česká národnost
Filip Záruba – NFT umělec

Filip Záruba

  • 3D art
  • VFX

Filip Záruba je jedním z nejzkušenějších českých 3D animátorů. První zkušenosti získal v roce 1993, kdy začal experimentovat s televizními znělkami a reklamami pro Českou televizi. Po studiu na Filmové škole ve Zlíně začal pracovat na 3D animacích na profesionální úrovni.

Pracoval na reklamách pro velké mezinárodní korporátní klienty, jako jsou Walmark, Henkel, Honeywell, Davis Cup, Ford Motor Company, Skylink, M7 Group a Karcher. Mnohem intenzivněji se však věnuje produkci filmů a videoklipů. Vyzkoušel si práci kameramana, střihače, 3D animátora a tvůrce vizuálních efektů. 3D grafiku a animaci vyučoval také na katedře multimédií ve Zlíně, která je součástí VUT v Brně.

V současné době vede produkční společnost Asaya Productions, kde zastává pozice spojené s filmovou tvorbou i hudbou. Filip Záruba je také organizátorem a promotérem akcí, DJ a skladatelem. Populární je i pod pseudonymem Sub.d.visionz. Jako člen ostravské crew Dvoika.troika má na svém kontě řadu známých písní elektronického a alternativního žánru. Jeho nejúspěšnějším dílem je dokumentární film Bufo Alvarius – The Underground Secret, pro který vytvořil velmi kvalitní 3D animace. Jedná se o první celovečerní film o halucinogenní žábě. Film měl obrovský úspěch a získal řadu ocenění a nominací na filmových festivalech v Los Angeles, New Yorku, Chicagu, Benátkách, Barceloně a Ostravě. Filip se díky němu dostal do širokého povědomí, protože v době uvedení filmu o něm psala řada prestižních zahraničních médií. Jeho společnost Asaya Productions se zabývá nejen filmem, ale také pořádáním přednášek, konferencí a workshopů na téma šamanismu, vědy, mystiky a transpersonální psychologie.

Nikoho nepřekvapí, že když Filip Záruba vstoupil v roce 2021 do světa NFT, věnoval své propracované práce právě tomuto tématu. Zpočátku ho nezaměnitelné žetony okouzlily, protože řešily mnoho problémů, se kterými se do té doby setkával. Tvrdí, že od roku 2009 prodal stovky svých děl ve fyzické podobě. Přestože si za jedno dílo účtoval tisíce až desetitisíce korun, po zaplacení všech nákladů na výrobu díla, certifikátů originality, marketingu a daní mu nezbylo téměř nic. NFT jsou podle jeho slov řešením pro umělce, aby nebyli zatěžováni legislativou a vším okolo. Pochvaluje si, že může věnovat mnohem více času kreativitě a seberozvoji a tvořit mnohem propracovanější díla. V prvním roce prodal celkem 57 kusů NFT. Za nejdražší 1/1 kus zaplatil kupující 4146 dolarů – přibližně 100 tisíc korun a kolekce Divine Amnesia měla primární prodeje za 457 000 korun. Ve svých dílech zobrazoval především šamany, ale také postavy z jiných vesmírů a „strážce nekonečna“.

  • Marketplaces:
  • Filip Záruba – SuperRare profil
  • Filip Záruba – Foundation profil