Refik Anadol MoMA

MoMA obohacuje svou sbírku o digitální umění Refika Anadola a Iana Chenga

Muzeum moderního umění (MoMA) v New Yorku dosáhlo historického milníku svou nedávnou akvizicí díla Refika Anadola s názvem „Unsupervised – Machine Hallucinations“. Toto dílo, které je součástí výstavy „Unsupervised“, využívá umělou inteligenci k nové interpretaci a představení více než 200 let umění v MoMA. Anadol použil sofistikovaný model strojového učení k interpretaci veřejných dat z kolekce MoMA, čímž vytvořil unikátní dílo plné světla a pohybu.

Od svého uvedení v listopadu 2022 byla výstava pro velký zájem veřejnosti prodloužena až do 29. října. Toto dílo obdrželo uznání za jeho inovativní dialog s moderním uměním. Anadolovo dílo bylo muzeu darováno podnikatelem Ryanem Zurrerem prostřednictvím jeho kolekce 1OF1 a také RFC Collection, vedenou Pablo Rodríguezem-Frailem a Desiree Casoni.

„Jsem nadšen, že mohu darovat toto dílo MoMA, ale musím uznat, že toto není jen dar ode mě a Pabla Rodriguez-Fraile, ale i od Refika, který zajistil servery, obrazovky a další komponenty. NFT je součástí tohoto konceptuálního umění, které nyní patří MoMA,“ prohlásil Zurrer.

Kromě toho MoMA rozšířilo svou kolekci o další generativní dílo Iana Chenga s názvem „3FACE (2022)“. To je generativní dílo, které analyzuje blockchainová data svého majitele.

Tato akvizice pro MoMA symbolizuje další sjednocení tradičního a digitálního umění, jen týden poté, co muzeum oznámilo svou spolupráci týkající se NFT pohlednic.

Refik Anadol, turecko-americký umělec, je známý svými projekty založenými na datech, přičemž často využívá algoritmy umělé inteligence. Mezi jeho projekty patří vizualizace dat týkajících se klimatických změn a instalace na renomovaných místech, jako je koncertní síň Walt Disney.

Všechny tyto akvizice nejen obohacují sbírku MoMA, ale také zvyšují povědomí o digitálního umění.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..