Opensea – 0% poplatky

Buď v obraze #14: OpenSea zavádí 0% poplatek, VeeFriends oznamují novou kolekci

Vítejte již u 14. přehledu, který z velké části analyzuje nové trendy NFT tržišť. OpenSea bylo totiž „donuceno“, vzhledem ke konkurenčnímu boji (zejména s NFT tržištěm Blur), nastavit agresivnější obchodní strategii. Dočasně tak zavede 0% poplatek. Novým trendem ve světě NFT je pak lending, kde si zjednodušeně můžete půjčit kryptoměny výměnou za zástavu svého NFT. V přehledu následuje novinka zaměřená na konkrétní projekt, a to Burn Island, novou kolekci od Veefriends. Právě zde budete moci spálit své Veefriends NFT výměnou za exkluzivní odměny. Poslední novinka pak dává určitou naději na další adopci Web3 světa. YouTube totiž jmenoval nového CEO, který se netají pozitivním přístupem právě k tomuto světu.

OpenSea dočasně zavádí 0% poplatek, zejména kvůli NFT tržišti Blur

Za hlavní NFT tržiště je zatím stále považováno OpenSea, nicméně jeho konkurenti mu čím dál více odčerpávají jeho kdysi dominantní uživatelskou základnu. Tržiště proto oznámilo restrukturalizaci zaměřenou na nižší poplatky a tím pádem i vyšší výdělky tvůrců. Jedno z opatření je 0% poplatek tržišti (marketplace fee) na omezenou dobu, snížený z původních 2,5 %. Další změnou jsou volitelné royalties (minimum 0,5 %) u kolekcí off-chain. U mechanismu on-chain bude rozhodující výše fee stanovená tvůrcem. Konkurenční tržiště totiž často poplatky úplně nevynucují. OpenSea považuje současnou politiku za test a členové komunity spekulují, že poplatky budou v budoucnu pravděpodobně opět zvýšeny – pokud by se alespoň částečně povedlo získat zpět ztracené zákazníky.

NFT lending od ledna jen roste, díky tomu se stává novým trendem

Zpráva společnosti The Block Research odhaluje, že objem měsíčních půjček NFT tokenů dosáhl nejvyšší úrovně od poloviny roku 2022. Nový trend vzniknul kombinací několika faktorů – nedávného oživení NFT trhu, vznikem „výpůjčního“ protokolu BendDAO a také nárůstem aktivity kolem NFT od společnosti Yuga Labs. BendDAO dokázal předběhnout svou konkurenci a v současné době již zaujímá 43% podíl na trhu. Úspěch této platformy je dán zejména její přívětivosti a dostatečnou likviditou. Zajímavostí je, že většina půjček na BendDAO zahrnuje jednu ze dvou kolekcí, a to Bored Ape Yach Club (BAYC) a Mutant Ape Yacht Club (MAYC). Podle on-chain analýzy Dune Analytics tyto kolekce zabírají až 78 % veškeré hodnoty všech půjček.

VeeFriends oznamuje novou kolekci, nabídne možnost spálit vlastní NFT

Kolekci VeeFriends lze rozhodně označit jako jednu z nejúspěšnějších NFT kolekcí vůbec. Vytvořil ji kryptomiliardář a podnikatel Gary Vaynerchuk, který se proslavil jako marketér a podporovatel inovativních digitálních strategií. V neposlední řadě je Gary V. doslova ikonou Web3 světa a je také známým podporovatelem charitativních aktivit. VeeFriends se skládá ze dvou edicí, kdy první vznikla v květnu roku 2021 a její druhá v roce 2022. Nedávno byla komunitě představena další kolekce s názvem Burn Island. Jedná se o virtuální sopečný ostrov, který držitelům tokenů VeeFriends nabídne možnost odemknout sběratelské předměty ve formě NFT, přístup k jedinečným událostem a fyzickým či virtuálním odměnám. To vše díky deflačnímu přístupu, kdy držitelé předcházejících kolekcí budou muset své tokeny spálit. Podle komunity VeeFriends se jim však výměnou za to otevře svět nových možností.

YouTube má nového CEO, který je příznivcem Web3

Společnost YouTube (vlastněná Googlem) nedávno jmenovala do funkce CEO Neala Mohana, který se netají náklonností ke světu Web3. Mohan již v únoru 2022 zmiňoval plány společnosti na integraci řady nových funkcí, jakými jsou zážitky spojené s metaversem nebo případná tokenizace obsahu pomocí NFT. Nový generální ředitel vidí v NFT možnost, jak poskytnout tvůrcům větší interakci s publikem a taky prostor pro rozvoj dalších zdrojů příjmů. Plány související s Web3 byly původně zamýšleny ke spuštění již v loňském roce, nicméně nyní po nástupu Mohana do vedení společnosti bychom se konečně mohly dočkat dalšího posunu.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..