Ethereum Name Service (ENS)

Ethereum Name Service je služba, která vznikla v roce 2017 v nadaci Ethereum Foundation. Později se z ní stala základna blockchainové infrastruktury, která patří komunitě. Jednoduše řečeno ENS umožňuje přiřadit veřejným adresám v síti Ethereum konkrétní jméno. ENS na své stránce uvádí, že „nabízí bezpečný a decentralizovaný způsob přiřazování adres v blockchainu i mimo něj pomocí jednoduchých, dobře čitelných názvů“.

Různé návody přirovnávají ENS ve Web3 k tomu, co představuje DNS ve Web2, kde jsou všechny webové stránky umístěny na IP adrese, ale tu ve skutečnosti nikdo nezadává do svého prohlížeče, namísto toho používáme názvy, jako například „nftspace.cz“.

V praxi to znamená, že ETH adresa s běžným názvem 0x84eB6F3ca16… může mít díky ENS přiřazen i snadno čitelný název „nftspace.eth“. Pokud si propojíte svoji adresu s ENS adresou, můžete ji využívat v obou verzích. Má to hned několik základních výhod v praktickém světě, kde uživatelé dělají velký počet různých transakcí a interakcí:

  • Když vám někdo chce například vrátit půjčenou kryptoměnu nebo vám za něco zaplatit, svoji veřejnou adresu si nemusíte pamatovat, stačí nadiktovat ENS adresu propojenou s účtem, na který chcete kryptoměnu přijmout.
  • Je mnohem menší pravděpodobnost, že se někdo při interakci s vaším účtem splete a pošle prostředky na jinou adresu, protože ENS adresy jsou většinou snadno čitelné a nejsou jen shlukem čísel a písmen.
  • Vaši ENS doménu můžete využívat ve Web3 prostředí i jako pseudonym a můžete si tak budovat svoji digitální identitu přímo propojenou s vaší peněženkou. Je důležité podotknout, že když si jednou ENS adresu rezervujete a pokud si budete prodlužovat její „životnost“, nikdo vám ji nemůže vzít. Díky tomu je každá adresa unikátní.

ENS domény výrazným způsobem přispívají ke stále větší adaptaci a rozšíření Web3 světa mezi běžné uživatele, kteří se přirozeně nechtějí dívat na komplikovaná čísla a mnohem sympatičtější jsou jim jména nebo názvy. I platformě ENS tak budeme děkovat za masovější přijetí blockchainu.

V dnešním článku si vysvětlíme, jak si ENS doménu vytvořit a jak s nimi případně obchodovat. Asi nikoho nepřekvapí, že jde o službu, kterou už mají ti nejzkušenější NFT investoři dávno probádanou. Určitě je vám také jasné, že všechna nejprestižnější jména světových značek jsou už dávno zabrána. Je však nutno říci, že i ENS domény jsou prostředkem spekulace a velkého počtu obchodů. Existují různé druhy „trendových“ adres, kvůli kterým vznikly dokonce separátní sekundární markety. Článek proto rozdělíme na dvě části, přičemž v první si vysvětlíme nutné základy a ve druhé se podíváme i na byznysovou stránku ENS domén.

V současnosti již existuje více než 2,5 milionu různých adres, které uživatelé za uplynulých pět let vytvořili. Množství z nich prodávají sběratelé na sekundárních marketech jako OpenSea. Jak můžete vidět, o ENS adresy je velký zájem, jelikož se na nich protočilo již téměř 74 tisíc ETH.

ENS jako decentralizovaná autonomní organizace

V listopadu 2021 bylo oznámeno, že Ethereum Name Service bude decentralizovat své řízení prostřednictvím DAO a zavedením tokenu ENS. Pokladna, kontrola fondů a registrační mechanismus byly delegovány na DAO s cílem vytvořit první plně decentralizovaný systém doménových jmen.

Držitelé domény ENS se mohli zúčastnit prvního „airdropu“ tokenů na základě toho, jak dlouho drželi doménové jméno na své adrese. S tímto tokenem lze obchodovat na centralizovaných a decentralizovaných burzách. Na základě jednoduchého přepočtu platí, že když někdo investoval dostatečně brzy do ENS domén přibližně 300 až 400 dolarů, služba jej po roce až dvou odměnila tokeny v hodnotě 6 až 10 tisíc dolarů. Dnes už samozřejmě uživatelé ENS token zdarma nedostanou.

