Komentář: 4 připravované projekty, které budeme pečlivě sledovat v roce 2023

Rok 2022 byl pro NFT opravdu velmi turbulentní, přesto jsme byli svědky vzniku mnoha zásadních projektů, o kterých ještě uslyšíme. Zároveň vznikly i projekty, které sice zatím své kolekce nevydaly, ale začaly velmi intenzivně budovat vlastní komunitu a již oznámily, že v roce 2023 plánují naplno realizovat své plány. Připravili jsme si pro vás proto přehled avizovaných NFT kolekcí, které bude zajímavé sledovat. Větší z nich už má velké množství sledovatelů. Samozřejmě, kromě námi vybraných projektů se v následujících dvanácti měsících určitě dočkáme i mnoha překvapení.

Jak jsme si již několikrát řekli, základem při NFT sbírkách je momentálně zejména tým, komunita a plány. V případě, že jsou splněny všechny tři tyto podmínky, má smysl zabývat se tím, jak bude projekt rozvíjet svůj potenciál do budoucna.

Pojďme se podívat na to, které projekty již tyto tři podmínky bezpochyby naplňují, a shrňme si i všechny dosud známé informace.

Memeland

Memeland je projekt nejpopulárnější meme stránky na světě 9GAG, který se v posledních letech těšil publiku o velikosti více než 200 milionů uživatelů. Společnost si vybudovala silnou pozici na většině hlavních sociálních platforem včetně Instagramu, Facebooku, Twitteru a Tik Toku. Přechod do světa Web3 a metaverse světa byl díky obrovské vybudované komunitě podstatně jednodušší. Svůj ekosystém buduje 9GAG již několik měsíců, v současnosti se však připravují na vydání dosud největšího dropu s názvem Captainz. Součástí ekosystému bude token $MEME, který zároveň podporuje ekonomiku tvůrců.

9GAG má tým zkušených poradců a investorů z Web3. Patří mezi ně Gary Vee z VeeFriends, Kevin Rose z Moonbirds, Kevin Ma z Hypebeast a mnoho dalších velkých jmen. Je těžké si představit, že s těmito členy na palubě, by tento projekt mohl dopadnout špatně.

Jak jsme již zmínili, hlavní součástí ekosystému budou kapitáni, jejichž mint proběhl 4. ledna 2023 s cenovkou 1 ETH. Tato kolekce obsahuje 9 999 PFP NFT, které budou v budoucnu generovat $MEME tokeny, poskytnou přístup k exkluzivním událostem a členství v soukromých skupinách a zároveň zaručí držitelům exkuzivní přístup k budoucím kolekcím Memelandu.

Již nyní jsou součástí Memeland ekosystému NFT z kolekce Potatoz, které jsou přibližně o polovinu levnější než Captainz.

Memeland
Memeland/Twitter

YogaPetz

Pokud se zajímáte o jógu a meditaci, projekt YogaPetz by mohl být právě pro vás. Zakladatelé kolekce vsadili právě na tuto kartu a jejich cílem je budovat smysluplný projekt, který má díky myšlence zdravého těla a duše přesah i do reálného světa. Jedná se o kolekci 10 000 NFT, která získá grafické zpracování v podobě pixelového generativního umění. Samotný projekt toho podle webstránky nabízí držitelům opravdu hodně, koupí NFT vstoupíte do exkluzivního členského klubu a dostanete přístup k Breath-to-Earn hře a metaverse světu s názvem Yogiverse.

Držitelé YogaPetz budou mít přístup do speciálního „resortu“, kde se mohou setkávat a spolu provádět různé aktivity směřující k rozvoji osobnosti. V rámci roadmapy nabízí projekt přístup k exkluzivnímu Discordu, přístup ke hře Breath-to-Earn, možnost účastnit se osobních akcí. Plánují také rozdávat různé dárky a airdropy. Hra Breath-to-Earn umožní majitelům YogaPetz vydělávat token $PRANA hraním hry. Uživatelé musí jednoduše dodržovat dechová cvičení uvedená v pokynech ve hře a provádět správné dechové techniky, aby získali $PRANA.

Tým, který stojí za YogaPetz, má více než 10 let zkušeností s vývojem mobilních aplikací. Díky tomu vydali webovou3 lifestylovou aplikaci se social-fi a game-fi mechanikou. Součástí týmu je také několik renomovaných poradců, kteří budou vést resort a poskytovat profesionální služby v metaversu.

Projekt budou spouštět již brzy, prozatím však tvůrci budují velmi silnou komunitu a síť s jinými projekty. Na Twitteru měli na přelomu let 2022 a 2023 již více než 180 tisíc sledovatelů.

