže to bylo ideální propojení.

Delší dobu už ale obchoduju primárně na burze Bybit. Ta mi však nyní také přestává vyhovovat, a proto hledám decentralizované alternativy. Největší naděje vkládám do dYdX burzy, která bude během Q3/Q4 spouštět svůj vlastní blockchain v Cosmos ekosystému.

Jak je na tom podle tebe Česko, pokud jde o chápání blockchainu jako technologie, která bude mít zřejmě využití i v budoucnosti? Jsme na dobré cestě, nebo ve srovnání s jinými stále ještě zaostáváme?

Nemám tak přesné srovnání s dalšími zeměmi, ale vnímám, že Česko je na dobré cestě z hlediska povědomí o kryptu.

Zároveň si ale myslím, že bitcoinový maximalismus zde zabral tak velkou část pozornosti, že rozhodně máme co dohánět z hlediska odpoutání se od této myšlenkové cesty. Což je něco, co se snažím zviditelňovat ve svých příspěvcích a videích.

Co můžeme udělat i my všichni ostatní, aby to v konečném důsledku bylo ještě lepší? Je podle tebe důležité například navštěvovat různé konference a události zaměřené na tuto problematiku? Nebo to můžeme ještě posunout dál?

Konference jsou rozhodně příjemné, ale pokud je něco, co by opravdu mohlo celý CZ/SK prostor krypta posunout mnohem dál, tak je to méně negativity a více budování.

Pokud máte chuť někde napsat negativní komentář, nejprve se zamyslete, jestli to dokážete udělat lépe. A pokud ano, udělejte to. Rozhodně všechny posune, pokud tu budeme mít více lidí, kteří sdílí svoje názory nebo budují lepší produkty.

Závěrem ještě prosím sděl nějaké doporučení pro naše čtenáře, kteří zvažují svou první investici do kryptoměn či NFT.

Doporučil bych ujasnit si, co pro vás krypto/NFT znamená. Jestli to je zábava, nebo investice do potenciální revoluce toho, jak používáme peníze, či interakce nebo umění… A podle toho se rozhodněte, jak velkou část peněz a pozornosti tomu věnovat.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..