Opensea

Srovnání: Která platforma je nejlepší pro prodej digitálního umění?

Propojení blockchainu a umění a digitalizace vizuální tvorby je pro mnohé sběratele velkým gamechangerem. Umělci mají díky technologii blockchain lepší přístup k licenčním poplatkům, investoři a nadšenci mají zase podstatně jednodušší přístup k umělecké tvorbě. V současnosti je k dispozici hned několik sekundárních marketů, na kterých můžete nakupovat digitální umění přímo od tvůrců. Samozřejmě stále můžete využívat i jiné platformy, ovšem tyto markety umožňují vyhledávat nové umělce a zároveň mají jednoduché uživatelské prostředí a svou funkci spojování umělců se sběrateli plní velmi dobře.

Dnes se podíváme na několik nejpoužívanějších platforem, na kterých můžete nakupovat a prodávat (nejen) vizuální umění. Zaměříme se zejména na platformy, které využívají blockchain Ethereum.

Samozřejmě, abyste je mohli využívat, musíte mít správně nastavenou kryptoměnovou peněženku, ideálně MetaMask, do které se musíte přihlásit a musíte na ní mít vložen potřebný objem kryptoměny podle toho, o jaký kousek máte zájem. Rovněž je třeba myslet na poplatek gas fee.

OpenSea

OpenSea je největší a nejrozšířenější sekundární trh s NFT. Na umělecké projekty se sice nespecializuje, má však v nabídce i tuto kategorii. Na OpenSea zaručeně najdete řadu největších a nejvíce komerčních kolekcí, například i od umělců, kteří prodávají přes platformu Art Blocks. Na problém narazíte, když si budete chtít koupit umělecký kousek od méně známého umělce. Ti se totiž většinou vyskytují na jiných platformách, které jim poskytují komfort díky tomu, že je navštěvuje mnohem více zájemců o umění. OpenSea si účtuje manipulační poplatek 2,5 % za všechny transakce. OS je platforma, na které najdete NFT projekty všech typů a v kategorii „art“ se tak objevují i projekty, které nejsou striktně 1 of 1, ale také generativní umění a podobně. OpenSea je suverénně nejvyhledávanější sekundární market, který měsíčně navštíví více než 25 milionů lidí.

Základní informace:

 • Podporované sítě: ETH, Polygon, Solana, Arbitrum, Klaytn, Avalanche, Optimism.
 • Podporované platební metody: ETH, WETH, SOL, USDC, DAI, APE, fiat.
 • Poplatky: manipulační poplatek 2,5 %.
Opensea
Opensea

Rarible

Na Rarible sice najdete i běžné projekty, mnohem více se však zaměřují na propojování umělců se sběrateli. Platformu provozuje Rarible DAO a její nativní token se nazývá RARI. Uživatelé Rarible a členové DAO se podílejí na široké škále činností platformy včetně moderování a hlasování o různých aktualitách týkajících se platformy. Rarible spolupracuje s několika významnými společnostmi včetně Adobe a nabízí svým uživatelům několik exkluzivních NFT kolekcí.

Podobně jako OpenSea, i Rarible umožňuje mintovat vlastní NFT a prodávat je přímo na platformě. Umělci z nich mohou tvořit své kolekce a sdružovat svoji uměleckou tvorbu v profilu. Platforma si od kupujících i prodávajících účtuje provizi ve výši 2,5 %. Prodávající má však možnost zaplatit celý poplatek. Rarible měsíčně navštěvují desítky tisíc uživatelů.

Základní informace:

 • Podporované sítě: ETH, Solana, Tezos, Immutable X, Polygon.
 • Podporované platební metody: ETH, WETH, fiat.
 • Poplatky: 2,5 % pro prodávajícího i kupujícího.
Rarible

SuperRare

SuperRare klade velký důraz na získávání a prodej digitálních uměleckých děl, která jsou jedinečná nebo dostupná v omezeném počtu. Mnozí tuto platformu popisují jako spojení sociální sítě Instagram a aukční síně Christie’s. Pokud hledáte 1/1 kousky, právě na tomto místě jich najdete pravděpodobně nejvíc, mnoho z nich je v dražbě. SuperRare má svůj vlastní token $RARE. Jeho držitelé jsou součástí decentralizované autonomní organizace, která rozhoduje o různých provozních nastaveních platformy. Velmi specifickou záležitostí je, že SuperRare má velmi přísný kurátorský dohled, a tím pádem na něm nemůže prodávat kdokoli. SuperRare měsíčně navštěvují stovky tisíc uživatelů.

Základní informace:

 • Podporované sítě: ETH.
 • Podporované platební metody: ETH, WETH.
 • Poplatky: 3 % za všechny transakce.
Superrare

Foundation

Foundation patří k největším tržištím a dává si za cíl vytvoření samostatného ekosystému, který sdružuje umělce a kreativce. Má velmi jednoduché uživatelské prostředí a prodává na něm také jeden z nejúspěšnějších umělců světa Beeple. Zajímavostí je netradiční fungování aukce. Když kupující učiní nabídku, která splňuje rezervní cenu prodávajícího, hodiny začnou odpočítávat 24 hodin. Pokud se někdo přihlásí v posledních 15 minutách aukce, časovač se automaticky vrátí o 15 minut zpět, dokud se dílo neprodá. Největší nevýhodou této platformy jsou extrémně vysoké poplatky nesrovnatelné se zbytkem sekundárních trhů. Foundation často podporuje spíše alternativní umělce a méně se zaměřuje na komerční projekty a komerční tvůrce.

Základní informace:

 • Podporované sítě: ETH.
 • Podporované platební metody: ETH.
 • Poplatky: 15 % z konečné celkové ceny.
Foundation
Foundation

Nifty Gateway

Nifty Gateway je tržiště NFT spravované společností Gemini, která spravuje kryptoburzu. Jelikož patří k nejstarším tržištím vůbec, má trochu jiný systém, který je dnes sice už možná méně běžný, ale uživatelé si jej přece jen oblíbili. Když si NFT na Nifty Gateway koupíte, nemáte jej v peněžence, ale na účtu NG. Je možné ho konvertovat, ale přece jen je nutné mít tuto skutečnost na paměti. Nifty Gateway má rovněž kurátorský formát spolupráce s umělci, takže pokud chcete s platformou spolupracovat, musíte poslat žádost. NG spolupracuje například s umělcem Pakem, který přes tuto platformu prodal svůj nejúspěšnější projekt Merge. Zajímavostí jsou tzv. „open collections“. Jedná se o kolekce, které nemají limitovaný počet kusů, ale jsou limitovány časově, přičemž dokud není mint ukončen, mohou uživatelé mintnout libovolný počet kusů. NG měsíčně navštěvují stovky tisíc uživatelů.

Základní informace:

 • Podporované sítě: ETH.
 • Podporované platební metody: ETH, fiat.
 • Poplatky: 5 % z každého prodeje.
NiftyGateway
NiftyGateway


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..