Azuki

Azuki

Azuki je jeden z přelomových projektů inspirovaný anime kulturou a uměním, který do světa nezaměnitelných tokenů (NFT) přinesl hned několik nových zajímavých prvků. Zakladateli projektu jsou Chiru Labs – skupina umělců a vývojářů z Los Angeles, kteří měli zkušenosti s technologickým vývojem a gamingem. CEO Chiru Labs byl v době založení známý podnikatel Zagabond. Projekt vznikl s cílem být největším PFP projektem, který se zároveň stane hodnotnou značkou.

Jak už bývá zvykem, i tento projekt provázely kontroverze a hvězdné momenty střídaly pády. Jedná se o kolekci celkem 10 tisíc avatarů s různými vlastnostmi, kterou autoři vydali v lednu 2022. I díky kvalitnímu marketingu si tvůrci mohli dovolit nastavit velmi vysokou cenu. Pomohli jim známí influenceři i populární investoři z Twitteru.

Kolekci nakonec vyprodali přes Dutch auction za 1 ETH, resp. 0.95 ETH za jeden kus pro veřejnost, díky čemuž okamžitě vysbírali Ethereum za přibližně 30 milionů dolarů. O den později ještě prodali další kusy za 2 miliony dolarů v rámci soukromého prodeje lidem blízkým projektu. Zakladatelé najednou pracovali s obrovským kapitálem, ovšem skutečné úspěchy, ale i kontroverze měly teprve přijít.

Extrémní popularita a rychlý pád

Azuki měli krátce v rukou všechny trumfy, které jsou snem začínajícího projektu. Věřila mu velká jména, mnozí do něj vkládali důvěru, že dokáže konkurovat Bored Ape Yacht Clubu, a imponoval jim i anime vzhled. Ten v začátcích zaujal i asijskou komunitu, která rovněž napomohla projektu k úspěchu. Navíc, projekt vycházel v době, kdy byly NFT na svém pomyslném vrcholu v rámci zimního cyklu. Kolekce se vyšplhala na floor kolem 20 ETH, čímž konkurovala nejlepším kolekcím světa. Tato popularita znamenala pro tvůrce projektu další slušné výdělky z licenčních poplatků.

Azuki v dubnu 2022 darovali holderům airdrop v podobě další kolekce Beanz. Každý holder dostal 2 kusy Beanz po vzoru například Bored Ape Yacht Clubu, kteří takto darovali holderům Mutant Ape Yacht Club. Kromě toho, že obdarovali věrné držitele, zároveň svůj ekosystém rozšířili o další lidi, kteří sice neměli peníze na Azuki, ale mohli si dovolit alespoň desetkrát levnější Beanz.

Přestože šlo vše podle plánu a Azuki se chystalo držitelům doručovat další zajímavé odměny, lidé z NFT světa zjistili, že zakladatel Zagabond byl v minulosti součástí několika kolekcí, které patří mezi rug pully, tedy že z nich vytáhl vstupní náklady sběratelů a projekty nechal padnout. Pro Azuki to pochopitelně znamenalo rychlý pád flooru, protože investoři dávali od zakladatele ruce pryč. Zagabond se svým způsobem přiznal, ale veřejnosti prezentoval svoji verzi celého příběhu, což investory neuspokojilo. Následně zveřejnil i oficiální omluvu.

Trvalo další měsíce, než si investoři k projektu opět vybudovali důvěru a floor znovu dosáhl dvouciferných čísel.

Azuki.com

Máme se na co těšit

Azuki se momentálně soustředí na svou roadmapu, na které se kromě orientace na komunitu a záležitostí týkajících se japonské anime kultury zaměřuje i na Metaverse a fyzický svět. Už samotná roadmapa naznačuje, že cílem Azuki je vytvořit most mezi fyzickým světem a Web3. Tvůrci v Chiru Labs chtějí svým Azuki believers zprostředkovat interaktivní multimediální zážitky, hry, a případně i komiksy a animace. Držitelé se mohou těšit také na kolekce oblečení, které budou dostupné i pro Beanz.

Aby toho nebylo málo, Azuki v říjnu 2022 svou pozici potvrdilo, když vydražilo zlatý 20kilový skateboard za 2,5 milionu dolarů. Vítězná nabídka od známého influencera Dingalinga měla hodnotu 309 ETH. Držitel si sice vydražil NFT, může jej však spálit výměnou za fyzický kus s čipem, kterým bude moci dokázat, že je jeho jediným skutečným majitelem jako v případě NFT.

Azuki.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..