Resistance – náhledový obrázek

RESISTANCE: NFT jsou v současné době divokým západem, mnoho projektů nepřežije (Rozhovor)

Resistance je zakladatelem velké československé skupiny, která se věnuje NFT. Patří mezi velmi zkušené investory, ale zároveň již má vlastní projekty, což může být atraktivní zejména pro zkušenější investory. V našem rozhovoru popisuje, jak se k NFT dostal a proč mu v současnosti věnuje veškerý svůj pracovní i volný čas. Dozvíte se, jak Resistance vidí současnou podobu trhu, které projekty podle něj nepřežijí a podle čeho by si vybral vhodné NFT, do kterých by v současné době investoval. Mluvíme také o tom, proč je dobré účastnit se konferencí NFT.

Kdy a jak jsi vstoupil do NFT? Jaký byl tvůj první kontakt s nezaměnitelnými tokeny a co ti na této technologii učarovalo?

Do NFT jsem vstoupil v polovině roku 2020 a od té doby jsem v tom 24/7. Před tím jsem si přibližně rok jen tak hrál BTC, ale když mi kamarád ukázal Defi a NFTs, tak mě hned BTC přestal bavit. NFTs jsem samozřejmě ze začátku nechápal. Lámal jsem si hlavu nad tím, proč za ty obrázky někdo může platit takové peníze. Začal jsem se tedy o NFTs zajímat a postupně jsem tomu přišel na kloub a v hlavě mi to sepnulo.

První kontakt byl opatrný. Investoval jsem pár desítek dolarů do ERC-20 tokenu, který jsem uzamknul a díky tomu generoval body, za které jsem potom dostával NFTs zdarma. Pár jsem jich prodal a postupně se více zajímal, vzdělával a časem začal NFTs už i nakupovat.

Ze začátku mi samozřejmě nejvíce učarovala možnost zisku. Avšak čím více jsem bádal, učil se o blockchainu, decentralizaci a všech tématech tykajících se NFT technologie, tím více mě začala fascinovat stránka filozofická, technologická, kulturní a kontent, který začal kolem NFTs vznikat.

Jsi v čele jedné z českých NFT komunit. Řekneš nám více o tom jak CZ/SK NFT Community vznikla?

V době, kdy jsem se zajímal o NFTs, tak moc nebylo s kým toto téma řešit. Na crypto twitteru jsem byl mezi pár desítkami lidí, kteří řešili NFTs. V té době se mi ještě těžce komunikovalo v angličtině, ale měl jsem potřebu své nadšení s někým sdílet. Proto jsem se rozhodl založit historicky první českou NFT komunitu, kde nás bylo ze začátku jen 30 a nyní máme v komunitě přes 700 lidí. A tak se ze mě stal community builder a content creator. V angličtině některé termíny zní zkrátka lépe. 😀

Nyní máme na české scéně komunit více, přičemž každá má jiný nádech a jsem moc rád, že máme mezi sebou dobré vztahy a spolupracujeme!

Jak se podle tebe za poslední roky, co jsi v NFT, toto prostředí změnilo? Vnímáš, že se mění trendy a jde o velmi rychle se vyvíjející prostředí?

Jak se říká, že krypto je rychlejší než klasické trhy, tak mám pocit, že NFTs jsou ještě rychlejší než krypto! Trendy se mění velmi často a rychle. Nedávno byla éra farmení WLs spamováním na discordu, potom přišla éra premintů a propracovanějších přístupů k tomu, jak pouštět lidi k předprodeji, a určitě všichni pamatujete nedávnou éru free mintů, které na nás vyskakovaly několikrát denně.

Prostředí se změnilo hodně. Pamatuji doby, kdy NFTs řešilo jen pár degenů a krypto OGs. Mohlo se jednat o pár tisíc lidí na celém světě. No, a nyní tady máme spousty projektů, které budují Metaverse, hry, kontent, sociální sítě, atd. S NFTs začaly pracovat také světové brands a celebrity. Myslím si, že do konce dekády bude mít každý brand svůj NFT projekt a digitální kontent. Věřím, že adopce se blíží a jednou budou NFTs součástí běžného života.

Co baví tebe osobně v NFT nejvíc? Je o tobě známo, že jsi investor, který se vždy chce do projektů hluboko ponořit a věnovat se jim co nejvíce. Proč ti například neučarovaly „flipy“, na kterých se dá často velmi slušně vydělat?

Baví mě česká komunita, kde mohu lidem pomáhat, edukovat je, předávat své zkušenosti, dávat tipy a sdílet své nadšení.

