XCOPY – NFT umělec

XCOPY

  • 2D umění
  • dystopie

XCOPY patří sice k méně nápadným umělcům, ale zároveň i nejprodávanějším. Jeho skutečná identita sice není známa, přesto absolvoval několik prestižních výstav napříč celou Evropou včetně Londýna, odkud údajně pochází. Digitální umělec tvoří „chybná“ umělecká díla, která odkazují například na smrt, dystopii nebo apatii prostřednictvím blikajících obrazů a zkreslených smyček. Jeho díla mohou působit dojmem, že jsou jistým způsobem „narušena“, což se projevuje i střídavým problikávaním výrazných barev.

Jeho tvorba je velmi charakteristická, a i když se jednotlivá díla navzájem jen málo podobají, mají společné prvky jako blikání a barevnost. XCOPY zároveň patří mezi nejprodávanější po celém světě. Přes platformu SuperRare prodává svá díla již od roku 2018. V září 2021 prodal výtvor se satirickým názvem Some Asshole za 3,8 milionu dolarů.

Zatím největší úspěch však zaznamenal loni v říjnu s dílem Right-click and Save As guy. Tento kus umění s velmi přímočarým názvem odkazujícím na problematiku NFT a nepochopení, že si nestačí obrázek uložit klepnutím na pravé tlačítko myši, si zakoupila peněženka Cozomo de’ Medici. Mnozí spekulují, že by se mohlo jednat o sdružení investorů kolem Snoop Dogga, resp. jemu blízkého člověka, nebo dokonce samotného rapera. Po tomto sedmimilionovém výdělku přišel další velký úspěch. V listopadu 2021 prodal XCOPY dílo A Coin for the Ferryman za 6 milionů dolarů.

Zájemcům prodává i přístupnější díla, většinou se však jedná o kolekce o velikosti tisíců kusů. Za zmínku stojí například kolekce šesti tisíc kusů s názvem Max Pain and Frens nebo jeho vlastní PFP projekt nazvaný Grifters.

  • Marketplaces:
  • XCOPY – SuperRare profil
  • XCOPY – Opensea profil