YogaPetz
Yoga Petz/Twitter

Starbucks

Společnost Starbucks spustila na konci roku 2022 beta test svého věrnostního programu, který zatím mohou využívat zájemci v USA. Vytvořila platformu Starbucks Odyssey na síti Polygon. Zákazníkům tak nabízí netradiční vstup do Web3. Umožňují získávat různé slevy a výhody, zároveň zákazníkům rozdávají NFT, které budou mít zřejmě využitelnost i v budoucnosti. Starbucks je jedna z firem, která využila přímého napojení blockchainu na svůj dosavadní věrnostní program a plánuje jej v budoucnu ještě rozšiřovat. V roce 2023 bude zřejmě testovat první verzi a později přejde do ostrého provozu, pravděpodobně i se silnějším marketingem než dosud.

Starbucks Odyssey je interaktivní „hra“, v jejímž rámci musí zákazníci absolvovat různé mise. Ty jsou navrženy tak, aby propagovaly značku Starbucks, její aktuální produkty a zároveň poskytly zákazníkům spoustu informací o kávě a všem, co s ní souvisí. Cílem společnosti je posilování brandingu a zároveň pozvolné vzdělávání zákazníků o fungování Web3 světě, aniž by došlo ke zbytečnému vyvolávání šílenství. Tvůrci si uvědomují důležitost postupného onboardingu a přirozeného rozšiřování adaptace.

Hravou formou si tak Starbucks dělá reklamu a vám dělá chuť na kávu. Body můžete získávat nejen za splnění úkolů, ale také za realizaci nákupů v síti kaváren. Když uživatelé překonají hranici 500 bodů, obdrží NFT, které je později možné využít k získávání různých výhod od online zážitků a kurzů pro výrobu kvalitní kávy až po zájezdy na exotická místa, odkud Starbucks odebírá kávu. Nenápadné hry vás tak mohou dostat až na Kostariku. Výhodou v tomto případě je zejména to, že na začátku nejsou zapotřebí žádné vstupní náklady, proto se můžete naučit principy blockchainové technologie bez riskování.

Samotná společnost Starbucks si zatím vstup do NFT pochvaluje a tvrdí, že od doby, kdy otevřela program na beta testování, zájem předčil původní očekávání.

Starbucks Odyssey
Starbucks.com

Ryan Carson

Ryan Carson je zásadní postava Web3 světa, spolupracoval na řadě zásadních projektů a zároveň byl COO prestižní společnosti Proof, která stojí za kolekcí 1000 NFT. The Proof Collective je skupina sběratelů nezaměnitelných tokenů (NFT), umělců, technologických nadšenců, podnikatelů a investorů, kteří stojí za sérií úspěšných projektů jako Moonbirds, Oddities, Grails a Emotes. Nejde o uzavřenou skupinu, je totiž možné si na sekundárních marketech zakoupit členské NFT. V době psaní tohoto článku je na prodej jen méně než 20 kusů členských průkazů z celkového počtu 1 000. Jeden členský průkaz má momentálně minimální cenu přibližně 30 ETH (asi 40 tisíc dolarů). V zimě 2021/2022 se tyto vstupenky prodávaly dokonce za stovky tisíc dolarů. Členové mezi sebou sdílejí know-how, investiční příležitosti a zároveň pro skupinu získávají včasné přístupy k projektům.

Carson patří mezi ty, kteří budují NFT prostředí, snaží se vzdělávat veřejnost a šířit povědomí o blockchainu a Web3 jako o fascinující technologii.

Nedávno oznámil, že přibližně v polovině roku 2023 vydá vlastní projekt, který bude mít zřejmě hodně společného s myšlenkou Proof collective. O samotném projektu sice zatím moc nemluví, veřejnost však už ví, co musí dělat, aby se k němu mohla dostat co nejblíže. Ryan Carson každý den organizuje tzv. Daily Dose diskuse s veřejností na Twitteru a přítomným dává různé kódy a nápovědy známé jako POAP, které pak zadávají v aplikaci a potvrzují tak svou účast na Daily Dose. 800 nejaktivnějších posluchačů bude mít možnost nový Ryanův projekt mintovat prostřednictvím whitelistu. Jde sice o komplikovaný systém, který odměňuje jen ty nejaktivnější a nejoddanější sledovatele, ale zřejmě to bude stát za to, protože Ryan je ve světě NFT velmi důležitou osobností a má bohaté zkušenosti s tím, co pohyb v tomto prostoru obnáší.

Ryan Carsson
Ryan Carson/Twitter


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..