Pak – NFT umělec

Pak

  • 3D art
  • minimalismus

Pak je dosud nejúspěšnější světový umělec, který vstoupil do NFT. Od ostatních se liší zejména svojí velmi dobrou orientací ve smart contractech, díky čemuž velmi dobře ví, jak svět NFT funguje a jaké typy kontroverzí si v něm může dovolit. Nejčastěji využívá geometrických tvarů nebo programově generovaných obrázků, je zároveň fanouškem různých referencí a skrytých obrazů. Zajímavostí je, že jeho nejúspěšnější projekty hraničily spíše s šílenstvím a dobrým nápadem než kvalitním uměním.

Pak v začátcích v roce 2020 vydával na platformě SuperRare, později se spojil s aukčním domem Sotheby’s. Jeho první velká kolekce The Fungible mu vydělala téměř 17 milionů dolarů.

Proslavil se alternativními nápady a veřejnost zaujal zejména svou nevázaností a kontroverzemi, které kolem sebe šíří. V minulosti zveřejnil například kolekci The Clock, na které spolupracoval s Julianem Assangem. Jednoduše řečeno jde o hodiny, které se každý den aktualizují a ukazují, jak dlouho je zakladatel WikiLeaks Julian Assange uvězněn. Díky tomuto projektu vysbírali neuvěřitelných 54 milionů dolarů, které měly být použity na právní obranu Assangea.

Dosavadním mistrovským dílem je kolekce The Merge, která je oficiálně nejvýdělečnější ze všech NFT kolekcí na světě. Celkově se našlo téměř 30 tisíc sběratelů, kteří vybrali necelých 100 milionů dolarů v rámci specifického experimentu. The Merge je obyčejný kruh s pozadím, v jehož případě se skutečná magie děla v pozadí v rámci smart contractů. Když si zájemce kousek známý jako „mass“ koupil, mohl ho rozšiřovat na „mass“ s větším číslem. Když si zájemce koupil 5 kusů NFT, dostal „mass(5)“, který měl pochopitelně větší hodnotu než základní „mass“. Ve skutečnosti se jedná o hru, která spočívá právě ve spojování a tvz. deflačním mechanismu, tedy že konečný počet NFT kolekce se neustále zmenšuje a díla jsou stále vzácnější.

Zajímavostí je, že Pak působí v NFT anonymně a jeho skutečná identita není známa.

  • Marketplaces:
  • Pak – SuperRare profil
  • Pak – Foundation profil
  • Pak – Opensea profil