Komentář: Využijte čas v bear marketu efektivně

Nezaměnitelné tokeny (NFT) zaznamenaly zejména na konci roku 2021 a na začátku roku 2022 velký rozmach. Přibylo nespočet projektů a mnoho z nich se alespoň na chvíli uchytilo. Zejména makroekonomická situace, válka na Ukrajině, rekordně rostoucí inflace a další vnější faktory působící na trh však způsobily, že se kromě kryptoměn samotných propadla i hodnota NFT. Logika za tímto propadem je naprosto pochopitelná, lidé přirozeně myslí v první řadě na pokrytí základních potřeb, teprve pak na investice. Jedna z prvních věcí, co udělají, je tak prodej rizikových aktiv.

Ano, z NFT trhu se vytratil velký objem investorů, ale také peněz. Sběratelé jsou mnohem opatrnější a preferují uložení svých peněz ve stablecoinech před NFT nebo volatilními kryptoměnami. Mnozí vyčkávají a snaží se dělat jen obchody, u nichž se domnívají, že se opravdu vyplatí. Risk management si nastavují výrazně jiným způsobem než v dobrých časech před pár měsíci, kdy se dařilo téměř každému projektu, který měl předpoklady k tomu, aby na trhu v daném období uspěl.

Asi je zbytečné odhadovat, kdy by se mohla situace na trhu zlepšit, avšak poradíme vám, jak můžete nejbližší (minimální) měsíce strávit efektivně, abyste byli připraveni na období, kdy bude nálada investorů na trhu opět pozitivnější a šance na zhodnocení investic o něco vyšší.

Vzdělávejte se a studujete si dostupné či nové projekty

Aktuální období je ideální pro ty, kteří chtějí vstoupit do NFT odvětví, ale nechtějí svůj vstup uspěchat. V minulosti udělalo mnoho sběratelů chybné obchody, neboť podlehli „šílenství“, nebo tomu, co nazýváme FOMO. V dnešní době je mnohem snazší udržet si své emoce a energii věnovat do vzdělávání se. Doporučujeme vám podrobně si nastudovat technologii, která se za NFT a blochchainem skrývá. Věnujte čas tomu, abyste se dozvěděli co nejvíce informací nejen o fungování trhu, ale také o jeho nástrahách. Důkladně se informuje o tom, co všechno vám ve světě NFT hrozí, jaké jsou nástrahy a jak se jim vyvarovat. Zároveň doporučujeme věnovat spoustu času i možnostem uložení kryptomen a NFT v peněženkách. Existují různé druhy peněženek pro různé typy událostí.

Když už budete mít výborně nastudovanou teorii a budete mít dostatečný přehled v tom, co jsou NFT, jak se dají nakupovat, prodávat a budete mít nastaveny všechny peněženky a účty, můžete přejít na hledání a rešerši projektů.

Jak jsme již několikrát zmiňovali, nedoporučujeme brát si finanční rady od lidí, které neznáte. Mnohem lepší je prohlédnout si projekt vlastníma očima a vyhodnotit jej na základě vlastního rešerše. Prostudujte si tým, roadmapu, komunitu a když se jedná o dlouhodobě existující projekt, tak i jeho historii. Nezapomeňte se hodně ptát a před samotnou investicí ještě velmi dobře zvažte, jestli se to opravdu vyplatí. Samozřejmě cenu předvídat nedokážete, a vždy je potřeba myslet na to, abyste investovali pouze peníze, o které si můžete dovolit přijít.

Pár rad ke vzdělávání se o Web3:

  • Informace stahujte pouze z ověřených zdrojů a ověřujte si je.
  • Nesnažte se pochopit vše najednou, začněte jednoduchými pojmy a postupně se vzdělávejte o technologii jako takové a později o jednotlivých blockchainech, které mají různá specifika.
  • Když něčemu nerozumíte, ptejte se, avšak otázky pokládejte konkrétně, aby vám na ně lidé uměli rychle a jednoduše odpovědět. Využívejte k tomu zejména komunitní discordové skupiny, ty jsou k tomu ideální.
  • Neptejte se věci, které si můžete snadno vygooglit. Vygooglite si je. Jestliže svou odpověď nenajdete, zkuste své štěstí v komunitě.
  • Hodně zkoušejte, učte se v praxi, pokud něčemu nerozumíte, zkuste si například demo verze či teoretické investování.

Networkujte, povídejte si s ostatními a navazujte kontakty

Svět NFT a tokenů je často o získávání kvalitních kontaktů. Díky nim se dostanete k zajímavým informacím nebo do různých exkluzivních skupin, které vám mohou pomoci lépe se orientovat, popřípadě dokonce vám mohou přihrát různé včasné přístupy k projektům. V bear marketu budete mít na networking, poznávání se a komunikaci spoustu času. Komunikujte však s rozmyslem. Respektujte soukromí i postavení druhých, chovejte se slušně a zdvořile. Nikdy totiž nevíte, kdo se skrývá na druhé straně obrazovky.

Na networking můžete využít různé typy komunikačních platforem nebo sociálních sítí, ale nejvíce nadšenců kryptomen a NFT naleznete na Discordu, Twitteru a Telegramu. Ať už se vám podaří navázat kontakt se zajímavými skupinami investorů nebo jednotlivci, určitě buďte dostatečně aktivní, snažte se rozvíjet konverzace.

Na networking můžete využít také náš NFT Space Discord, kde najdete nejen zkušené investory, ale i lidi, kteří mají v reálném světě různá zajímavá zaměstnání. Máme mezi sebou právníky, zkušené manažery, freelancery z různých oborů, zkušené programátory i majitele firem.

Pár rád k networkingu

  1. Komunikujte přímo, srozumitelně a tak, aby bylo druhé straně jasné, co říkáte. Můžete používat technologický a NFT slang, ale dávejte si pozor na správné použití pojmů a zkratek.
  2. S investory iniciativně sdílejte zajímavé informace, avšak dávejte si pozor, aby byly dostatečně zajímavé a pocházeli z ověřených zdrojů. Ještě, než nějaké informace sdílíte, vždy pečlivě zkontrolujte, že se nejedná o scam.
  3. Nebojte se podělit o nějakou výhodu s dalšími lidmi, pokud si myslíte, že v budoucnu by se mohli i oni podělit o výhody s vámi. Tento typ spolupráce může být do budoucna velmi prospěšný pro obě strany. Doporučujeme!
  4. Ptejte se, s kým dalším vás umí konkrétní člověk nebo skupina propojit. Rozšiřujte své sociální kruhy.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..