Jako držitel tokenů ENS se můžete stát členem DAO (decentralizované autonomní organizace) ENS. Kromě toho tyto governance tokeny poskytují specifická práva v rámci komunity Ethereum Name Service. Můžete vznášet různé návrhy k hlasování, například o změně procentuálního podílu licenčních poplatků na sekundárním trhu ENS na OpenSea. Schvalování jakýchkoli změn je samozřejmě náročný proces, do kterého se musí zapojit velký počet účastníků DAO.

Jak si vytvořit ENS adresu?

ENS adresu si může ke své peněžence přiřadit každý, jedná se přitom o relativně levnou záležitost. Stačí mít na své kryptoměnové peněžence požadované finance, které si můžete nabít dle návodů, které jsme již zveřejnili. Využít můžete například MetaMask. Potřebovat budete přibližně 15 až 20 dolarů v kryptoměně ETH za jednu adresu. Když už máte na peněžence nabité finance, postup je jednoduchý:

  1. Navštivte oficiální aplikaci app.ens.domains.
  2. Na této stránce můžete prohlížet všechny ENS adresy. Nejprve zadáte do vyhledávacího okna požadovanou adresu, abyste se přesvědčili, zda je volná. Pokud je volná, ENS vás automaticky pustí k registraci, pokud volná není, informuje vás o tom a můžete se například dozvědět, kdy rezervace vyprší a která adresa je k obsazené ENS adrese přiřazena.
  3. Když najdete volnou požadovanou adresu, stačí si vybrat, na jak dlouho si ji chcete zaregistrovat, a poté projdete jednoduchým několikaminutovým procesem, během kterého podepíšete přístup k vaší peněžence.
  4. Když úspěšně projdete celým procesem, ve vaší peněžence (MetaMask) se objeví i NFT se jménem vaší ENS adresy. Tyto NFT jsou obchodovatelné na sekundárních trzích a platí, že ten, kdo toto NFT drží v peněžence, má ENS adresu ke své adrese připojenou.
  5. Těsně před vypršením rezervace na rok, dva nebo tři máte možnost registraci prodloužit.Roční prodloužení stojí 5 dolarů pro domény, které mají 5 a více znaků. Domény, které mají 4 znaky, stojí 160 dolarů ročně a domény, které mají 3 znaky, stojí 640 dolarů ročně. Tyto poplatky se platí v kryptoměně ETH.

ENS jako trend léta 2022. Které jsou nejvzácnější?

V posledních měsících jsou ENS adresy velmi populární nejen pro ty, kteří chtějí mít své adresy „zjednodušené“ ve formě přístupných frází. Zaujaly i různé sběratele a investory, kteří se poohlížejí po profitu. Jak už bývá v NFT světě zvykem, všichni se poohlížejí po unikátnosti, kterou mohli jen těžko najít v adresách, které jsou založeny na různých řetězcích slov. Samozřejmě, když někdo vlastní jména známých společností jako „nike.eth“, „adidas.eth“, „ronaldo.eth“ a tisíce dalších úspěšných jmen, určitě má v rukou vzácné NFT, nejsou však jediné.

Investoři se časem začali zaměřovat na čísla. Nejvzácnější jsou trojciferné adresy jako „111.eth“ nebo „222.eth“, postupně se však přidávaly i 4 a 5ciferné domény, které dnes mají hodnotu i tisíců dolarů.

V současnosti jsou nejvzácnější 3 a 4ciferné domény, které se kupují od jednotek až po desítky ETH za jeden kus v závislosti na délce domény. Cena je v tomto případně závislá na poptávce po konkrétním čísle. Někdo může být ochoten zaplatit značnou částku i za 4cifernou doménu, například když jde o stejné číslo, jako je ID jeho Bored Ape Yacht Club opice. Vzácná jsou také krátká, třípísmenná slova, arabská čísla či emoji.

Aby se investoři dokázali orientovat ve spleti obrovského počtu adres a vyfiltrovali například zmíněné číselné ENS adresy, vytvořili si platformu ENS.vision. Ta umožňuje vyfiltrovat jen zmíněné adresy v různých kategoriích. Zajímavostí je například, že majitel adresy „123.eth“ má momentálně od neznámého uživatele nabídku asi 36 tisíc dolarů, ale dosud ji nepřijal. Tržní hodnota takové adresy je ve skutečnosti mnohem vyšší.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..