V rámci NFTs mě baví všechno, ale hlavně projekty, ve kterých se pořád něco děje, které doručují a tvoří kontent. Velmi lehce mě začnou projekty, kde se nic neděje, nudit a to je potom špatné. Nekonečné čekání na doručení slíbených věcí mě nebaví. Pár takových NFTs teď mám a těším se, až je budu moci prodat.

Není to tak, že bych vůbec neflipoval. Občas něco flipnu. Převážně projekty, o jejichž úspěchu nejsem přesvědčený, které mě nebaví nebo neprojdou mým přísným filtrem na NFTs, které chci držet dlouhodobě. V dnešní době je už velké množství projektů, které nastavily vysokou laťku, a moje kritéria jsou přísnější a přísnější.

Fliping je takový trading a ten mi nikdy moc nešel. Člověk pak musí sledovat větší množství projektů, často skončí s bezcennými NFTs na peněžence a celkové je pro mě tento přístup dost stresující. Osobně jsem se našel spíše v tom najít a vyhodnotit projekty, u kterých mám důvěru v team, úspěch a souzním s tím, co budují.

S tímto přístupem jsou moje investice mnohem úspěšnější. Více než trading mi vyhovuje držet slepičky a prodávat vajíčka. Když si totiž najdete kvalitní projekt, jste součástí komunity a věnujete se tomu více do hloubky, dokážete číst mezi řádky, využít toho a dostat se k dalším příležitostem. Nemluvě o tom, že takové projekty většinou doručují hodnotu do své komunity a fliping není potřeba, protože se více vyplatí to dané NFT držet. A co je nejdůležitější… Lépe se mi potom spí.

Jak vnímáš vývoj technologií Web3 na Slovensku a v Česku? Jak jsme na tom? Jsme dostatečně progresivní, nebo jsme naopak oproti zbytku světa pozadu?

Přiznám se, že českou a slovenskou scénu zase tak nesleduji. Spíš jenom periferně. Zaměřuji se spíše globálně. Určitě tady vznikají zajímavé projekty a nápady, ale někdy mi přijde, že chybí funding a ten vývoj tady jde hodně pomalu, aspoň ve srovnání se zbytkem světa. Líbí se mi, že některé značky působící na českém trhu, jako McDonalds, DM Drogerie nebo Škoda, experimentují s NFTs, ale spíš se mi zdá, že to jen tak velmi lehce oťukávají, než aby se do toho vrhly pořádně a po hlavě, jako to dělají brands ve světě.

Účastníš se i NFT konferencí? Proč by je podle tebe měli zájemci o NFT navštěvovat?

Ano, navštěvuji. Dokonce jsem i prezentoval na téma NFTs a zúčastnil jsem se několika panelových diskuzí. Dělat prezentace mě moc nebaví, mám to radši volnější. Spíše si na konference jezdím pokecat, klidně i na panelové diskuzi, a socializovat se s komunitou. V rámci vzdělávání a komunikace s podobně smýšlejícími lidmi účast na konferencích určitě doporučuji.

Založil jsi i vlastní projekt. Klidně nám o něm řekni víc, proč jsi ho založil, pro koho může být zajímavý a jak se vám zatím daří?

Můj projekt je česká a slovenská komunita! V komunitě trávím a vkládám do ní nejvíce svého času, snažím se tvořit obsah, edukovat a poskytovat kvalitní informace. Více mě baví budovat něco takhle lokálně než zkoušet prorazit ve světě. V rámci české a slovenské komunity jsem začal budovat více věcí, tak to vezmu postupně.

NFT community CZ/SK

RESISTANCE CLUB
Vše začalo založením Resistance Clubu, což je limitovaná kolekce NFTs pro lidi, kteří mě chtějí podpořit a odvděčit se za čas, který do české komunity dávám, a kterým jsem pomohl k profitům, nebo pro ty, kteří chtějí nějaké nadstandardní benefity. Držitelé mého NFT mají výhody ve všem dalším, co buduji. Mají přístup do uzavřených kanálů na discordu, kde sdílím informace a alpha leaky, které nepouštím veřejně, mohou z nich benefitovat a dělám pro ně také spousty giveaways. Být součástí Resistance Clubu je dobrovolné. Discord je otevřen všem a najdete tam pomoc i spousty užitečných informací a tipů, i pokud mé NFT nedržíte. Cenu jsem však nastavil tak, aby si to mohl dovolit kdokoliv. Nejlevnější vstup aktuálně vychází na symbolických cca 900 Kč a dal bych ruku do ohně za to, že všem, kdo využívají benefitů, se tato investice už několikrát vrátila. Navíc máte NFT, které můžete přeprodat, když nebudete spokojení.

