Beeple – NFT umělec

Beeple

  • 3D art
  • popkultura

Americký grafický designér Mike Winkelmann se proslavil uměleckým dílem The First 5000 Days, které se prodalo za 69 milionů dolarů. Jedná se o sestavu barevných obrázků, ale ve skutečnosti obsahuje 5 000 jednotlivých obrázků, které Beeple pořizoval postupně každý den po dobu více než 13 let.

Beeple se zaměřuje na digitální umění, ale také na emocemi přeplněné, bizarní, veselé, znepokojující a často až groteskní obrázky. Zaměřuje se na popkulturu, technologie a velmi kriticky pojímá i běžný konzumní život. Ve svém umění často využívá odkazů na politické a kulturní reálie, které interpretuje svým typickým stylem. Vizuální tvorbou do jisté míry komentuje aktuální dění, díky čemuž přitahuje pozornost v komerční sféře, jelikož jsou jeho díla mnohem konkrétnější a mnoho lidí se s nimi dokáže ztotožnit. Winkelmann v roce 2022 spolupracoval se zpěvačkou Madonnou, se kterou vytvořili NFT kolekci Mother of Creation. Jedná se o kontroverzní spolupráci, avšak umělecká díla zaznamenala na platformě SuperRare úspěch. NFT zachycují podobiznu nahé rodící ženy. Ke kolekci vydali také sérii absurdních videí. Peníze z prodeje darovali na dobrou věc.

Velmi známá je například také jeho realistická grafika, ve které v době prezidentských voleb zobrazoval v boxerském ringu zakrvácené kandidáty Bidena a Trumpa. Můžeme ho označit za průkopníka NFT umění, který byl ve správný čas na správném místě, protože rozmach digitalizace děl zachytil právě v nejlepším. Byl to právě on, kdo velké mase lidí ukázal, že umění nemusí mít jen fyzickou formu.

Beeple stojí také za ekosystémem WENEW, který jako svou vlajkovou loď vytvořil kolekci 10KTF. Jedná se o online obchod, ve kterém mají držitelé exkluzivních kolekcí možnost vybírat si z různých typů oblečení a doplňků pro své NFT. Coindesk nedávno informoval, že projekt WENEW přebírá studio Yuga Labs, které stojí za populární kolekcí Bored Ape Yacht Club.

Před vstupem do světa blockchainu spolupracoval také se známými osobnostmi z hudebního světa, jako je Justin Bieber, Nicki Minaj nebo Childish Gambino. Beeple patří k celosvětově nejprodávanějším umělcům. Jeho dílo Human One osoby v akváriu se prodalo za 29 milionů dolarů. Samotný autor ji nazval první postavou, která vkročila do Metaverse. Krátký 10sekundový film Crossroad zachycující dva lidi kráčející kolem velkého padlého těla popsaného urážkami prodal za 6,6 milionu dolarů. Winkelmann

  • Marketplaces:
  • Beeple – SuperRare profil
  • Beeple – Foundation profil
  • Beeple – Opensea profil