Clone X – náhledový obrázek

RTFKT – Clone X

Projekt Clone X je výsledkem spolupráce renomovaného studia RTFKT a uznávaného japonského designéra Takashiho Murakamiho. Když projekt vstupoval na NFT trh, všichni uživatelé znalí této problematiky věděli, že se blíží opravdu velká věc. Jména tvůrců byla zárukou kvality a zároveň důvodem, proč v tvz. Dutch auction nastavili počáteční cenu na 3 ETH za kus (v té době více než 10 tisíc dolarů). Studio plánovalo na kolekci složené z 20 tisíc NFT vydělat 200 milionů dolarů, plány jim však pokazily útoky hackerů během mintu.

RTFKT/Clone X

Clone X se dostaly do prodeje v listopadu 2021. Aukce měla velký úspěch, po chvíli však oficiální stránka přestala být dostupná, protože nezvládla velký nápor zájemců. Tým tvůrců musel proto narychlo improvizovat, což vyústilo v rozhodnutí zrušit aukci a vyprodat kolekci za sníženou cenu 2 ETH za jeden token. Navzdory průvodním problémům byl zájem velký a 20 000 kusů Clone X okamžitě našlo své majitele. Studio vydělalo „jen“ něco přes dvě třetiny oproti původním plánovaným výnosům. Dnes je už jasné, že ani toto nebyl klíčový moment, protože to nejlepší na RTFKT teprve čekalo. Zajímavostí je, že kolekce se měla původně jmenovat Akira.

Jak jsme již zmínili, v kolekci je 20 000 RTFKT CloneX NFTs. Ty jsou rozděleny do osmi skupin podle DNA, které tvoří základní schéma rarity pro Clone X. Seznam typů DNA je: lidé (50 %), roboti (30 %), andělé (8,75 %), démoni (8,75 %), plazi (1,25 %), nemrtví (0,6 %), Murakamis (0,5 %) a mimozemšťané (0,15 %).

Stejně jako u většiny kolekcí NFT na této top úrovni, i Clone X zaznamenalo několik ohromujících prodejů svých nejvzácnějších kousků. Na vrcholu tohoto seznamu je Clone X #4594, který se v únoru prodával za 450 ETH. Šlo o první prodej Clone X NFT, který překonal hranici 1 milionu dolarů, ale o týden později následoval další prodej – Clone X #13134 za 368 ETH.

RTFKT/Twitter

Legendární Takashi Murakami a spolupráce s Nike

Velkou zásluhu na úspěchu projektu má autor generativního konceptu Takashi Murakami – japonský výtvarný umělec, který tvoří obrazy, sochy a věnuje se konceptuálnímu umění i designu. Před Clone X spolupracoval s módním domem Louis Vuitton, s prestižním magazínem Vogue, ale také s populárními umělci jako Pharrell Williams a Kanye West.

Jeho nejikoničtějším a obzvláště charakteristickým motivem jsou tzv. „Květy“, které se staly nosným prvkem mnoha spoluprací z reálného světa a Clone X není výjimkou. Kolekce v konečném důsledku pomohla studiu RTFKT zviditelnit se ve web2 světě a Murakamimu ve web3 světě. Svět nezaměnitelných tokenů učaroval japonskému umělci natolik, že se v něm rozhodl angažovat i nadále. Na začátku roku 2022 představil svoji kolekci Murakami Flowers, která již spolupracovala například se značkou hodinek Hublot.

RTFKT/Clone X

RTFKT to měli o něco jednodušší, neboť tuto kreativní společnost již mnozí znali díky prodeji tenisek ve spolupráci s umělcem FEWOCiOUSem. Celkově společnost v únoru 2021 díky této spolupráci vydělala 3,1 milionu dolarů.

Právě všechny tyto důvody a nepopiratelná odbornost hlavních aktérů podílejících se na kolekci Clone X nakonec motivovaly společnost Nike, aby studio RTFKT a s ním i kolekci Clone X v prosinci 2021 koupiola. Byl to zásadní moment nejen pro držitele kolekce, ale také pro NFT svět jako takový.

Jde o suverénně největší důkaz v dosavadní existenci nezaměnitelných tokenů, že jejich postupná adaptace v reálném světě je jen otázkou času. „Tato akvizice je dalším krokem, který urychluje digitální transformaci společnosti Nike a umožňuje nám sloužit sportovcům a tvůrcům na průsečíku sportu, kreativity, her a kultury,“ řekl John Donahoe, prezident a generální ředitel společnosti Nike. „Naším plánem je investovat do značky RTFKT, sloužit a rozšiřovat jejich inovativní a kreativní komunitu a rozšiřovat digitální stopu a schopnosti Nike,“ dodal Donahoe.

Collective.xyz

Početné airdropy pro držitele

Na Vánoce v roce 2021 darovaly všem 20 tisíc držitelům Space Pods – Metaverse „domovy“ pro Clone X avatary. Následně držitelé obdrželi rozšíření v podobě RTFKT LOOT Pod a tajemné MNLTH NFT – zavřené krabice, jejichž obsah dlouho nikdo neznal.

MNLTH – RTFKT x Nike

MNLTH NFT zůstaly záhadou dlouhé měsíce. Někteří šťastní držitelé MNLTH našli v těchto krabicích nové NFT tenisky od značky Nike. Konkrétně jde o první RTFKT x NIKE NFT s názvem RTFKT x NIKE Dunk Genesis CRYPTOKICKS. Kromě toho držitelé obdrželi také tzv. „Skin Vial“, které umožňují majitelům změnit a přizpůsobit vzhled tenisek ze série CRYPTOKICKS.

Stále častěji můžeme vidět i přesah do fyzického světa. Za zmínku stojí nedávná limitovaná edice šperků, na které spolupracovali Murakami a RTFKT s Crown Collection. Vytvořili nositelné řetízky, které se velmi nápadně podobají těm, které mají některé vzácné kousky Clone X NFT.

RTFKT ve spolupráci s Nike nedávno zveřejnily exkluzivní sérii oblečení podle toho, jaké DNA mají jejich Clone X. Součástí tohoto dropu byla trička, crewnecky, ale například i limitované tenisky.

Clone X web

Tento projekt má před sebou ještě velmi dlouhou cestu. Zajímavostí je, že díky sekundárním prodejům a dalším aktivitám již společnosti RTFKT vydělala přibližně 200 milionů dolarů, což je nejvíce ze všech NFT projektů, které jsou přímo propojeny s módní značkou.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..