NON FUNGIBLE SQUAD
NFS je DAO vytvořené v rámci Resistance Club za účelem společných investic do NFTs. Na vybraném ETH máme aktuálně 30% zhodnocení a docela se nám daří. Brzy budeme otevírat další Funding Round pro další členy komunity, kteří se chtějí připojit.
A pro koho by mohl být vstup do NFS DAO zajímavý? Pokud tě baví řešit téma NFTs, tak společné investice jsou další level zábavy. Nebo nemáš dostatek ETH na nákup dražších a hodnotných NFTs? Tak se připoj a sbírej taková NFTs s námi. Či nemáš čas řešit NFTs, ale nechceš toto nové technologické odvětví ignorovat? DAO plné NFT nadšenců, kteří se tímto tématem zabývají na dennodenní bázi, může být řešení.

[REDACTED] PFP NFT
Právě pracuji na konceptu vtipné kolekce profilových obrázků pro českou a slovenskou komunitu, kterou můžete očekávat po novém roce. Resistance Club NFT holders dostanou samozřejmě free mint a zbytek hodně limitované supply půjde do prodeje za symbolickou cenu. Team, který na tom bude pracovat, do toho jde s tím, že jde o legraci a nebude z toho moc peněz, ale je potřeba pokrýt nějaké náklady.

Co si od NFT slibuješ v následujícím roce? Co se podle tebe na tomto trhu bude dít, jaký vývoj trhu očekáváš a jakým projektům se podle tebe bude dařit?

Slibuji si větší adopci a větší zisky. Osobně jsem do budoucna optimistický. Každopádně očekávám, že v rámci příštího roku a bear marketu spousta projektů padne, protože jim dojdou peníze nebo síly. Všichni se shodneme na tom, že většina projektů tady s námi za pár let nebude. Proto doporučuji sázet na ověřené a kvalitní projekty, které mají dobré teamy a dostatek peněz na vývoj, i kdyby bear market trval několik let.

Které konkrétní projekty tě momentálně nejvíc baví a proč? Nemusí to být takové, do kterých jsi investoval, protože samozřejmě nerozdáváme investiční rady.

Lhal bych, kdybych řekl něco jiného než Futureverse. To, co kluci z Futureverse budují, přesahuje představivost i zkušeného NFTs sběratele, a navíc je to velká zábava, protože dělají fajn kontent. Věřím, že je to spící obr. Budují obrovský ekosystém a svět postavený na infrastruktuře, na které pracují už 5 let. Je to spíše tech company, která využívá NFTs na tvorbu obsahu nad technologií, kterou budují, než klasický NFT projekt. Jenom Yuga ekosystém má více unikátních peněženek, mají velký funding na několik let dopředu, v teamu je více jak 400 lidí, mají spolupráce s několika globálními brands a světoznámými muzikanty. V ekosystému najdete hudbu, story telling, infrastrukturu, umělou inteligenci, několik her, metaverse prostředí – a to je jen začátek. Každý tam najde něco, co mu je blízké. Tady každopádně přibrzdím, protože o Futureverse bych mohl mluvit do nekonečna. Kdo chce vědět více, tak ví, kde mě najde.

Co ti na NFT momentálně nejvíce vadí?

Baví mě kontent, který tvoří některé projekty. Nemluvě o tom, že kvalitní kontent je cesta k úspěchu. Nejvíce mi vadí, když vidím, jak roste cena u projektů, u kterých to absolutně nedává smysl, a cena se pumpuje jen na základě nesmyslného HYPE a FOMO. A také mi vadí insta flipeři, kteří listují mnohokrát zakoupené NFTs hned po prodeji, a ještě k tomu třeba i pod mint price.

Teď je to divoký západ. Rád bych se dožil vyzrálejšího trhu, kde lidi budou kupovat NFTs, které opravdu chtějí držet, od projektů, které dávají smysl, a ne jen za vidinou rychlého zisku.

Spousta lidí – zejména začátečníci – tě žádá o různé tipy, jak začít, co dělat. Dáváme ti proto na závěr prostor pro jednu univerzální odpověď pro všechny, kteří chtějí začít s NFT a ideálně v tomto odvětví i uspět. Co by měli dělat?

Pokud mám směřovat speciálně na začátečníky, tak doporučím být aktivní a nevzdávat to. Učte se, budujte kontakty a vztahy. Tam, kam jde vaše pozornost, se vám bude dařit. Mnoho příležitostí a úspěchů se vám naskytne díky aktivní participaci v komunitách. Když budete vytrvalí, začnou vám chodit i NFTs zdarma. Naučte se dělat rozhodnutí bez emocí a brát profit. Velmi dlouho mi trvalo se tyhle dvě věci naučit, a ještě pořád to není ideální.

Děkuji NFT Space za možnost rozhovoru a všem vám přeji úspěšný rok 2023!

Bunnies up! ✌🏻🐇Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..