Zdroj: https://www.theguardian.com

OFFCHAIN RUG: Nejméně 1 000 děl Damiena Hirsta bylo namalováno později, než bylo uvedeno

Umělec Damien Hirst čelí obviněním, že nejméně 1 000 jeho maleb ze série „The Currency“, které tvrdil, že byly vytvořeny v roce 2016, bylo ve skutečnosti namalováno několik let později, konkrétně v letech 2018 a 2019. Tyto malby, každá s ručně malovanými barevnými tečkami na papíře formátu A4, byly prezentovány jako součást projektu, který měl umění transformovat do formy peněz.

Projekt The Currency zahrnoval 10 000 maleb, přičemž každá byla prodávána s digitálním záznamem ve formě nezaměnitelného tokenu (NFT). Během prodeje v roce 2021, který vynesl přibližně 18 milionů dolarů, Hirst a autorizovaný prodejce Heni opakovaně tvrdili, že fyzická díla byla vytvořena v roce 2016. Tento údaj byl uveden na malbách vedle Hirstova podpisu.

Zdroj: https://www.artnews.com/

Pět zdrojů obeznámených s výrobou těchto maleb však uvedlo, že mnohé z nich byly masově produkovány týmem umělců v letech 2018 a 2019 ve dvou studiích v Gloucestershire a Londýně. Tato výroba probíhala v podmínkách připomínajících výrobní linku, s desítkami malířů pracujících na dlouhých stolech, kde se pečlivě aplikovaly barevné tečky na každý list papíru.

Každá malba byla opatřena mikrotečkou, embosovaným razítkem autenticity a ručně psaným názvem, datem a podpisem na zadní straně. Data na malbách byla obvykle chápána jako rok jejich dokončení. Některé záznamy, údajně natočené v roce 2019 nebo později, ukazují stovky děl na stolech v různých fázích dokončení.

Hirstovi právníci uvedli, že nechtěl záměrně klamat, a tvrdili, že je běžnou praxí datovat fyzická díla v konceptuálním uměleckém projektu datem vzniku projektu. Argumentovali, že pro projekt The Currency to bylo v roce 2016. Tento argument Hirst a jeho tým použili i v březnu, kdy bylo odhaleno, že několik formaldehydových soch datovaných do 90. let bylo vytvořeno až v roce 2017.

Malby ze série The Currency byly určeny pro masový trh, s prodejní cenou 2 000 dolarů za kus, což poskytovalo možnost obyčejným kupujícím získat autentické dílo Hirsta nebo jeho ekvivalent v podobě NFT.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..