The Divergents – náhledový obrázek

The Divergents

Český projekt The Divergents založila platforma NFTense Art Collective, za kterou stojí trojice Jana Kubátová, Lukáš Bartoň a Matěj Zimák. Prvotní myšlenkou zkušených fanoušků technologií bylo propojení nezaměnitelných tokenů (NFT) a celkově Web3 technologií s uměním a filantropií, což by mohlo dát příležitost k rozvoji různým kulturním, ale i komunitním a dobročinným projektům napříč celým světem. V rámci platformy působí více než desítka umělců a mezi nimi i Marek Ehrenberger, který přišel s myšlenkou Divergentů.

Jedná se o 11 ručně vyrobených charakterů nebo osobností, které představují konkrétní archetypy chování, resp. duševního zaměření. Jsou mezi nimi například umělec, ochránce zvířat, digitální alchymista, humanista či NFT guru. Tvorba kolekce trvala poměrně dlouho, Marek pracoval na vytvoření všech kombinací barevných palet, ornamentů a detailů až pět měsíců. Všechny NFT vznikaly ručně, ne prostřednictvím algoritmů, jak by si někdo mohl myslet.

The Divergents

Divergenti jsou rozděleni také podle hodností, které jednak určují vzácnost konkrétního NFT, ale zároveň mají smysl i v rámci celého ekosystému, jež autoři vytvořili. Každý z vymintovaných divergentů je unikátním dílem, které má své jedinečné vlastnosti.

NFTense první čtvrtinu kolekce vypustili do světa 22. února 2022 s cenovkou 0.1 ETH, což bylo v té době přibližně 250 dolarů. Když se The Divergents přenesli 24. února 2022 do pražského Crypto Portalu na oslavu svého mintování, Rusové zrovna zaútočili na Ukrajinu. Tvůrci proto přišli se zajímavým politickým statementem, když v reakci na agresivní útok vznikl speciální Divergent ve žluto-modré barvě se slzou v oku na podporu Ukrajiny. Tento „good samaritan“ se později vydražil za 100 tisíc korun.

The Divergents

Ještě k samotnému ekosystému – jedná se DAO, tedy decentralizovanou organizaci, jejímiž členy jsou všichni držitelé projektu. Cílem The Divergents DAO je vytvořit globální platformu, která bude pomáhat dělat svět lepším například i prostřednictvím svých rozhodnutí, která se budou týkat toho, jak peníze získané z prodeje uměleckých děl použijí dále na dobrou věc.

„Věříme, že přispět ke změně mohou lidé především svým komunitním úsilím, ať už v reálném nebo digitálním světě. Decentralizované organizaci proto darujeme třetinu zisků z projektu a každý člen bude moci po celý rok 2022 předkládat dobročinné a kulturní projekty ze svého „odboru“ a společně budeme hlasovat o jejich finanční podpoře. V roce 2022 plánujeme podpořit zhruba 20 projektů – každý z nich dostane 2 Ethery na rozběh projektů a aktivit – například pomoc opuštěným psům, komunitní zahrádky, nové NFT umělecké projekty nebo environmentálně zaměřené digitální startupy,“ vysvětlila fungování decentralizované organizace jedna ze zakládajících členek Jana Kubátová. Zmíněné čtyři hodnosti Divergentů mají vliv na postavení držitelů v rámci této organizace.

The Divergents

Plánů do budoucna je podle „roadmapy“, která je zpravidla součástí každého NFT projektu, celá řada. Jen během letošního roku by kromě dalších mintovacích vln měla vzniknout zbrusu nová kolekce. Pro další spolupráci chtějí zakladatelé oslovit umělce z různých koutů světa, a tím komunitu přirozeně rozšiřovat. Brzy má dojít i k odhalení 22 speciálních Divergentů. Tzv. NFT Guru obdrží ti, kteří vlastní všech deset charakterů, a získají tak v rámci DAO speciální práva.

I když jsou The Divergents stále v prodeji za cenu 0.06 ETH za kus, z celkové kolekce 2022 kusů zbývá už jen přibližně 400 volných, které jsou k dispozici na oficiální stránce. Na ní se zároveň dozvíte, že autoři mají ve své roadmapě ještě velké plány. Chtějí vytvořit další kolekce a zároveň spolupracovat s dalšími umělci. Při splnění podmínek si mohou držitelé nárokovat i fyzické printy The Divergentů a autoři chystají i nový obchod s exkluzivním obsahem.

The Divergents


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..