Kia NFT

Buď v obraze #6: Dvě populární NFT kolekce odchází ze Solany, Čína spouští vlastní NFT tržiště

Šťastný nový rok! Vítejte u novoročního týdenního přehledu s pořadovým číslem #6, který nabídne novinky ze svátečního týdne. Dalo by se říci tou nejzásadnější novinkou je přechod kolekcí DeGods a y00ts ze Solany na síť Polygon. Následují dvě novinky prohlubující adopci NFT, a to ve formě spuštění dvou NFT tržišť – ačkoliv v prvním případě se jedná o čínské regulované tržiště. Týdenní přehled uzavřeme v pozitivním duchu, a to oznámením automobilky Kia, které se díky vlastní NFT kolekci podařilo vybrat statisíce dolarů na americké útulky.

Dva největší NFT projekty na Solaně se přesouvají na Ethereum

DeGods a y00ts sice patří mezi nejznámější projekty na Solaně, nicméně tento týden oznámily plány přesunu na jinou síť. DeGods budou migrováni na Ethereum a y00ts na Polygon (druhá vrstva Etherea). Migrace by měly proběhnout už na začátku roku 2023 za pomocí „cross-chain bridge“ technologie, nicméně bližší informace nebyly prozatím zveřejněny. Tvůrci si od Etherea slibují širší uživatelskou základnu, nicméně sami přiznávají, že žádná podobně důležitá migrace se ještě v NFT světě neuskutečnila, neboť se jedná o velmi složitý proces.

Čína spouští své regulované národní NFT tržiště

Podle reportu, který se dostal do čínských médií dne 28. 12., Čína chystá spuštění svého NFT tržiště již 1. 1. 2023. Tržiště vzniká za spolupráce státem vlastněné entity Art Exhibitions China a čínské společnosti Huban Digital Copyrights Ltd. Tržiště nabídne mimo převodu samotného NFT také převod autorských práv. Dalším cílem tržiště je dle čínského technologického experta, Yu Jianinga, zabránit „nechtěných spekulacím“ s digitálními aktivy. Zajímavostí je, že Čína zákonem uznává NFT, jelikož jsou to podle vlády aktiva, která mají svou „hodnotu, kontrolovatelnost a obchodovatelnost“. Na druhou stranu například kryptoměnové burzy byly v Číně zakázány již v roce 2021.

Kraken přichází s vlastním NFT tržištěm bez transakčních poplatků

Před měsícem kryptoměnová burza Kraken oznámila, že spustí NFT tržiště, které nebude účtovat žádné transakční poplatky (gas fees). Nyní přichází novinka, že první veřejná beta platformy je již k dispozici. Tržiště v podání Krakenu umožní nakupovat na různých blockchainech a platit jak ve fiatu, tak ve více než 200 různých kryptoměnách. Platforma bude mít také integrovaný systém rarity rankings (hodnocení vzácnosti), které určí pořadí NFT v kolekci na základě jeho speciálních vlastností a příslušenství (traits).

NFT kolekce od automobilky Kia pomohla 22 000 zvířatům žijících v útulku

Americké oddělení automobilky KIA již na začátku roku spustilo svou NFT kolekci, která měla za cíl pomoci americkým útulkům, které v současnosti trpí přeplněností. Nyní automobilka zveřejnila výsledky. Celkem se vybralo 100 000 $ prostřednictvím 1 000 kusů NFT s „robotickým motivem psa“. Jeden kus NFT stál 20,22 $ a kolekce se vyprodala během jediného dne. Společnost Kia přidala dalších 500 000 $ z vlastní kapsy a peníze zaslala neziskové organizaci The Petfinder Foundation. Další prostředky bude tato organizace pravidelně získávat prostřednictvím royalties (provizí z každého prodeje na sekundárním tržišti).Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..