Rug radio

Rug Radio

Rug Radio je první mediální platforma, která je kompletně decentralizovaná. Web3 mediální společnost založil Farokh Sarmad. Ten původně začínal s pořádáním online diskuzí o technologii blockchain v rámci známé aplikace Clubhouse, kde si vybudoval velkou základnu sledovatelů. Tu později přeměnil na jádro NFT komunity, ve které má důležitou pozici. Farokh vybudoval z projektu Rug Radio funkční ekosystém, který je schopen generovat velké množství obsahu pro posluchače v rámci různých talkshow a diskusí. Projekt Rug Radio je postaven na vlastní kolekci a decentraliozvané autonomní organizaci DAO, kde se mohou lidé podílet na dalším směřování mediální platformy Rug Radio.

V rámci různých rozhlasových pořadů diskutují na Rug Radio i mnohá známá jména z umělecké sféry jako například Fewocious a Beeple, ale i zakladatelé jiných NFT projektů. Prostor dostali i někteří Češi a Slováci, například zakladatel projektu Rumpel Rug Radio na jaře 2022 připravoval pro Farokha speciální show, která měla ukázat známé NFT nadšence, influencery a zakladatele projektů v jiném světle. Show sice nikdy nespustili, ale své plány budou podle Tina možná realizovat v budoucnu.

Projekt Rug Radio byl spuštěn na konci roku 2021 jako první decentralizovaná mediální platforma, což znamená, že členové, partneři a hosté pořadů mají ve svých rukou vlastnictví všeho, co vysílají do éteru. Zakladatelé rovněž upozorňují, že v případě centralizovaných mediálních struktur rozhoduje jen malý počet jednotlivců, kteří mohou ovlivnit názorové a tématické směřování plarformy. Naopak zavedení decentralizace znamená, že „moc“ nad obsahem mají v rukou tvůrci a konzumenti obsahu.

Zakladatelé projektu na oficiální stránce vysvětlují: „Spolu můžeme vybudovat síť, ve které se z vlastnictví a dlouhodobé péče stane dědictví. Vlastnictví znamená, že každý z nás dostaneme to, co se rozhodneme konzumovat, a to způsobem, jaký si vybereme. Zároveň budeme spolu profitovat ze všeho, co se nám podaří tímto způsobem vytvořit.“

Rug Radio, Farokh/Twitter

Membership, genesis a DAO

Na sekundárních trzích nyní najdou uživatelé dvě kolekce Rug Radio. Tou starší je The Rug Radio Membership Pass, kterou zakladatelé popisují jako klíč, který otevírá dveře k účasti v ekosystému. Navíc majitelé Membership Passu si mohli mintnout Genesis NFT, které má kromě zajímavého uměleckého zpracování také utilitu v podobě generování, resp. vydělávání $RUG tokenu, který lze zaměnit za token RDAO. Tento token zajišťuje přístup do DAO a možnost podílet se na rozhodnutích.

Genesis NFT nápadně připomíná běžný koberec, jaký může mít doma na podlaze každý z nás. Umělcem stojícím za genesis kolekcí Rug Radio je @JeremiahThinks, který připravil hned několik digitálních uměleckých děl inspirovaných několika prestižními NFT kolekcemi a komunitami. Některé jeho digitální koberce inspirovaly Bored Apes, jiné Doodles nebo Dead Fellaz. Nejdůležitější však na NFT Rug Radio Genesis je právě to, že na denní bázi automaticky, bez potřeby stakování, generuje $RUG token. NFT z genesis kolekce jsou rozděleny do tří úrovní podle počtu tokenů, které generují. Momentálně se na sekundárních trzích prodávají od 0,66 ETH za jeden kus, cena však v posledních týdnech relativně rychle stoupá a klesá. V době psaní článku čekají držitelé na drop nové PFP kolekce.

Původně se NFT z genesis kolekce začaly prodávat na začátku ledna 2022 za cenu 0,111 ETH pro všechny držitele Membership Pass, které se mintovaly zdarma. Zajímavostí však je, že Rug Radio si jako jeden z mála projektů drží stabilní cenu navzdory méně příznivým podmínkám na trhu.

Ještě jednoduše vysvětlíme, jak funguje decentralizovaná organizace. Sběratelé dostávají za držení genesis NFT 5 až 11 $RUG tokenů denně. Důležité je, že 1800 $RUG tokenů se rovná 1RDAO. Pokud se držitel rozhodne vyměnit 1800 $RUG za 1RDAO, získá práva na účast na řízení RugDAO.

Tokeny $RUG a $RDAO se uvolňují pomalu, po dlouhou dobu. To umožňuje, aby DAO rostlo pomalu spolu s nimi, čímž se zajistí decentralizace.

Rug Radio zaznamenalo velký úspěch v posledních měsících díky navázání spolupráce s různými projekty, které se rozhodly sponzorovat Rug Radio show, což přináší další prostředky do ekosystému. Jedním z nich je například Uniswap.

Budoucnost

Rug Radio bude na své platformě i nadále přinášet velký objem nového obsahu, který se týká primárně Web3 a blockchain technologií. Můžeme se proto těšit na velký počet rozhovorů za zajímavých vzdělávacích podčasů, které si můžete poslechnout buď živě, nebo i ze záznamu. Jen pro ilustraci, jakou důvěryhodnost má Rug Radio ve svém oboru – když Yuga Labs vydávali svoji kolekci Otherside, bylo to právě Rug Radio, kam se přišli svěřit s důležitými novinkami.

Momentálně sběratelé očekávají, že Rug Radio obdrží vlastní kolekci profilových obrázků, resp. avatarů. Zakladatel to oznámil na události Art Basel 2022. O design se postaral umělec Cory Van Lev. Dnes už také víme, že projekt budou držitelé Rug Radio Genesis NFT kolekce mintovat za $RUG token.

Rug Radio Twitter


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..